Nedeľa 7.8.2022
sk
Štefánia
cz
Lada

Vedci z rôznych univerzít sa už roky pokúšajú odhaliť pravdu – sme súčasťou simulácie alebo žijeme skutočnú realitu? Najnovšie sa k nim pridal Hong Qin so svojím vytvoreným algoritmom. O správe informuje aj portál Unilad.

Algoritmus a predpoklad

Všetko začalo inšpiráciou filozofom z Oxfordu, Nickom Bostromom. Ten vo svojich dielach tvrdí, že náš vesmír ako taký môže byť len umelou simuláciou. Touto filozofiou sa inšpiroval fyzik Hong Qin, ktorý pracuje v Laboratóriu plazmovej fyziky na Princetone. Rozhodol sa, že tieto teoretické predpoklady otestuje.

Vytvoril algoritmus, ktorý predpokladá obežné dráhy planét. Tento algoritmus následne aplikoval na obežné dráhy Merkúru, Venuše, Zeme, Marsu, Jupitera a Ceres. Ceres je trpasličia planéta, ktorá obieha medzi planétami Mars a Jupiter.

Shutterstock

Reálny matrix?

Qin však vyvíja ďalšiu umelú inteligenciu, ktorá by otestovala teóriu, že sme len vo vnútri vypočítanej počítačovej simulácie. Jeho nový projekt s umelou inteligenciou sa rozširuje na ďalšie oblasti. Hlavným cieľom je vytvoriť takú umelú inteligenciu, ktorá bude potenciálne predpovedať rôzne správania.

Veľmi ľahko a laicky podané, Qin naučil umelú inteligenciu zákonitosti fyziky. Umelá inteligencia alebo „kód“, ktorý za ňou stojí, už pracuje sama na základe týchto zákonitostí. Hlavnou predstavou Qina a vedcov jemu podobných je tvrdenie, že naša realita je len produktom takmer dokonalej simulácie. Tú vytvorili bytosti s vyššou inteligenciou.

Pixabay.com

Obľúbený námet

S myšlienkou, že sme súčasťou simulácie, nepracuje len veda. Stala sa veľmi populárnym námetom množstva filmov a seriálov. Azda najpopulárnejším filmom, ktorý spracúva tému simulovanej reality, je trojdielna sága Matrix. Film Truman Show sa síce netočí okolo termínu simulovanej reality a vyššej inteligencie, avšak v tomto prípade hlavná postava zisťuje, že je len súčasťou televíznej relácie.

Ľudstvo sa zdá byť fascinované myšlienkou, že sme len súčasťou komplexného systému kódov. Qinova štúdia vytvára priestor na otestovanie populárnej hypotézy, ktorej sa veda venuje viac a viac. Je to však beh na dlhú trať a výsledky sa nedozvieme tak skoro…


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Rošková
Som externou redaktorkou portálu EMEFKA od februára 2021. Venujem sa najrôznejším témam, no najradšej mám politické perličky a zaujímavé príbehy.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť