Napätie medzi Čínou, Taiwanom a Spojenými štátmi sa za posledný rok zvýšilo do takej miery, že sa mnohí analytici zhodnú v tom, že vojenský zásah zo strany Číny je na spadnutie. Niektorí dokonca tvrdia, že môže prísť čoskoro. Tieto špekulácie sú podnietené aj vyjadreniami vysokých amerických vojenských dôstojníkov o tom, že čínsky prezident Si Ťin-pching nariadil Ľudovej oslobodzovacej armáde (PLA), aby bola pripravená na inváziu na ostrov do roku 2027.
Problémom však ostáva to, že toto tvrdenie nie je overené, a preto nevieme s istotou povedať, či naozaj čínsky prezident takéto nariadenie vydal. Odhady tvrdia, že Čína by mohla zaútočiť už v roku 2024. Pravdepodobne vyčká na výsledky taiwanských volieb v januári 2024.
Aké by boli prvé náznaky?
Ak je plánom Pekingu vojna, mali by existovať spoľahlivé náznaky toho, že prichádza ozbrojený konflikt. Čína naposledy bojovala vo veľkej vojne proti Vietnamu ešte v roku 1979. Je možné určiť, ako by to vyzeralo, ak by sa Peking pripravoval na inváziu na Taiwan? Odborníci sa zhodujú na štyroch varovných signáloch.
1. Zásoba munície
Prezident aj Čínska komunistická strana chápu, že priama invázia na ostrov Taiwan by bola strategickou výzvou a veľkým rizikom. Obraz dnešnej Číny by zmizol. Takáto vojna (alebo iná forma konfliktu) by mohla trvať roky a možno dokonca desaťročie a Čína by bola celkom iste vystavená mnohostranným sankciám a dokonca možno aj blokáde zo strany zvyšku sveta. S výnimkou jej už tradične spriatelených krajín. Vytváranie rezerv, väzieb a príprava samotného obyvateľstva na možné „znovuzjednotenie“ Taiwanu a Číny by sa prehliadnuť nedalo.
Ak sa Čína skutočne rozhodne ísť do vojny s Taiwanom, začnú sa prípravy 18 alebo 24 mesiacov predtým. Určite by to boli nápadné náznaky a tie by neunikli spravodajským službám z celého sveta. Moderná vojna medzi dvoma krajinami spotrebuje obrovské zásoby kľúčovej munície – najmä tej presne navádzanej. Čína by teda začala s prudkým nárastom výroby balistických a riadených striel; rakiet vzduch-vzduch a veľkých rakiet určených na bombardovanie pláží už dlhé mesiace pred dňom D.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Dokázala by sa Čína pripraviť na izoláciu v prípade vojenského zásahu voči Taiwanu?
- Všimli by si prípravy na vojnu aj bežní ľudia?
- Bola by potrebná mobilizácia?
- Koľko rokov by podľa odhadov mala trvať vojna medzi Čínou a Taiwanom?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom