Polovica roka 2021 je za nami (ale to letí, že?), čo znamená, že si môžeme dovoliť menšie bilancovanie. Dostali sme už totiž viacero výborných filmov aj seriálov. V tomto článku ti predstavíme 10 podľa nás najzaujímavejších snímok a 5 seriálových titulov. Zdôrazňujeme, že ide do veľkej miery o subjektívne hodnotenie (hoci sme brali do úvahy aj celkové prijatie medzi kritikmi a divákmi), takže je možné, že sa na niektoré pozoruhodné tituly nedostalo.
Filmy
1. I Care a Lot
Vynikajúci čiernohumorný satirický triler I Care a Lot natočil J Blakeson. Predstavil nám v ňom cynickú Marlu (Rosamund Pike), súdom menovanú zástupkyňu, ktorá svojich klientov manipuluje, klame a vysáva z nich peniaze. Lenže jej najnovšia obeť má za sebou niekoľko mocných priateľov, s ktorými nie je radno sa zahrávať.
Film je výborne nakrútený, dynamický, herecky výborný (Pike si odniesla Zlatý glóbus, okrem nej zaujme aj Peter Dinklage, Eiza González či Dianne Wiest), takže mu človek odpustí aj menšie lapsusy v logike scenára.
2. Duša
Dočkali sme sa aj novej pixarovky Duša od Petea Doctera a Kempa Powersa, ktorá bola vskutku ambiciózna. Dostála však svojim veľkým ambíciám? Podľa nás určite áno. Rozpráva príbeh jazzového muzikanta Joea Gardnera, ktorý dostane šancu zahrať si v renomovanom klube. Lenže stane sa mu nehoda a jeho duša sa odpúta od tela.
Na druhom svete sa zoznamuje s Dušou číslo 22, vďaka ktorej sa môže vrátiť na Zem a splniť si svoj sen. Problém je, že 22 o to záujem príliš nemá. Duša je zrejme doteraz najdospelejší film štúdia Pixar: emocionálne silný, prepracovaný, nádherne animovaný. Snímka si odniesla tri nominácie na Oscara, pričom premenila sošky za najlepší animovaný film a hudbu.
3. Ammonit
Pre náročnejších divákov tu máme citlivú romancu Ammonit od Francisa Leeho. Odohráva sa v 40. rokoch 19. storočia a hlavnou hrdinkou je paleontologička Mary Anning (Kate Winslet). Jedného dňa do jej života vstúpi mladá Charlotte (Saoirse Ronan), a hoci je medzi oboma ženami napätie, postupne sa začnú zbližovať a ich priateľstvo vyústi v lásku.
Amonit sa môže oprieť o prvotriedne herecké výkony dua Winslet/Ronan a tiež o naturalistickú atmosféru doby. Pomalé tempo vôbec nie je na škodu a dáva emóciám patrične vyznieť. Odporúčame.
4. The Dig
Ďalší zaujímavý kúsok The Dig od Simona Stona vychádza zo skutočných udalostí a odohráva sa v predvečer druhej svetovej vojny. Hlavným hrdinom je archeológ Basil Brown (Ralph Fiennes), ktorého si najme Edith Pretty (Carey Mulligan), aby preskúmal mohyly na jej pozemku.
To povedie k jednému z najväčších objavov v histórii archeológie. The Dig je krásne natočený kúsok s nezameniteľnou atmosférou, dôrazom na sympatické postavy a ponúka aj niekoľko pozoruhodných myšlienok. Herecky mu tiež nie je čo vytknúť, takže podľa nás rozhodne patrí k tomu najlepšiemu, čo nám zatiaľ rok 2021 priniesol.
5. Rozhnevaný muž
Rozhnevaný muž od Guya Ritchieho je čerstvou novinkou, ktorú si v slovenských kinách môžeš užiť od 1. júla. Ide o výborne zrežírovaný a napísaný akčný film, ktorý sa nám v redakcii veľmi páčil.
