Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.6.2023
sk
Xénia
, Oxana
cz
Jarmil
Premium odznak
Zdroj: ©Shutterstock

Je na Slovensku legálne vyberať odpadky z kontajnerov? Odpoveď vôbec nie je jednoduchá

Legislatíva spojená s odpadom je na Slovensku značne chaotická.

Odpad predstavuje obrovskú výzvu pre súčasného človeka. Veľa toho vyrábame, veľa toho spotrebúvame, a je preto jasné, že výsledkom sú kopy odpadu. Čo s tým? Súčasťou riešenia je recyklácia, separácia, zodpovedná spotreba a predovšetkým predchádzanie vzniku odpadu.

Zodpovedná spotreba je zrejme to úplne najjednoduchšie. Stačí kupovať len to, čo naozaj potrebujeme, využívať veci do konca ich životnosti a to, čo by mohol využiť iný človek, posunúť ďalej. Dá sa tak výrazne zredukovať množstvo odpadu bez toho, aby sme sa museli vzdať pohodlia.

Dumpster diving

Bežní ľudia môžu nakupovať zodpovedne k životnému prostrediu, čo však je z toho, ak obchody a iné prevádzky každodenne vyhodia do odpadu desiatky kíl bezchybných potravín či iného použiteľného tovaru s drobnými chybami?

Väčšina veľkých reťazcov v súčasnosti narába s odpadom zodpovedne. Chybový tovar či preexspirované potraviny sú vyradené z predaja, avšak neskôr sa zhodnocujú – napríklad smerujú do potravinovej banky či na kŕmenie zvierat. Menšie podniky však nie vždy majú kapacity či vôľu na to, aby s odpadom správne zaobchádzali.

Stále je tak možné objaviť v odpade mnoho využiteľných produktov, ktoré však skončia na skládkach. V reakcii na to sa v niektorých krajinách, ako Nemecko, Anglicko, Dánsko či Nórsko, rozšíril fenomén dumpster divingu. Ide o hľadanie jedlých potravín v odpadkových košoch.

dumpster diving, vyberanie odpadkov, kontajner, Slovensko, legislatíva, zákon
Shutterstock

Nejde však o niečo, na čo by boli odkázaní ľudia zo sociálne slabších vrstiev. Dumpster divingu sa venujú osoby zo všetkých spoločenských tried – berú ho totiž ako životný štýl, dobrodružstvo a istú formu environmentálneho aktivizmu.

Čo zbierajú?

Pojem dumpster diving sa najčastejšie spája so zbieraním potravín z košov pri obchodných domoch. Odhaduje sa, že až polovica zeleniny a ovocia, ktorá v Európe končí v odpade, je úplne nezávadná a zvyčajne je vyhodená len preto, že nespĺňa „estetické požiadavky“. Niektoré reťazce však v tejto oblasti robia pokrok a takéto „nepekné“ výrobky predávajú so zľavou.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje