Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.12.2023
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka

Prostredníctvom tohto článku sa dnes aspoň virtuálne prenesieme do Baskicka, aby sme sa dozvedeli čosi nové o miestnom jazyku. Baskicko je autonómne územie na pomedzí Španielska a Francúzka s vlastným jazykom, kultúrou a dejinami.

Hoci Baskicko nemá to šťastie existovať ako samostatný štát, má svojim návštevníkom čo ponúknuť. Nádherné prírodné scenérie, bohatú kultúru, skvelé gastronomické pochúťky a unikátny jazyk. A na baskický jazyk sa dnes spolu pozrieme.

Baskický názov ulice hneď po španielskom názve
https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/pamplona-spain-circa-june-2019-name-1534179509

1. Baskičtina nepatrí do žiadnej nám známej jazykovej rodiny. To v skratke znamená, že bez štúdia baskitského jazyka nedokážu tí, ktorí tento jazyk nepoznajú, ani len uhádnuť význam jednotlivých slov. Je to skutočne jedinečný jazyk.

2. Hoci celý svet pozná Baskov a ich jazyk ako baskičtinu, Baskovia samých seba nazývajú Euskaldunak, svoju vlasť ako Euskadi a svoj jazyk euskara.

3. Región Baskicka sa nachádza na území severovýchodného pobrežia Španielska a juhozápadného pobrežia Francúzska. V Španielsku má status oficiálneho regionálneho jazyka, vo Francúzsku nie.

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/basque-country-flag-txindoki-mountain-on-397641352

4. Pôvod baskického jazyka je neznámy. Existuje mnoho teórií o jeho možnom vzniku a pôvode, ale ani jedna teória zatiaľ nebola definitívne preukázaná ako pravdivá. Jedna z teórií dokonca spája baskičtinu s maďarčinou.

5. Vedci sa domnievajú, že Baskovia obývali Pyrenejský polostrov už pred 5000 rokmi, dávno pred príchodom Indoeurópanov do tejto oblasti.

6. Niektorí jazykovedci považujú Baskičtinu za najťažší jazyk na svete. Vraj dokonca nie je možné naučiť sa rozprávať po baskicky ako samouk, ale len so skúseným učiteľom jazyka. 

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/traditional-basque-dance-folk-festival-1408497521

7. Počas španielskej diktatúry Francisca Franca v rokoch 1939 až 1975 sa používanie baskičtiny a iných menších jazykov Španielska zakazovalo a trestalo. Všetci museli používať výhradne španielčinu a počet Baskov, ktorí ovládali svoj jazyk, sa výrazne znížil. Dnes sú Baskovia na svoj jazyk hrdí a učia sa ho v škole popri španielčine takmer všetci.

8. Baskovia majú aj svoju vlastnú mytológiu. Zaujímavé je, že majú celú plejádu ženských bohýň, ale ani jedného mužského boha.

9. Hoci približný počet ľudí hovoriacich po baskicky je asi 750 000, baskičtina má až 7 rôznych nárečí.

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/guetharyfrance-2507-harbor-view-sea-village-1146342335

10. Norbert Tauer, český diplomat a spisovateľ, zasvätil Baskicku a baskičtine celý svoj život a bol veľkým propagátorom baskickej kultúry.

11. V baskičtine sa slovo kameň povie haitz a jazykovedci si všimli jednu zaujímavú skutočnosť. Sekera je (h)aizkora, motyka je (h)aitzur a nôž aizto. Na základe podobnosti týchto slov existuje zatiaľ nepreukázaná teória, že si baskičtina zachovala svoju slovnú zásobu ešte z prehistorických čias, keď sa vyššie spomenuté pracovné nástroje vyrábali z kameňa.  

12. Baskičtina má vlastný typ písma. Tento font vznikol na základe nápisov na starých baskických náhrobných kameňoch.

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/cafe-sign-french-basque-country-474012835

Ak ťa zaujal tento článok, ďalšie podobné lingvistické články nájdeš TU


Patty

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.