Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 21.4.2024
sk
Ervín
cz
Alexandra

Jeden z najchválenejších filmov konečne prichádza do našich kín. Oscarová Zóna záujmu zobrazuje hrôzy holokaustu netradične

Mrazivá Zóna záujmu si odbije premiéru 4. apríla.


V týchto dňoch si aj v slovenských kinách konečne môžeme pozrieť jeden z najchválenejších filmov roka 2023. Mrazivá dráma Zóna záujmu od Jonathana Glazera, ktorá vznikla voľne podľa románu Martina Amisa, nadchla kritikov aj divákov a odniesla si veľké množstvo cien, vrátane Oscara za najlepší medzinárodný film a najlepší zvuk. Okrem toho získala ďalšie tri nominácie (za najlepší film, réžiu a adaptovaný scenár).

Dom snov hneď vedľa tábora smrti

Film sleduje život Rudolfa Hössa (Christian Friedel), veliteľa koncentračného tábora v Osvienčime. Jeho krásny dom sa nachádza priamo vedľa vyhladzovacieho tábora, ale jeho hrôzy na plátne nevidíme. Namiesto toho sledujeme Hössa a jeho manželku Hedwigu (Sandra Hüller) a ich štyri deti pri úplne bežných činnostiach.

Hedwiga udržiava záhradu, deti sa hrajú v bazéne, Höss sa im venuje, chodí s nimi na výlety. A, samozrejme, „pracuje“ vo vedľajšom tábore (čo ale nevidíme). Počas toho neustále počujeme hrozivú mašinériu smrti z vedľajšieho tábora, krik ľudí a streľbu.

Na obzore vidno dym, izby občas osvetlí krvavo červený oheň krematórií. Höss a jeho rodina však ničomu z toho nevenujú pozornosť. Akoby vôbec nič nepočuli a nevnímali. Vo filme si zahrali aj Ralph Herforth, Freya Kreutzkam, Max Beck, Ralf Zillmann, Imogen Kogge, Stephanie Petrowitz, Marie Rosa Tietjen, Daniel Holzberg, Sascha Maaz a Lilli Falk.

Film Zónu záujmu sme už videli a môžeme povedať, že naozaj ide o silný zážitok, ktorý by si nemal minúť. Glazer natočil nesmierne znepokojivý film, ktorý z hlavy len tak ľahko nedostaneš. Neukazuje žiadne zverstvá, týranie ani zabíjanie nevinných.

Tieto scény sú prítomné výhradne vo zvukovej stope a naznačené v rôznych detailoch. V kombinácii s absolútnou apatiou Hössa a jeho rodiny a hudbou tak Glazer vytvára priam hororovú atmosféru.

Snímka je tiež nesmierne detailná. Nakrúcalo sa priamo v Osvienčime, tvorcovia preskúmali obrovské množstvo svedectiev a historických dokumentov a zvuková stopa sa dávala dohromady celý jeden rok. Herci podávajú skvelé výkony, Glazerova réžia je sústredená a dokonale sa jej podarilo vyjadriť obludnosť a absurdnosť holokaustu. Zóna záujmu do našich kín vstúpi 4. apríla.

filmy, Zóna záujmu, dráma, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka, oscarový film, holocaust
Asociácia slovenských filmových klubov

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.