Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon

Vedci z rôznych univerzít sa už roky pokúšajú odhaliť pravdu – sme súčasťou simulácie alebo žijeme skutočnú realitu? Najnovšie sa k nim pridal Hong Qin so svojím vytvoreným algoritmom. O správe informuje aj portál Unilad.

Algoritmus a predpoklad

Všetko začalo inšpiráciou filozofom z Oxfordu, Nickom Bostromom. Ten vo svojich dielach tvrdí, že náš vesmír ako taký môže byť len umelou simuláciou. Touto filozofiou sa inšpiroval fyzik Hong Qin, ktorý pracuje v Laboratóriu plazmovej fyziky na Princetone. Rozhodol sa, že tieto teoretické predpoklady otestuje.

Vytvoril algoritmus, ktorý predpokladá obežné dráhy planét. Tento algoritmus následne aplikoval na obežné dráhy Merkúru, Venuše, Zeme, Marsu, Jupitera a Ceres. Ceres je trpasličia planéta, ktorá obieha medzi planétami Mars a Jupiter.

Shutterstock

Reálny matrix?

Qin však vyvíja ďalšiu umelú inteligenciu, ktorá by otestovala teóriu, že sme len vo vnútri vypočítanej počítačovej simulácie. Jeho nový projekt s umelou inteligenciou sa rozširuje na ďalšie oblasti. Hlavným cieľom je vytvoriť takú umelú inteligenciu, ktorá bude potenciálne predpovedať rôzne správania.

Veľmi ľahko a laicky podané, Qin naučil umelú inteligenciu zákonitosti fyziky. Umelá inteligencia alebo „kód“, ktorý za ňou stojí, už pracuje sama na základe týchto zákonitostí. Hlavnou predstavou Qina a vedcov jemu podobných je tvrdenie, že naša realita je len produktom takmer dokonalej simulácie. Tú vytvorili bytosti s vyššou inteligenciou.

Pixabay.com

Obľúbený námet

S myšlienkou, že sme súčasťou simulácie, nepracuje len veda. Stala sa veľmi populárnym námetom množstva filmov a seriálov. Azda najpopulárnejším filmom, ktorý spracúva tému simulovanej reality, je trojdielna sága Matrix. Film Truman Show sa síce netočí okolo termínu simulovanej reality a vyššej inteligencie, avšak v tomto prípade hlavná postava zisťuje, že je len súčasťou televíznej relácie.

Ľudstvo sa zdá byť fascinované myšlienkou, že sme len súčasťou komplexného systému kódov. Qinova štúdia vytvára priestor na otestovanie populárnej hypotézy, ktorej sa veda venuje viac a viac. Je to však beh na dlhú trať a výsledky sa nedozvieme tak skoro…


Tagy:

Michaela Rošková
Som externou redaktorkou portálu EMEFKA od februára 2021. Venujem sa najrôznejším témam, no najradšej mám politické perličky a zaujímavé príbehy.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.