Dnešné jazykové zaujímavosti nás zavedú na juhovýchod európskeho svetadielu. Grécko svojim návštevníkom má rozhodne čo ponúknuť. Gastronomické špeciality, mnohoraké ostrovčeky, antickú literatúru, bohaté dejiny či celosvetovo slávnu mytológiu.
Bol si tento rok na dovolenke v Grécku? Či už je to obľúbené Santorini alebo mýtická Kréta, poznatky, ktoré nadobudneš prečítaním si nášho článku, iste využiješ aj počas najbližšej dovolenky. A ak aj ty poznáš nejakú zaujímavosť o gréckom jazyku, pokojne sa s nami o ňu podeľ v komentároch.
1. Gréčtina patrí, spolu s češtinou, slovenčinou a väčšinou európskych jazykov, do indoeurópskej jazykovej rodiny. Neexistuje však žiadny príbuzný jazyk, ktorému by rodený Grék bez predchádzajúceho štúdia rozumel.
2. Grécky jazyk používa svoje vlastné grécke písmo.
3. Gréčtina je jedným z najstarších indoeurópskych jazykov, ktoré malo písanú formu. Okrem toho je gréčtina najstarším jazykom zapisovaným abecedným systémom písma.
4. Grécky jazyk ovláda približne 13 miliónov ľudí nielen v Grécku, ale aj na Cypre a v Albánsku. Ako menšinový jazyk je gréčtina uznaná aj v niektorých regiónoch Talianska, Arménska, Sýrie, Rumunska a na Ukrajine.
5. Mnohé písma sveta, medzi nimi aj latinka, cyrilika či koptské písmo, vznikli práve z gréckeho písma.
6. Gréčtina je prvý jazyk, ktorý mal vo svojej písanej forme samohlásky. Mnohé staroveké jazyky, ako napríklad arabčina či hebrejčina, dodnes nemajú písané samohlásky, ale len spoluhlásky.
7. Klasická gréčtina nepoznala veľké a malé písmená a texty sa písali sprava doľava.
8. Aristofanes, najvýznamnejší autor antických komédií, sa môže pýšiť dodnes najdlhším slovom v literatúre. To slovo je λοπαδοτεμαχοσελαχογαλεοκρανιολειψανοδριμυποτριμματοσιλφιοκαραβομελιτοκατακεχυμενοκιχλεπικοσσυφοφαττοπεριστεραλεκτρυονοπτοκεφαλλιοκιγκλοπελειολαγῳοσιραιοβαφητραγανοπτερύγων. Nachádza sa v hre Ženy na sneme, má 189 písmen a prekladá sa ako druh jedla, ktoré sa skladá zo všetkých druhov lahôdok, rýb, mäsa, hydiny a omáčok.
9. Otáznik sa v gréčtine píše ako bodkočiarka.
10. Jazyk antického Grécka a jazyk súčasného Grécka si sú síce podobné, ale so starovekou gréčtinou sa dnes veľmi nedohovoríš. Rozdiel medzi nimi je približne taký, ako medzi latinčinou a taliančinou.
Ak ťa zaujal tento článok, ďalšie podobné lingvistické články nájdeš TU