Nedeľa 24.10.2021
sk
Kvetoslava
cz
Nina

Máš rád hotdogy? V tom prípade ťa zrejme nepotešia výsledky novej štúdie odborníkov z michiganskej univerzity. Ako píše aj portál The National News, výskumníci skúmali, aký vplyv majú rôzne jedlá na naše zdravie, ale aj na životné prostredie. Analyzovali viac ako 6-tisíc jedál s tým, že mali za cieľ vyhodnotiť ich buď ako zdraviu prospešné, alebo neprospešné.

Výsledky sú celkom zaujímavé. Podľa nich si totiž viacerými potravinami môžeš život predĺžiť. Sem patria napríklad orechy, semienka či sendviče s arašidovým maslom a džemom. Tie ti predĺžia život o 30 minút. Za nimi sa umiestnil aj pečený losos (predĺži život o 13,5 minúty), banány (13,5 minúty), paradajky (3,8 minúty), avokádo (2,8 minúty) a – prekvapivo – aj smažené hranolky (1,5 minúty).

Shutterstock

Nezdravé jedlá skracujú život

Na druhej strane tu ale máme jedlá, ktoré pre nás nie sú vôbec zdravé a život nám skracujú. Patria sem dvojité cheeseburgery (8,8 minúty), slanina (6,5 minúty), pizza (7,8 minúty) či rôzne sladené nápoje (12,4 minúty). Podľa autorov štúdie vždy, keď zjeme gram akéhokoľvek spracovaného mäsa, tak stratíme približne 0,45 minúty života.

V takom obyčajnom hotdogu sa nachádza približne 61 gramov mäsa, čo v preklade znamená 27 minút skráteného života. Odborníci však upozorňujú, že do výsledku treba započítať aj mastné kyseliny, ktoré sa v hotdogoch nachádzajú. V konečnom súčte tak jeden hotdog skráti človeku život o 36 minút. Navyše majú mäsové výrobky aj najväčší vplyv na životné prostredie a zvyšujú našu uhlíkovú stopu.

Shutterstock

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť