Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 21.11.2024
sk
Elvíra
cz
Albert
Zdroj: ©Shutterstock

Je automatická prevodovka naozaj lepšia ako manuálna? Toto sú jej hlavné výhody a nevýhody

Poradíme ti, či sa oplatí kupovať auto s automatickou prevodovkou.

Človek sa už od dávnej minulosti snaží neustále hľadať riešenia, ako si čo najviac uľahčiť život. Práve preto vývoj tak rýchlo napreduje. Kým v minulosti sa autá štartovali kľukou, musel si v nich nosiť prilbu a išli maximálne 50 km/h, dnes je situácia iná. Jazdíme v moderných vozidlách, ktoré robia veľa vecí za nás. Nie je preto žiadnym prekvapením, že inžinieri sa vždy snažili nájsť náhradu za manuálne prevodovky, ktoré vodičom pridávajú robotu naviac.

A riešenia sa veru našli. Automatické prevodovky sú dnes mimoriadne obľúbené. Dokonca tak veľmi, že niektoré autá si s manuálnou prevodovkou jednoducho nekúpiš. Našťastie, pre milovníkov manuálneho radenia je tu stále veľa modelov, ktoré si ponechávajú 3 pedále a radiacu páku. Otázka však znie – je automatická prevodovka naozaj takým dobrým riešením, alebo sa ešte stále oplatí kupovať auto s manuálom?

Manuálna prevodovka odpútava pozornosť

Samozrejme, pokiaľ si skúsený šofér, prakticky ani nevieš o tom, že šoféruješ auto s manuálnou prevodovkou. Radenie prevodových stupňov a narábanie so spojkou ide akosi automaticky, bez toho, aby si nad tým rozmýšľal. Avšak, šoféri, ktorí často nejazdia, obvykle venujú práci s manuálnou prevodovkou príliš veľa pozornosti. Neustále sledujú otáčkomer, rozmýšľajú nad tým, kedy preradiť, a sústredia sa na správne narábanie so spojkou.

Shutterstock

Teda, nevšímajú si tak premávku a hrozí, že kvôli tomu spôsobia nehodu. V prípade automatickej prevodovky takýto problém nehrozí. Odpadá ti práca s 3. pedálom, môžeš sa teda stopercentne venovať ovládaniu auta a sledovaniu okolia.

Automatická prevodovka je „blbuvzdorná“

Pokiaľ máš auto s manuálnou prevodovkou, všetko je v tvojich rukách. To je na jednej strane výhoda, avšak môže to byť aj značná nevýhoda. Napríklad, ak nechtiac na diaľnici podradíš do jednotky, pretočíš motor a môžeš auto zahodiť do šrotu. Pokiaľ príliš podtáčaš motor radením vysokých prevodových stupňov pri nízkych rýchlostiach, môžeš taktiež zapríčiniť skoršie opotrebenie komponentov.

Automatická prevodovkasoftvér nastavený tak, aby zabránila akémukoľvek konaniu, ktoré by autu ubližovalo. Nedovolí ti pretočiť motor a zároveň sa stará o to, aby pracoval v optimálnych otáčkach s ohľadom na spotrebu.

Mohlo by ťa zaujímať:

Hybrid, mild-hybrid, plug-in hybrid: Vieš, aké sú medzi nimi rozdiely?

Komfort pri jazdení v meste

Asi netreba zdôrazňovať, že jazdenie s automatickou prevodovkou je mimoriadne pohodlné najmä v meste. Neustále rozbiehanie sa z križovatiek a pomalé posúvanie sa v kolónach, to všetko sú veci, ktoré ti v prípade manuálnej prevodovky môžu spôsobiť doslova svalovicu v ľavej nohe. Tým, že automatická prevodovka ťa menej vyčerpáva, z auta budeš pravdepodobne vystupovať sviežejší.

Shutterstock

Vplyv prevodovky na spotrebu

Pri starých automatických prevodovkách neraz platilo, že značne zvyšovali spotrebu auta. Teda, jazdenie s manuálnou prevodovkou bolo ekonomickejšie, najmä v prípade, že si ju vedel správne používať. Dnes je však situácia iná. Automatické prevodovky sú mimoriadne efektívne a ich obrovskou výhodou je väčší počet rýchlostných stupňov. 7, 8, 9, či dokonca 12-stupňové prevodovky dnes nie sú ničím výnimočným.

Ich výhodou je skutočnosť, že pri každej rýchlosti točí motor optimálne otáčky – či už pri jazdení po meste, alebo pri 150 km/h na nemeckej diaľnici. Vďaka tomu má auto nižšiu spotrebu. Naopak, manuálne prevodovky majú maximálne 6 stupňov, v niektorých špeciálnych prípadoch 7. To znamená, že napríklad pri diaľničných rýchlostiach má motor vyššie otáčky, a teda aj vyššiu spotrebu.

Mohlo by ťa zaujímať:

Umývaš svoje auto správne? Na tieto chyby si dávaj pozor!

Servisné náklady

Samozrejme, v prospech manuálnych prevodoviek hovorí servisná náročnosť. V podstate sa ti na nich nemá čo drahé pokaziť. Naopak, automatické prevodovky sú náchylnejšie na správnu údržbu, a pokiaľ sa na nich niečo pokašle, obvykle to citeľne zasiahne tvoju peňaženku.

Keď teda kupuješ jazdené auto, dobre si rozmysli, či chceš riskovať potenciálne drahé problémy. Respektíve, poriadne si prever, či prevodovka dostávala pravidelný servis. V prípade nových áut (pokiaľ sa nerozprávame o nejakých zábavných vozidlách na voľný čas) je z hľadiska pohodlia a efektivity obvykle výhodnejšie voliť automatickú prevodovku.

Shutterstock
  1. Ktorý typ prevodovky máš radšej?

    1. Manuálnu
    2. Automatickú
    8010 hlas(y/ov)
    Share Your Result

Tagy:

Dominik Parajka
Už viac ako 8 rokov sa venujem obsahovému marketingu, pričom mojou srdcovkou sú autá, o ktorých často píšem a natáčam videá. Rád ale vytváram obsah aj k iným témam, hlavne investovaniu, realitám, financiám, technike a elektronike.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.