Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

V dnešnom článku venovanom jazykom sveta si aspoň virtuálne zaletíme do Indie a pozrieme sa na jej najrozšírenejší jazyk. Na indickom subkontinente nájdeme stovky rozličných jazykov. Najrozšírenejším z nich je práve hindčina. A vo svetovom meradle je hindčina, po mandarínskej čínštine a angličtine, tretím najrozšírenejším jazykom planéty.

Hindčina je krásny jazyk, ktorý má nespočetne veľa zaujímavostí. Vyvinula sa zo starovekého a mýtmi opradeného jazyka zvaného sanskrit. Kto sa niekedy venoval joge, ajurvéde alebo sa zaujímal napríklad o hinduizmus, tomu hindčina určite niečo hovorí. A my ostatní sa na pár lingvistických zaujímavostí z nej teraz spolu pozrieme.

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/portrait-sadhu-baba-nondo-somendrah-varanasi-625000931


1. India nemá len jeden oficiálny jazyk.
Má ich až 22 a k tomu niekoľko ďalších stoviek neoficiálnych jazykov. Najrozšírenejším jazykom je práve hindčina. Ovláda ju 528 miliónov Indov, čo je však len približne 40 % obyvateľstva. Indovia z rôznych kútov Indie medzi sebou preto zvyčajne komunikujú po anglicky.

2. Hindčina sa zapisuje vlastným písmom zvaným dévanágarí. Píše sa zľava doprava, rovnako ako slovenčina.

3. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, naučiť sa čítať po hindsky je veľmi jednoduché. Má 33 spoluhlások, 11 samohlások a jednotlivé znaky sa čítajú vždy rovnako.

https://hi.wikipedia.org/wiki/%E0%A4%B8%E0%A5%8D%E0%A4%B2%E0%A5%8B%E0%A4%B5%E0%A4%BE%E0%A4%95%E0%A4%BF%E0%A4%AF%E0%A4%BE

4. Zatiaľ jediný slovenský autor, ktorý sa dočkal prekladu svojho diela do hindčiny, je Jozef Banáš. Preložila sa jeho kniha s názvom Zóna nadšenia z roku 2008. 

5. Indoárijské jazyky, laicky nazývané indické jazyky, tvoria jednu podskupinu indoiránskych jazykov. Okrem hindčiny, urdčiny či pandžábčiny patrí medzi indoárijské jazyky aj rómčina.

6. Hindčina a urdčina sú dva veľmi podobné, navzájom zrozumiteľné jazyky z indoiránskej jazykovej skupiny. Hindčinu však používajú hinduisti v Indii a píše sa indickým písmom dévanágarí. Naopak, urdčinu používajú moslimovia v Pakistane a píše sa arabským písmom.

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/pakistani-indian-bridal-showing-mehndi-design-1632219016

7. Spoločným jazykovým základom hindčiny a urdčiny je hindustánčina. Je to vlastne nespisovná forma jazyka, ktorej rozumejú obyvatelia Indie aj Pakistanu. Hindustánčina sa zámerne používa pri nakrúcaní bollywodskych filmov, aby jej rozumeli diváci v oboch krajinách.

8. V slovenčine nájdeme niekoľko slov, ktoré majú pôvod v hindčine. Medzi tieto slová patrí karma, joga, pyžamo, nirvána, mantra, bungalov, džungľa, guru, avatar, šampón, veranda, tajfún, pašmína, bandana, kaki či maharadža.

9. A na záver – slovo EMEFKA by bolo v hindčine napísané takto एमिफ़का.

Patty / EMEFKA

Ďalšie zaujímavosti z iných cudzích jazykov nájdeš tu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Patty

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť