Jazykové zaujímavosti z ruštiny, ktoré ti zmenia pohľad na tento jazyk

Gavaríš pa rusky?

Zdroj: Marco Verch Professional Photographer and Speaker / Flickr

Ruština je v generácii 45-ročných a starších často nenávideným jazykom, ktorý im komunisti nanútili učiť sa v škole. A preto možno na ňu aj mnohí mladí zanevreli. Je to preveľká škoda, pretože ruština je krásny jazyk, spájaný s významnými dejinnými udalosťami a kvalitnou literatúrou.  

Ak máš pocit, že nemáš žiadny talent na jazyky, možno by si sa mohol začať učiť po rusky. Ako slovanský jazyk sa ti bude zdať jednoduchší než nemčina či angličtina. A možno ťa to nabudí k štúdiu ďalších cudzích jazykov.

Kremlin, Moscow, Russia  (Film Scan)

Na začiatok si ale určite prečítaj náš článok s jazykovými zaujímavosťami z ruštiny.

1. Ruské sloveso byť v prítomnom čase vlastne neexistuje. Napríklad veta Ja som študent by bola po rusky Я студент (Ja student), kde sloveso jasne chýba a je vyjadrené len nepriamo. 

2. Žiadne pôvodom ruské slovo sa nezačína na písmeno A ani F. V ruštine sú všetky slová s A-čkom a F-kom na začiatku len výpožičkami z iných jazykov.  

3. Ak sa chceš stať astronautom, musíš vedieť po rusky! Okrem potrebného vysokoškolského vzdelania musia všetci budúci astronauti, a to aj tí z americkej NASA, plynulo ovládať ruský jazyk. 

https://pixabay.com/cs/photos/astronaut-astronomie-satelit-m%C4%9Bs%C3%ADc-1849402/

4. Hoci sa Rusko rozprestiera na obrovskej rozlohe, od Fínska až po Japonsko, rozdiely medzi nárečiami nie sú veľké. Oveľa väčšie rozdiely sú medzi jednotlivými spoločenskými vrstvami, a nie geografickými vzdialenosťami. Takže, roľník z Moskvy bude mať oveľa väčšie problémy porozumieť moskovskému manažérovi banky než inému roľníkovi z ďalekého Vladivostoku. 

5. V ruštine nie je gramaticky možné doslova preložiť vetu Ja vyhrám. Sloveso победить (pobediť) nemá tvar prvej osoby jednotného čísla. Musíš na to ísť okľukou a povedať Ja budem víťazom.  

6. Rusi nemajú hlásku zodpovedajúcu nášmu H. Spomína sa to aj v najslávnejšom českom filme Kolja. Preto majú Garryho Pottera, Adolfa Gitlera a kubánske mesto Gavana. 

https://pixabay.com/cs/photos/rusko-rusk%C3%BD-worldcup2018-moscow-3505151/

7. Číslovky končiace na jednotku, ako napríklad 31, 151 či 2151321, majú v spojení s podstatným menom formu jednotného čísla. Takže, 91 год (91 god) je v doslovnom preklade 91 rok, a nie 91 rokov alebo 21 дом (21 dom) znamená 21 dom, a nie 21 domov. 

8. Ďakujem po rusky, ako iste vieš, je спаси бо (spasiba). Toto slovo pochádza zo slovného spojenia спаси бог (spasi bog), čím chcel vďačný človek požehnať druhej osobe, nech ho spasí boh. 

9. Slovo zámok má aj v ruštine dva významy. V zmysle zámok ako hrad je slovný dôraz na prvej slabike (зАмок) a v zmysle zámok na kľúč je dôraz na poslednej slabike (замОк). 

Russia - Moscow - 030 - Red Square

10. Písmeno Я sa číta ako Ja. A rovnako ako v slovenčine je to aj osobné zámeno prvej osoby jednotného čísla. V ruskom jazyku existuje príslovie, ktoré hovorí, že Я je posledným písmenom v azbuke. Okrem toho, že Я je skutočne na konci azbuky, nám toto príslovie pripomína, že svet sa netočí len okolo nás a nemáme byť egoisti. 

11. Zavináč @ je po rusky собачка (sabáčka), psík.   

12. Ruština je druhým najpoužívanejším jazykom na internete, hneď po angličtine. 

Matrioska eyes

13. Ruština má dve slová pre modrú farbu. Cиний (sinij) zodpovedá našej tmavomodrej a голубой (goluboj) je bledomodrá. 

14. V článku o francúzštine sme spomínali dielo Georgea Pereca, ktorý v roku 1969 napísal román La Disparition bez použitia jediného písmena E. Teda písmena, ktoré francúzsky jazyk používa najčastejšie. V roku 2005 sa Rusovi Valeriovi Kislovi podaril heroický výkon.

Preložil do ruštiny La Disparition bez jediného písmena O. A ak si myslíš, že písmeno O je najčastejšie sa objavujúcim písmenom v ruštine, tak sa nemýliš.  

15. Ruský výraz pre manželstvo je брак (brak). A okrem toho брак, ako je ti to možno aj celkom jasné, znamená aj brak, nepodarok. Náhoda?

Donald Trump Russia GIF by The Late Show With Stephen Colbert - Find & Share on GIPHY

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
8
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
4
Haha
Woow Woow
14
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Čo sa stane, ak svoje tajomstvá zveríš neznámemu mužovi? Nová romantická komédia ti to prezradí

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME