Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 15.11.2024
sk
Leopold
cz
Leopold

Je pre ľudí umelá inteligencia nebezpečná? Vyše tisíc odborníkov žiada zastavenie jej vývoja

Mali by vývojári umelú inteligenciu pozastaviť, alebo sa naučiť riadiť jej riziká?


To, že je umelá inteligencia nebezpečná, tvrdí čoraz viac odborníkov, medzi ktorými je dokonca aj Bill Gates. K nemu sa pridalo ďalších tisíc odborníkov na čele s najbohatším človekom – Elonom Muskom.

Skupinka odborníkov požaduje pozastavenie ďalšieho vývoja pokročilých modelov umelej inteligencie, ako napríklad GPT-4 od spoločnosti OpenAI. Dôvodom je obava, že takéto systémy môžu predstavovať v prípade zneužitia alebo straty kontroly nebezpečenstvo pre civilizáciu.

Shutterstock

V otvorenom liste, ktorý vydala nezisková organizácia Future of Life Institute, sa vyzýva na pozastavenie vývoja silnejších modelov umelej inteligencie, kým nebudú vypracované, implementované a tretími stranami kontrolované spoločné bezpečnostné protokoly pre ich vývoj. Podľa signatárov by tieto protokoly mali zabezpečiť, aby systémy, ktoré ich dodržiavajú, boli bez akýchkoľvek pochybností bezpečné.

Hrozba pre civilizáciu

Medzi signatármi otvoreného listu sú aj Steve Wozniak, spoluzakladateľ spoločnosti Apple, Evan Sharp, spoluzakladateľ spoločnosti Pinterest, či Yoshua Bengio, kanadský vedec, ktorý je jedným z pionierov v oblasti strojového učenia a umelej inteligencie. Títo odborníci varujú pred potenciálnymi nebezpečenstvami, ktoré môžu vzniknúť, ak budú systémy umelej inteligencie schopné konkurovať ľuďom v rôznych oblastiach a tak ohroziť celú spoločnosť a civilizáciu.

Zastaviť vývoj alebo sa prispôsobiť?

Niektorí odborníci tvrdia, že spoločnosť by nemala zastaviť vývoj umelej inteligencie, ale namiesto toho by sa mala naučiť riadiť riziká, ktoré s ňou sú spojené. Podľa nich by sa mala prijať prísnejšia regulácia, ktorá by zabezpečila, že vývoj umelej inteligencie bude zameraný na zlepšovanie ľudskej spoločnosti a nebude ohrozovať jej bezpečnosť. Zároveň by sa mali vypracovať etické a právne normy, ktoré by zabezpečili, že k umelej inteligencii sa bude pristupovať s potrebnou opatrnosťou a zodpovednosťou.

„ChatGPT môže poskytnúť zločincom nové príležitosti, najmä pri trestných činoch zahŕňajúcich sociálne inžinierstvo, vzhľadom na jeho schopnosti reagovať na správy v kontexte a prijať špecifický štýl písania,“ pridal sa vo svojej správe aj Europol.


Tagy:

Nikola Kulová
Aktuálne dianie mám pod palcom, novinky tu nájdeš každý deň. Okrem toho sa venujem PR článkom a rozhovorom s inšpiratívnymi ľuďmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.