Veda hovorí NIE
Ako opitý máš možno pocit, že tvoja osobnosť prešla dramatickou zmenou. Avšak triezvi pozorovatelia opitých ľudí takýto posun nehlásia. Dospeli k záveru, že naše všeobecné presvedčenie, že intoxikácia spôsobuje zmenu našej osobnosti, je pravdepodobne výsledkom rozšírených mýtov. Napríklad kultúrnych stereotypov z filmov typu Hangover.
Existuje relevantný dôvod, prečo veda a právo diktujú, že opití ľudia nemôžu dať informovaný súhlas. Spôsob, akým alkohol ovplyvňuje mozog, je komplikovaný a veda ho chápe v šokujúco malej miere. Čo vieme, je, že alkohol ovplyvňuje hipokampus (pamäťové centrum), motorické schopnosti a prefrontálny kortex. Ten je zodpovedný za uvažovanie a úsudok.
Opitosť nie je pasívny proces. Neodbúrava len naše zábrany a nespúšťa driemajúce túžby. Je to aktívny chemický priebeh, ktorý neintuitívne zodpovedá definíciám stimulantu a depresíva. Dočasne rozhodí takmer každú časť tvojho mozgu. A keďže náš mozog je tým, kým sme, alkoholom sa zmeniť nedá. Ten len na chvíľu uväzní naše pravé JA. Bráni mu dostať sa von.
Alkohol nás robí šťastnými, omámenými, nadšenými, spoločenskými a hlučnými. Preto sa z priateľského kamaráta môže stať nevrlý korheľ. Podnecuje prejavovať naše nedominantné myšlienky a pocity, ktoré by sme bežne neriešili. Je to komplikovaná droga s dobrými a zlými účinkami. Ale nerobí ťa skutočným. Len hlúpym.
Hovorí teda opitá myseľ triezvym srdcom?
Nie.
Keď pijeme, ani naše srdcia nie sú triezve.