Aktívny používateľ Netflixu si už s najväčšou pravdepodobnosťou stihol pozrieť historickú romantiku s názvom Bridgerton. Z obyčajného seriálu sa rýchlosťou blesku stal fenomén, ktorého bol plný internet. Príbeh vznikol na základe knižnej predlohy od spisovateľky Julie Quinn s názvom Vojvoda a ja.
Vďaka nesmiernemu úspechu už Netflix oznámil aj druhú sériu. Divákov prilákali k sledovaniu tohto seriálu najmä extravagantné kostýmy, romantická zápletka a inakosť sveta v porovnaní s tým naším. V tomto článku sme sa rozhodli pozrieť sa na to, či je seriál historicky správny, alebo či to je iba historický ideál.
1. Šaty
V prvej časti sa dozvedáme, že príbeh začína v roku 1813, a teda vieme, že ide o obdobie regentského Anglicka. Šaty, ktoré sme obdivovali na obrazovkách, sú veľmi podobné tomu, čo sa v minulosti nosilo. Rozdiel je však najmä vo farbách. Žltá, oranžová, ružová a zelená sú farby, s ktorými sa v tomto období v rámci oblečenia nestretávame. Ako je ale na základe príbehu známe, tieto farby boli použité s úmyslom rozdeliť dve rozličné rodiny a ukázať ich rozdielnosť.
Róby boli špeciálne vytvorené pre hercov s cieľom zmodernizovať minulosť. Ukázalo sa, že sa im podarilo vytvoriť to, čo chceli, pretože záujem o šaty podobného strihu stúpol. Súčasťou tohto seriálu boli taktiež korzety. Na telách ženských postáv boli viditeľné modriny, za čo dostal Bridgerton aj menšiu kritiku. V minulosti sa pod korzetmi nosila košieľka, ktorá zabraňovala takýmto bolestiam.
2. Vlasy a vlasové doplnky
Bridgerton je často porovnávaný s klasikou Pýcha a predsudok a taktiež s novinkou, ktorá vyšla minulý rok, s názvom Emma. Všetky tieto diela sa odohrávajú v rovnakom období, a teda je logické, aby si boli niečím podobné. Emma bola vychvaľovaným filmom z hľadiska histórie, práve vďaka vlasovým doplnkom, čo v Bridgertone dosť chýbalo. Klobúčiky a čepce sa nosili vonku, do kostola, na promenádu, v skratke takmer všade.
V seriáli sme ich ale videli len veľmi zriedkavo. Dôvodom môže byť aj to, že hercom by vytvárali na tvári tiene a komplikovalo by to natáčanie. Stretávame sa tu iba s čelenkami alebo inými vlasovými doplnkami. Vlasy museli byť veľmi extravagantné a vypnuté v zložitých účesoch. Pri Daphne, hlavnej postave, ale vidíme aj úplne obyčajné vrkoče, čo v tomto období nebolo obvyklé.
3. Rasová rôznorodosť
Rok 1813 patril stále do rasistického obdobia, a teda vidieť takúto farebnosť v historickom diele je neobyčajné. Nielen obyčajní ľudia predstavovali rasovú rôznorodosť, ale dokonca aj sám vojvoda a kráľovná. Napriek tomu, že mnohí ľudia túto inkluzivitu vychválili, historicky to úplne nesedí.
Čo možno viacerých prekvapí, je, že kráľovná Charlotte pravdepodobne skutočne existovala. Bola opisovaná s črtami afrického pôvodu, no kvôli prevládajúcemu rasizmu sa to zatajovalo. Na historických obrazoch je namaľovaná ako biela a nemá africké črty.
4. Hudba
K zmodernizovaniu celého príbehu dopomohla aj hudba. Zvukovú stopu tvoria moderné pesničky upravené do klasického husľového štýlu. Počujeme tam pesničky, akými sú Bad Guy od Billie Eilish, Thank U, Next od Ariany Grande alebo Wildest Dreams od Taylor Swift.
5. Témy
Bridgerton uchvátil divákov aj vďaka moderným témam, ktoré sú súčasťou viacerých dialógov. Feminizmus, rasová rôznorodosť a sexualita sú v dnešnej dobe veľmi horúce témy. Eloise, jedna z vedľajších postáv, je feministka, ktorej sa nepáči osud žien tej doby. Viacero postáv v seriáli má takéto myšlienky, a to taktiež dopomohlo k úspechu seriálu.
Dalo by sa povedať, že seriál tvorí akýsi historicky ideál alebo alternatívnu históriu. Bridgerton sa histórie, okrem týchto piatich bodov, celkom drží.