Točí sa okolo tajomného muža s prezývkou H (Jason Statham), ktorý nastupuje do spoločnosti prevážajúcej kamióny plné peňazí. Tým sa ale, pochopiteľne, vystavujú nebezpečenstvu prepadnutia. Výborne natočená akcia, zaujímavý scenár, v ktorom nie je núdza o prekvapenia, a super herci. Čo viac od akčnej pecky chcieť?
6. Otec
Famózna dráma Otec od Floriana Zellera rozpráva príbeh starnúceho Anthonyho (Anthony Hopkins), ktorý bojuje s náročnou chorobou (pravdepodobne demenciou). Celý príbeh sledujeme jeho očami a vidíme, ako Anthony odmieta pomoc svojej dcéry (Olivia Colman), pretože má pocit, že je úplne v poriadku. Zároveň pozorujeme jeho zmätenosť, psychické upadanie a čoraz väčšiu neschopnosť postarať sa sám o seba.
Veľmi silný, výborne napísaný film (podľa divadelnej hry samotného režiséra), ktorý divákovi veľmi presvedčivo ukáže, ako svet okolo seba vníma človek postihnutý zákernou chorobou. A pekný pohľad to rozhodne nie je. Anthony Hopkins predviedol jeden zo svojich životných výkonov a právom si zaň odniesol sošku Oscara. Film celkovo pozbieral šesť nominácií, a okrem sošky pre Hopkinsa získal aj Oscara za najlepší adaptovaný scenár.
7. Pieces of a Woman
Mimoriadne silnú drámu Pieces of a Woman natočil Kornél Mundruczó. Hlavnou hrdinkou je Martha (Vanessa Kirby), ktorá sa s partnerom Seanom (Shia LaBeouf) rozhodne pre domáci pôrod. Ten sa ale nepodarí a Martha sa musí vyrovnať s depresiami, zármutkom, problémami vo vzťahu či s chladnou matkou (Ellen Burstyn).
Film stojí hlavne na výborných hercoch, prepracovaných postavách a výborne vystihnutých emóciách. Obzvlášť silná je úvodná scéna pôrodu, pri ktorej ti rozhodne nebude príjemne. Vanessa Kirby si za svoj výkon odniesla nomináciu na Oscara aj Zlatý glóbus.
8. Krajina nomádov
Obísť nesmieme ani jeden z najchválenejších filmov roku, a síce Krajinu nomádov od Chloé Zhao. Po ekonomickej kríze sa šesťdesiatnička Fern (Frances McDormand) ocitne bez práce. Rozhodne sa teda zbaliť tých niekoľko vecí, ktoré jej ostali, a na svojej dodávke sa vydáva na cestu po Spojených štátoch.
Zhao natočila veľmi citlivú a empatickú sociálnu drámu o ľuďoch na okraji, ktorí si v dôsledku nečakaných rán osudu zvolili vlastný a svojrázny spôsob života, v ktorom našli alternatívu k súčasnému systému. Frances McDormand podala absolútne dokonalý výkon a odniesla si zaň už svojho tretieho Oscara. Film na ich odovzdávaní bodoval na celej čiare. Zo šiestich nominácií si odniesol tri, vrátane tých za najlepší film a réžiu.
9. Pripojení
Veľkej pozornosti sa dostalo aj originálnemu animáku Pripojení, pod ktorým sú podpísaní Michael Rianda a Jeff Rowe. Príbeh sa točí okolo rodinky Mitchellovcov, ktorí sa rozhodnú odprevadiť dcéru a sestru Katie na vysokú školu. Lenže čo čert nechcel, počas cesty dôjde k vzbure všetkých elektronických zariadení na svete. Ako sa s týmto naša rodinka vysporiada?
Pripojení je poriadne nabúšený animák, ktorý hýri nápadmi a humorom a ktorého samozrejmosťou je dokonalá animácia. Sme si istí, že Pripojení sa nestratia ani v konečnom zúčtovaní na konci roku.
