Sobota 1.10.2022
sk
Arnold
cz
Igor

Je ti ľúto, že nemáš žiadnych kamarátov? Podľa vedcov ti to môže prospievať

Aj život bez priateľov môže byť zaujímavý a hodnotný.


Často sa zdôrazňuje, že človek je tvor sociálny a pre spokojný život potrebuje vytvárať pevné väzby s inými ľuďmi (či už partnerské alebo priateľské). To je iste pravda, dodajme však, že každý človek má túto potrebu nastavenú v inej intenzite. Niekomu je skrátka lepšie samému, iný zase okolo seba potrebuje veľa priateľov. Práve na priateľstvá sa často ukazuje ako na isté meradlo úspešnosti sociálneho života.

Kto má veľa priateľov, je väčšinou vnímaný ako obľúbený a spokojný so životom. Na druhej strane, ľudia, ktorí sú samotári a nemajú žiadnych priateľov, sú ostatnými považovaní za smutných a nešťastných ľudí. Do veľkej miery ale ide o stereotypy a potvrdzujú to aj vedecké výskumy.

Shutterstock

Priateľstvá nie sú pre každého

Ako sme napísali, byť neustále v spoločnosti priateľov nie je pre každého. Väčšinou tento spôsob života vyhľadávajú extroverti, ktorí podávajú najlepšie výkony v kolektívoch. Introverti sú ale ich pravým opakom a majú tendenciu čas tráviť osamote. Niektorí ľudia po priateľských vzťahoch príliš netúžia, ale napriek tomu majú pocit, že by ich mali mať.

Prečo METALLICA už nikdy nepríde na Slovensko? Toto sú hlavné dôvody

Odporúčame prečítať:

Prečo METALLICA už nikdy nepríde na Slovensko? Toto sú hlavné dôvody

To súvisí s vyššie spomínanými stereotypmi a tým, čo sa v spoločnosti považuje za „správne“. Títo ľudia sa potom nútia do priateľstiev, ktoré ale nie sú úprimné, a tým pádom ani nemajú šancu vydržať. Je tu akurát predpoklad, že v takomto vzťahu budú trpieť obe strany.

Shutterstock

Výhody života bez priateľov

Vedecké štúdie ukazujú, že život bez priateľov má hneď niekoľko výhod. V prvom rade veľmi pozitívne vplýva na našu kreativitu, rozvíja fantáziu a imagináciu. Človek navyše môže v pokoji premýšľať nad rôznymi vecami a nie je vyrušovaný neustálym ruchom a stresom.

Život bez priateľov môže podľa vedcov viesť aj k lepšiemu poznaniu seba samého. V kolektíve máme totiž často tendenciu podľahnúť tlaku okolia a správať sa aj v rozpore s našou osobnosťou. Robíme to proste preto, aby sme zapadli či posilnili naše priateľské vzťahy a „nekazili srandu“. Ak je človek sám, môže zistiť, aký skutočne je a byť sám so sebou v oveľa väčšej pohode.

Shutterstock

Vedci zdôrazňujú, že či už máš veľa priateľov alebo žiadnych, vždy je dôležité nájsť si čas vyhradený len pre teba. Proste len tak vegetiť niekde v tichu, kde môžeš byť sám so svojimi myšlienkami. Je totiž dosť dobre možné, že práve počas takýchto okamihov, kde na teba nebude doliehať hektický život súčasnej doby, dokážeš vyriešiť problémy, ktoré ťa trápia, prípadne si uvedomíš, čo je pre teba v živote skutočne dôležité.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť