Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 13.4.2025
sk
Aleš
cz
Aleš
Zdroj: ©Warner Bros. / MovieStillsDb

Jeden tvoril pasce ako z filmu Saw, druhý imitoval Jokera. 10 skutočných zločinov, ktoré boli inšpirované filmovou a seriálovou fikciou

Filmy môžu inšpirovať aj tým nesprávnym a neľudským spôsobom.

Ak film dobre zapôsobí, vyvolá v nás otázky, ktoré sa dotýkajú našich reálnych životov. Nejedno audiovizuálne dielo v sebe nesie filozofické témy schopné obrátiť náš život hore nohami. Niektoré filmy a seriály však naprieč rokmi ľudí inšpirovali k tomu, aby vykonali hrôzostrašné činy. Najdesivejšie na tom je, že zväčša ide o deti a tínedžerov. Horory a filmy o sériových vrahoch vedia byť skutočne nebezpečné, ak ich pozerá niekto, kto nemá schopnosť poriadne ich spracovať.

V tomto článku si predstavíme niekoľko zločinov a kriminálnych prípadov, ktoré boli inšpirované filmami a seriálmi. Vrahovia, násilie, zlo, anarchia. Sú to bežné ingrediencie moderných filmov. Neraz však dokážu vyvolať efekt, ktorý si nikto nežiadal. Fikcia sa vtedy presúva do reality a filmová smrť sa ocitá priamo v našom svete.

Chceli byť ako vrah z filmu Scream

Pôvodný Scream z roku 1996 zmenil hororový žáner už navždy. Hlavným záporákom bol sériový vrah s maskou ducha, ktorý sa posmieval svojim obetiam a vyťahoval na nich žartíky tesne predtým, než ich jednoducho ubodal k smrti. Film istým spôsobom nabádal k myšlienke, že sérioví vrahovia by jedného dňa mohli imitovať scenáre násilných filmov, ktoré ich nejakým spôsobom ovplyvnili. Mrazivou skutočnosťou je, že sa tak aj skutočne stalo.

Scream si získal hneď niekoľko „adaptácií do reality“. Len dva roky po vydaní filmu iba 16-ročný chlapec vylákal svojho kamaráta do lesa, kde ho 40-krát dobodal. Popri vykonaní činu si na tvár nasadil masku ducha. V roku 2001 sa zas zopakovalo niečo podobné. Dvaja kalifornskí dospievajúci bratranci Mario Padilla a Samuel Ramirez dobodali svoju vlastnú matku 45-krát kvôli tomu, že verili, že sa vďaka jej smrti stanú bohatými a budú sa môcť stať slávnymi zabijakmi ako z filmov.

Lionsgate Entertainment / MovieStillsDb

Asi najslávnejší prípad sa však stal v roku 2006 v Idahu. Dvaja dospievajúci chlapci vytvorili dokonalý plán, ako zavraždiť svoju 17-ročnú kamarátku. Vkradli sa jej do domu, počkali na správny moment a potom ju brutálne zavraždili. Svoje plánovanie si natáčali na kameru a keď sa k nej vyšetrovatelia dostali, dolapili ich. Chlapci plánovali vyraziť na beštiálny výlet naprieč krajinou, kde by zabili ešte viac ľudí. O tomto prípade sme ťa informovali v nedávnom krimi článku, kde vraždu Cassie Jo Stoddartovej rozoberáme podrobne.

Clockwork Orange v realite

Clockwork Orange bol v čase svojho vzniku, v roku 1971, považovaný za extrémne násilný a krutý film. Jeho témy a zobrazenie násilia spôsobili naprieč celým svetom všeobecný ošiaľ. Legendárny režisér Stanley Kubrick sa stal kontroverznou osobou, ktorej diváci filmu posielali výhražné listy. Kvôli tomuto dielu sa odsťahoval na vidiek a rozhodol sa, že bude žiť omnoho viac súkromnejší život. Hlavná postava Alexa DeLargea je dodnes zbožňovaná, no vtedy vyvolávala extrémne vášne.

Mohlo by ťa zaujímať:

Diváci jednoducho milujú zločin. Toto je 10 hercov, ktorí stvárnili skutočných kriminálnikov tak dokonale, až ľuďom padla sánka

K filmu sa pripisujú aj vlny násilia, ktoré sa objavili v Anglicku po premiére filmu. Mnohé skupiny si vykračovali po nočných uliciach Londýna, oblečené do bielych odevov z filmu, prezývajúc sa „Droogs“, presne ako z filmu. Rozbíjali výklady a napádali okoloidúcich. Kubrick musel kvôli tomuto film stiahnuť z distribúcie. V Spojenom kráľovstve sa potom film zakázal a tento zákaz platil až do roku 2000.

Warner Bros. / MovieStillsDb

Jedným z výraznejších prípadov zločinu značne podobného scénam z filmu, sa odohral v roku 1973, keď iba 16-ročný chlapec brutálne zaútočil na bezdomovca. Popritom si spieval pesničku „Singin‘ in the Rain“. V samotnom filme môžeme vidieť presne scénu, kde Alexova banda zaútočí na bezdomovca a následne aj scénu, kde násilne tlčie bezbrannú ženu a popri tom si spieva tú istú pieseň. O rôznych prípadoch násilia inšpirovaného filmom písal web Timesofmalta.

Zabijak Dexter

Úspešný televízny seriál Dexter sleduje forenzného analytika, ktorý je v skutočnosti sériový vrah a zameriava sa na zločincov, ktorí unikli spravodlivosti. Seriál si v rukách hravo pohadzuje myšlienku „ospravedlnenej vraždy“, no zároveň poukazuje na etické a morálne dilemy tohto konceptu. Na svete sa však zjavil muž, ktorý tento koncept vzal trocha vážne. V roku 2010 sa kanadský filmár Mark Twitchell doslova stal Dexterom. Avšak trochu zlovestnejším.

Showtime, CBS / MovieStillsDb

Svoj život modeloval podľa spomenutej postavy. V garáži si zriadil takzvaný „kill room“ a pokryl ju plastovými fóliami, presne ako v seriáli. Jedného večera si dovnútra nalákal nevinného muža a zabil ho tam. Následne ho rozkúskoval a pokúsil sa zbaviť tela, no polícia mu na to prišla. Zanechal za sebou príliš veľa dôkazov, ani v tomto ohľade nebol ako Dexter, avšak inšpirácia tam rozhodne bola.

Podľa webu Gamerant sa Twitchell vyjadril na súde tak, že chce iba zabíjať a že v jeho činoch neboli žiadne hrdinskejšie motívy. Skvelou pikantériou tohto prípadu je fakt, že Twitchell si vo svojej cele zaobstaral televíziu a v priebehu krátkej chvíle stihol odpozerať všetky nové diely Dextera.

Séria zločinov z filmu Natural Born Killers

Natural Born Killers režiséra Olivera Stonea sleduje príbeh dvoch psychotických milencov, ktorí sa vydajú na výlet. Ako už asi vieš, popri cestovaní zabíjajú jedného človeka za druhým, jednoducho každého, koho stretnú. Film mal satirizovať to, ako médiá a celý svet idealizujú a robia z vrahov senzáciu, no sníma inšpirovala niekoľko ľudí k tomu, aby sa stali vrahmi.

Asi najviac šokujúcim prípadom je príbeh dvoch tínedžerov s menami Sarah Edmondsonová a Benjamin Darras. Tí v roku 1995, na následky pozerania filmu od Stonea, zastrelili obchodníka v Mississipi a vážne zranili majiteľa obchodu v Louisiane. Keď ich konečne dostihla polícia, tak zistila, že chceli v zabíjaní pokračovať, pretože chceli pocítiť vzrušenie z vraždenia, rovnako ako postavy filmu.

Warner Bros. / MovieStillsDb

Ďalším výrazným prípad sa stal v roku 1999, keď boli Eric Harris a Dylan Klebold, strelci masakru v Columbine, údajne posadnutí filmom. Dvojica k filmu častokrát referovala vo svojich osobných spisoch. Počas vyšetrovania bola podaná aj žaloba na Warner Bros. s tým, že ich film podporuje násilie a vraždenie.

Bomby ako z Fight Clubu

Fight Club z roku 1999 sa stal kultúrnou senzáciou. Témy anarchie, deštrukcie, vzbury proti konzumu a deformovanej modernej maskulinite však vyvolali nechcené efekty. Dielo bolo myslené ako temná satira, no niektorí diváci si ho k srdcu zobrali až príliš doslovne. Na svete sa od vzniku filmu objavila už kopa kriminálnych aktivít inšpirovaných filmom od Davida Finchera, no teraz sa pozrieme asi na tie najznámejšie. Fight Club skutočne viedol k násiliu a aj terorizmu.

Jeden z najvýraznejších prípadov inšpirovaných týmto filmom sa odohral v roku 2009, keď sa iba 17-ročný Kyle Shaw pokúsil zbombardovať Starbucks v New Yorku. O udalosti informoval web Guardian. Shaw si založil vlastný podzemný bojový klub rovnako vo filme a veril, že ďalším logickým krokom bol „Project Mayhem“ – kampaň proti korporátu. Rozhodol sa teda, že pred Starbucks umiestni bombu, ktorá však našťastie nespôsobila žiadne straty na životoch. Vyšetrovatelia z neho neskôr dostali vyjadrenie, že sa priznáva k filozofii Tylera Durdena, bojovníka proti korporátnej filozofii Ameriky.

Twentieth Century Fox / MovieStillsDb

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.