Ľudia sú rôzni a majú všelijaké úchylky, zvyky a správanie. Niektorí sú prehnane zodpovední, niektorí až nepríjemné milí a iní zase psychopati. Psychopatii vo vzťahu sme sa venovali v inom článku, dnes sa pozrieme na to, či psychopat nie je náhodu aj tvoj šéf.
Mať šéfa psychopata môže byť skutočnou nočnou morou. Aj keď to títo ľudia vedia dobre skrývať, ich skutočná povaha sa prejaví cez určité znaky. Tu je 6 varovných signálov, ktoré by ti mohli pomôcť rozpoznať psychopatického šéfa, aj keď je veľmi dobrý herec a nedáva to najavo.
1. Absencia empatie
Psychopatický šéf má často problém preukázať empatiu voči svojim podriadeným. Ignoruje ich potreby, pocity a snaží sa ovládať ich prostredníctvom moci a kontroly.
2. Manipulácia a klamstvá
Títo šéfovia majú sklon manipulovať a klamať, aby dosiahli svoje ciele. Často predstierajú vnútorný pokoj a priateľskú povahu, len aby získali dôveru a potom ju zneužili.
3. Chýbajúce výčitky svedomia
Títo jedinci majú obvykle nízke alebo žiadne výčitky svedomia voči svojmu správaniu. Nepociťujú ľútosť za svoje činy a nemajú problém zraňovať iných bez akéhokoľvek prejavu úcty.
4. Nestabilita a agresivita
Psychopatickí šéfovia môžu mať tendenciu k nestálosti a impulzívnosti vo svojom správaní. Ich agresivita sa môže prejaviť vo forme verbálnych útokov alebo dokonca aj fyzického zastrašovania.
5. Nedostatok zodpovednosti za vlastné chyby
Títo šéfovia sa často snažia vyhýbať zodpovednosti za svoje chyby a hľadajú niekoho iného, koho by mohli obviňovať. Ich ego je také veľké, že sú presvedčení o vlastnej nenahraditeľnosti.
6. Charizma a výborná schopnosť manipulácie
Šéf psychopat má často charizmatické vlastnosti a výbornú schopnosť manipulácie. Vďaka tomu si vie jednoducho podmaniť svojich podriadených, aby ho nasledovali bez otázok.
Ak si všimneš tieto varovné signály na svojom šéfovi, maj sa na pozore. Je dôležité chrániť sa pred ich manipulatívnym správaním a hľadať podporu od kolegov alebo nadriadených.