Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš
Zdroj: ©Shutterstock

Jeden liek v tvojej lekárničke je vlastne opiát. 15 dôležitých vecí, ktoré by mal vedieť každý

Niektoré sa "len" zídu, iné ti môžu zachrániť život.

Je úplne jedno, koľko si prečítal kníh, videl dokumentov či precestoval krajín, stále je mnoho vecí, ktoré nevieš. Najhoršie je na tom to, že netušíš, aké informácie ti chýbajú… kvôli čomu je značne náročné si ich doplniť. Preto ti dnes prinášame tento článok.

Ľudia na Reddite sa nedávno podelili o podstatné veci, ktoré by mal mať na pamäti každý. Poď si s nami niektoré z nich prečítať.

1. V prípade pohotovosti sa snaží väčšina ľudí uniknúť východom, ktorým prišli. Obzrieť si priestor a nájsť alternatívny východ preto nikdy nie je na škodu. Keď sa obrovská masa ľudí bude drať k jedinému východu, použiť iný ti môže zachrániť život.

2. Zápal močových ciest môže po sedemdesiatke spôsobiť zmätenie, niekedy dokonca až halucinácie či delírium. Taktiež spôsobuje celkovú slabosť, ktorá môže viesť k častým pádom. Mnohí si automaticky myslia, že je to začiatok Alzheimera či stareckej demencie… pritom ich blízki potrebujú len antibiotiká.

3. Lýtkové svaly slúžia ako pumpa lymfatickej tekutiny. Keď nenapneš lýtko, táto tekutina sa nemá ako dostať hore – bojuje totiž s gravitáciou. Počas chôdze sa svaly sťahujú a vytláčajú ju k stredu tela, kde sa spracováva. To je dôvod, prečo dlhé sedenie zvykne spôsobovať opuchy nôh.

Jeden liek v tvojej lekárničke je vlastne opiát. 15 dôležitých vecí, ktoré by mal vedieť každý
Shutterstock

4. Imodium, liek proti hnačke, je vlastne opiát. Bol navrhnutý tak, aby reagoval výhradne s receptormi v tráviacom trakte a spomalil tým celkovú činnosť čreva.

5. Pravidelne sa stáva, že laboratórne testy odhalia niečo, čo sa pacientom ani neposúva, lebo je to len „vedľajší produkt“. Ak má malý Janko genetickú chorobu a obaja rodičia sa podrobia genetickým testom, nie je nutné nahlasovať, že jeho otec je v skutočnosti jeho strýko. Pacienti si ale môžu tieto dáta vyžiadať.

Zisťovali sme, ktorý miešaný drink majú Slováci najradšej. Toto je víťazná TOP 10-ka

Mohlo by ťa zaujímať:

Zisťovali sme, ktorý miešaný drink majú Slováci najradšej. Toto je víťazná TOP 10-ka

6. V prípade katastrofy je takmer nulová šanca, že sa výťah začne rútiť smerom dole, kde sa roztriešti na márne kúsky. V dôsledku závaží, ktoré ho majú vyvažovať, pôjde smerom hore.

Jeden liek v tvojej lekárničke je vlastne opiát. 15 dôležitých vecí, ktoré by mal vedieť každý
Shutterstock

7. Keď máš doma „umierajúcu“ zeleninu ako mrkvu či zeler, môžeš ju vzkriesiť ponorením do ľadovej vody.

8. Čo sa barov a nočných klubov týka, v jedenástich z desiatich je hudba príliš nahlas. Pracujem v bare a bežná hlasitosť sa pohybuje niekde medzi 110-115 decibelov. Pre porovnanie, normálna hlasitosť je 85 decibelov, kým 130 decibelov dokáže spôsobiť fyzickú bolesť. Noste štuple do uší alebo iné prostriedky ochrany. Keď prídete o sluch, už vám ho nikto nevráti.

9. Cement a betón nie je jedno a to isté. Cement je kľúčovým komponentom betónu, zatiaľ čo betón je zmes cementu, piesku, vody a iných vecí.

Jeden liek v tvojej lekárničke je vlastne opiát. 15 dôležitých vecí, ktoré by mal vedieť každý
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.