10. Tiché miesto: Časť II
Len nedávno sme sa v kinách konečne dočkali aj sci-fi hororu Tiché miesto: Časť II. Pokračovanie úspešného a kvalitného hitu z roku 2018 rozhodne nesklamalo. John Krasinski sa vrátil na režisérsku stoličku a nadviazal priamo na záver jednotky. Evelyn (Emily Blunt) a jej deti sa tak ďalej snažia prežiť vo svete, ktorému vládnu mimozemské obludy citlivé na zvuk.
Ich cieľom je pokúsiť sa dostať do kontaktu s ostatnými ľuďmi, ktorí prežili. Krasinski opäť doručil napínavú a skvele zrežírovanú žánrovku, ktorá sa síce príbehovo príliš neposunula, ale je stále veľká zábava ju sledovať. Pokiaľ chceš vedieť viac, môžeme ťa odkázať na našu recenziu.
Seriály
1. Them
Milovníci hororov si prišli na svoje aj v seriálových vodách. Projekt Them rozpráva o černošskej rodine , ktorá sa v roku 1953 prisťahuje do „bielej“ štvrte v Los Angeles. Rasizmus a nenávisť ale nebudú jediným problémom. Sú tu totiž aj sily z iného sveta a pravdepodobne nie sú priateľsky naladené. Them je mrazivý kúsok, ktorý ako horor funguje bezchybne, zároveň ale dobre obstojí aj ako dráma. Výborná práca.
2. WandaVision
Seriálový svet do veľkej miery ovládli aj marvelovky. Mnohí do nich možno nevkladali veľké nádeje, ale nedopadli vôbec zle. Tak napríklad WandaVision sa zameral na obľúbených hrdinov Scarlet Witch (Elisabeth Olsen) a Visiona (Paul Bettany), ktorí sa snažia žiť bežný život na americkom predmestí. Ale ako iste tušíš, tak úplne jednoduché to mať nebudú.
K pozitívam seriálu rozhodne patrí originálna štylizácia a hravosť. Fanúšikovia marvelovského univerza teda určite budú spokojní.
3. Time
Do pozornosti ti dávame aj menej nápadnú kriminálnu minisériu Time od Lewisa Arnolda. Na ploche troch epizód nám rozpovedal príbeh väzenského dozorcu Erica McNallyho (Stephen Graham), s ktorým začne hrať nebezpečnú hru jeden z väzňov Mark Cobden (Sean Bean). Ohrozená je pri nej aj Ericova rodina.
Time je veľmi civilná dráma, ktorá stojí hlavne na parádnych hereckých výkonoch spomínaných hercov. Výborná práca.
4. The Falcon and the Winter Soldier
The Falcon and the Winter Soldier je ďalším marvelovským seriálovým kúskom, ktorý sa tiež podaril. Réžie sa chopila Kari Skogland, pričom príbeh sa odohráva po udalostiach Avengers: Endgame. Sam Wilson (Anthony Mackie) a jeho parťák Bucky Barnes (Sebastian Stan) sa vydávajú na rôzne nebezpečné misie, ktoré otestujú ich schopnosti aj súdržnosť.
WandaVision bol zrejme kvalitnejší seriál, ale aj The Falcon and the Winter Soldier stojí za pozretie. Skrátka slušný dobrodružný seriál s fajn postavami.
5. It’s a Sin
Za minisériou It’s a Sin stoja Russell T. Davies a Peter Hoar a ide opäť o jeden z tých menej výrazných seriálov, o to však kvalitnejších. Odohráva sa v roku 1981 a v jeho centre je niekoľko postáv z LGBT komunity, ktoré sa musia vyrovnať s novým smrteľným vírusom HIV a chorobou AIDS. Ani to však neznižuje ich chuť do života.
It’s a Sin sa môže pochváliť hlavne skvelými scenármi a postavami, jemným humorom, ale aj silnými emóciami. Na ploche piatich epizód dostaneš skutočne silný seriálový zážitok.