Je realita len simuláciou s algoritmom umelej inteligencie? Vedci pripúšťajú aj túto možnosť

Sme zachytení v matrixe?

Zdroj: Warner Bros. / moviestillsdb.com

Vedci z rôznych univerzít sa už roky pokúšajú odhaliť pravdu – sme súčasťou simulácie alebo žijeme skutočnú realitu? Najnovšie sa k nim pridal Hong Qin so svojím vytvoreným algoritmom. O správe informuje aj portál Unilad.

Algoritmus a predpoklad

Všetko začalo inšpiráciou filozofom z Oxfordu, Nickom Bostromom. Ten vo svojich dielach tvrdí, že náš vesmír ako taký môže byť len umelou simuláciou. Touto filozofiou sa inšpiroval fyzik Hong Qin, ktorý pracuje v Laboratóriu plazmovej fyziky na Princetone. Rozhodol sa, že tieto teoretické predpoklady otestuje.

Vytvoril algoritmus, ktorý predpokladá obežné dráhy planét. Tento algoritmus následne aplikoval na obežné dráhy Merkúru, Venuše, Zeme, Marsu, Jupitera a Ceres. Ceres je trpasličia planéta, ktorá obieha medzi planétami Mars a Jupiter.

Shutterstock

Reálny matrix?

Qin však vyvíja ďalšiu umelú inteligenciu, ktorá by otestovala teóriu, že sme len vo vnútri vypočítanej počítačovej simulácie. Jeho nový projekt s umelou inteligenciou sa rozširuje na ďalšie oblasti. Hlavným cieľom je vytvoriť takú umelú inteligenciu, ktorá bude potenciálne predpovedať rôzne správania.

Veľmi ľahko a laicky podané, Qin naučil umelú inteligenciu zákonitosti fyziky. Umelá inteligencia alebo „kód“, ktorý za ňou stojí, už pracuje sama na základe týchto zákonitostí. Hlavnou predstavou Qina a vedcov jemu podobných je tvrdenie, že naša realita je len produktom takmer dokonalej simulácie. Tú vytvorili bytosti s vyššou inteligenciou.

Pixabay.com

Obľúbený námet

S myšlienkou, že sme súčasťou simulácie, nepracuje len veda. Stala sa veľmi populárnym námetom množstva filmov a seriálov. Azda najpopulárnejším filmom, ktorý spracúva tému simulovanej reality, je trojdielna sága Matrix. Film Truman Show sa síce netočí okolo termínu simulovanej reality a vyššej inteligencie, avšak v tomto prípade hlavná postava zisťuje, že je len súčasťou televíznej relácie.

Ľudstvo sa zdá byť fascinované myšlienkou, že sme len súčasťou komplexného systému kódov. Qinova štúdia vytvára priestor na otestovanie populárnej hypotézy, ktorej sa veda venuje viac a viac. Je to však beh na dlhú trať a výsledky sa nedozvieme tak skoro…

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
19
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Po vrahyni zvanej Fantóm Heilbronnu pátrali 16 rokov. Výsledok vyšetrovania všetkých šokoval


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME