Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 1.2.2023
sk
Tatiana
, Táňa
cz
Hynek

Je Wednesday autistka? Ľudia si všímajú mnoho náznakov

V istých kruhoch to považujú za jasný fakt.


Seriál Wednesday zožal obrovský úspech a oslovil milióny divákov po celom svete. Do príchodu druhej série (ktorý nastane nevedno kedy) majú fanúšikovia dostatok času zanalyzovať seriál zo všetkých stránok a zdieľať svoje zistenia.

Veruže to aj robia!

Nezvyčajné prejavy nezvyčajného dievčaťa

Jedným z hlavných motívov seriálu je inakosť. Wednesday je iná dokonca aj na škole navštevovanej len študentmi, ktorí vďaka zvláštnym schopnostiam nezapadajú do väčšinovej spoločnosti.

Protagonistka seriálu sama priznala, že jej robí problém zorientovať sa v emočných prejavoch druhých ľudí a takisto nerozumie sociálnym signálom (použila výraz „emočná morzeovka“). Má svojský šatník a pohybový prejav. Navonok pôsobí chladne a odmerane, iritujú ju dotyky a objatia od neznámych ľudí. Alebo akýchkoľvek ľudí.

Počas kontaktu s druhými Wednesday komunikuje veľmi priamo, vecne a obchádza „small talk“. Je tvrdohlavá, a ak niečo upúta jej pozornosť, nevie to vypustiť z mysle. Wednesday viackrát preukázala encyklopedické znalosti o témach, ktoré ju zaujímajú. Mnohé jej záľuby majú dosť ďaleko od záujmov bežných mladých žien, ona sa však do nich dokáže ponoriť a perfektne si ich naštudovať.

Slečna Addamsová sa riadi vlastnými predstavami o tom, čo je dobré a čo nie. Jej vnímanie spravodlivosti vychádza z jej vnútra, a nemá preto problém ignorovať sociálne normy, hierarchie a tradície, ktoré jej nedávajú zmysel. Z pohľadu autorít sa tak môže javiť ako „nevychovaná“. Nerobí si ťažkú hlavu z toho, že by nezapadla do kolektívu, a nesnaží sa prispôsobovať.

„Ona je ako ja!“

Britská aktivistka upozorňujúca na problematiku psychického zdravia, ktorá sa sama nachádza na autistickom spektre, zverejnila na svojom Instagrame zaujímavý príspevok. V ňom v niekoľkých bodoch zhrnula správanie Wednesday v seriáli a poukázala na to, že v mnohom jej pripomína jej vlastné správanie, ktoré má charakter autistických prejavov.

V komentároch sa zišlo nesmierne veľa ľudí z autistického spektra, ktorí majú podobnú skúsenosť a zhodný pohľad na vec. Prezradili, že s Wednesday sa dokázali veľmi ľahko identifikovať a mnohými prejavmi im pripomína ich samých. Viacerí vravia, že Wednesday bola ich obľúbenou fiktívnou postavou dlhé roky, avšak až vďaka tomuto príspevku sa im v hlave rozsvietila žiarovka a uvedomili si, prečo je to tak.

Je Wednesday autistka?

Pozorovania fanúšikov dosť silno naznačujú, že by sa na autistickom spektre nachádzať mohla, nemôžeme to však tvrdiť s istotou. O tom, či niekto spĺňa kritériá na diagnózu, vždy môže rozhodnúť len odborník po dôkladnom vyšetrení. Jednoznačná odpoveď na túto otázku však možno nemusí byť až natoľko dôležitá ako fakt, že ľudia z autistického spektra majú v médiách sympatickú postavu, s ktorou sa dokážu identifikovať.

V seriáli sme mali možnosť sledovať mnohé postavy, považované kvôli nejakej svojej vlastnosti za „čudákov“. Vďaka tomu si seriál obľúbili diváci, ktorí sami zažívajú pocity odcudzenia a boli schopní sa hlboko stotožniť nielen s Wednesday, ale aj s ďalšími postavami.

Wednesday, autizmus, Netflix, seriál, rodina Addamsovcov
Netflix

Ak by sme si zo seriálu mali odniesť jedno ponaučenie, je to to, aby sme k takýmto ľuďom boli zhovievavejší. Niekto sa možno svojsky oblieka, niekto je zasa „spoločensky nemotorný“, niekto má nezvyčajné záľuby. Nie je na tom nič zlé a so štipkou tolerancie dokážu rozmanití ľudia spolu skvelo vychádzať.

Ani samotný pojem autista by nemal byť nadávkou alebo stigmou. Autistické spektrum je široké a zahŕňa rôzne prejavy. Na mnohých ľuďoch s ľahšou formou autizmu si príznaky ani nemusíš všimnúť. Autisti žijú medzi nami a sú plnohodnotnými členmi spoločnosti.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť