Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek

Tvrdenie, že v dnešnej dobe už knihy nikto nečíta, je dávno pasé. Praví knihomoli by šuchot stránok a vôňu kníh nevymenili za nič na svete. Sú však knihy, ktoré ocení iba určitý okruh ľudí: knihy pre milovníkov napätia a strachu, knihy pre sci-fi nadšencov, pre citlivé romantické duše…

A potom sú tu súčasné romány – rozsiahlejšie diela, ktoré sa venujú rôznym životným udalostiam, medziľudským vzťahom či iným, ťažším či ľahším, aktuálnym spoločenským témam, po ktorých siahne z času na čas každý správny knihomoľ.

Do tejto kategórie dokonale spadajú knižky od írskeho spisovateľa Johna Boyna. Pútavosť a originalita jeho diel vás očarí. Zaručujeme vám, že nebudete vedieť jeho knihy odložiť, kým ich nedočítate do konca.

Kto je John Boyne?

John Boyne (1971) je írsky spisovateľ žijúci v Dubline. Je autorom trinástich románov pre dospelých, šiestich kníh pre mládež a troch poviedkových zbierok. Medzinárodne ho preslávil román pre mládež Chlapec v pásikavom pyžame (The Boy in the Striped Pyjamas, 2006), za ktorý dostal niekoľko významných literárnych cien. Literárna kritika kladne zhodnotila napríklad aj jeho diela The Absolutist (2011) a A History of Loneliness (2014).

Profimedia

Vo Vydavateľstve SLOVART vyšli všetky jeho knihy pre mládež, román Neviditeľné besy srdca (The Heartʼs Invisible Furies, 2017) a jeho najnovšie dielo Putovanie k bránam múdrosti (A Traveller at the Gates od Wisdom, 2020), ktoré je košatým rozprávaním o ľudskom údele.

Mona Rose/EMEFKA

O čom sú Boynove knihy?

Chlapec v pásikavom pyžame

Príbehy nevinnosti existujú aj v tej najdesivejšej realite. Toto je príbeh dvoch chlapcov v časoch, ktoré nemôžu nijako ovplyvniť. Začína sa v Berlíne roku 1942.

Jedného dňa sa Bruno vráti zo školy a nájde pobalené všetky veci. Jeho otec dostal nové miesto a rodina sa s ním musí odsťahovať ďaleko na zvláštne miesto, kde nemá čo robiť, kde sa nemá s kým hrať. Kam len oko dovidí sa tiahne plot, ktorý ho oddeľuje od čudných ľudí. Bruno je však prieskumník a nezmieri sa s tým, čo vidí.

Pri prieskumných cestách pozdĺž plota stretne chlapca, ktorého život a podmienky sú úplne odlišné od jeho.

Mona Rose/EMEFKA
Noe na úteku

Osemročný Noe má problémy a zdá sa mu, že najlepšie je na ne nemyslieť. Preto jedno ráno ujde z domu. Kráča lesom po nevyšliapanom chodníku, až príde k obchodu s hračkami. No nie je to obyčajný obchod. Je to hračkárstvo, kde sa dejú neobyčajné veci.

Noe sa zoznámi s majiteľom obchodu, veľmi zvláštnym výrobcom bábok. Starý pán mu porozpráva príbehy o dobrodružstvách, zázrakoch a nedodržaných sľuboch. Vezme Noema na cestu. Cestu, čo mu zmení život. A možno zmení aj váš.

Tess Slašťanová/EMEFKA
Zostaň, kde si, a potom odíď

V deň, keď vypukla prvá svetová vojna, Alfiemu Summerfieldovi sľúbil otec, že nikdy neodíde bojovať, no hneď nasledujúci deň svoj sľub porušil. O štyri roky neskôr Alfie netuší, kde jeho otec naozaj je, myslí si, že je na špeciálnej tajnej misii.

Raz, keď na stanici King’s Cross čistí topánky, úplne náhodou zazrie na papieroch vojenského doktora otcovo meno. Prekvapený a zmätený Alfie zistí, že jeho otec je v nemocnici, v špeciálnej nemocnici pre vojakov s nezvyčajnými ťažkosťami. Alfie sa rozhodne otca z tohto čudného, skľučujúceho miesta zachrániť.

Mona Rose/EMEFKA
Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta

Na rodine Brocketovcov nie je nič neobyčajné. Sú nudní, vážení a sú na to hrdí, ohŕňajú nos nad všetkým nezvyčajným a odlišným. Až do okamihu, keď prišiel na svet Barnaby Brocket, ktorý sa odmietal podriadiť zákonom gravitácie – on jednoducho lietal. Zúfalo chcel potešiť svojich rodičov, snažil sa zo všetkých síl ostať nohami na zemi, ale jednoducho to nešlo.

Jeden osudný deň sa Brocketovci rozhodli, že toho majú dosť a nechajú svojho syna odletieť. Vystrašený, zúfalý a najmä osamelý Barnaby vletel do cesty jednému veľmi špeciálnemu teplovzdušnému balónu a tam sa začala jeho zázračná cesta okolo sveta.

Mona Rose/EMEFKA
Chlapec na vrchole hory

Pierrot sa narodil v Paríži, ale predčasná smrť oboch rodičov spôsobila, že sa po krátkej zastávke v sirotinci ocitol v horskom sídle Adolfa Hitlera, kde jeho teta Beatrix pracuje ako gazdiná. Hitler mu do istej miery nahrádza otca, Pierrot sa v ňom vidí, túži sa mu podobať. Chlapec je svedkom mnohých historických okamihov, napríklad návštevy vojvodu z Windsoru s manželkou Wallis Simpsonovou. Ako ho poznačí život v Berghofe pod krídlami Führera?

Príbeh o tajomstvách, zrade, morálnej zodpovednosti a odpustení. Príbeh, pri ktorom si čitateľ položí otázku: Čo by som robil ja?

Tess Slašťanová/EMEFKA
Neviditeľné besy srdca

Keď šestnásťročnú tehotnú Catherine Gogginovú vyženie farár z rodnej dediny, vyberie sa za novým životom do Dublinu. Keďže je sama a bez prostriedkov, neostáva jej iné, len zveriť narodené dieťa mníškam a dúfať, že mu nájdu vhodnú rodinu. Adoptívni rodičia pomenujú chlapca Cyril a správajú sa k nemu ako k cudziemu. Vďaka nim sa však neskôr stretne s Julianom Woodbeadom, ktorý mu načisto zmení život, lebo sa doňho zaľúbi.

Tak sa niekedy v polovici minulého storočia začína strastiplná tragikomická odysea homosexuála v katolíckom Írsku, ktorá sa končí takmer až v súčasnosti.

Mona Rose/EMEFKA
Môj brat sa volá Jessica

Život Sama Wavera je pomerne pokojný. Cíti sa trochu osamelý, ťažko si získava kamarátov a často má pocit, že je pre svojich zaneprázdnených rodičov neviditeľný. Našťastie má staršieho brata Jasona, ktorý má naňho vždy čas.

Sam si Jasona idealizuje, zdá sa mu, že Jason má svoj život úplne pod kontrolou – je milý, obľúbený, skvele hrá futbal a dievčatá sa predháňajú v tom, ktorá s ním bude randiť. Ale potom jeden večer Jason celej rodine oznámi, že už dlho s niečím zápasí. A to tajomstvo rodinu vydesí a rozdelí. Rodičia to nechcú pochopiť a Sam jednoducho nerozumie.

Čo by ste spravili, keby vám brat povedal, že nie je váš brat? Že je v skutočnosti vaša sestra?

Mona Rose/EMEFKA
Putovanie k bránam múdrosti

Najnovší román známeho írskeho spisovateľa Johna Boyna je zatiaľ jeho najambicióznejším dielom, priam mýtickým rozprávaním o ľudskom údele.

Autor v ňom predstavuje postavy, ktorých život čitateľ sleduje v rôznom čase aj priestore, až kým sa ich osud nenaplní. To, čo spočiatku vyzerá ako obyčajný príbeh jednej rodiny – matky, otca a dvoch synov, jeden je násilnícky po otcovi a druhý citlivý po matke, jeden odíde preč, druhý ostane – je akýmsi univerzálnym príbehom, ktorý sa môže odohrať kedykoľvek a kdekoľvek.

Mona Rose/EMEFKA

A prečo by mal dať šancu Boynovým románom každý správny milovník kvalitnej literatúry?

Pretože sa vám jeho príbehy zaryjú pod kožu

Ťažké témy, o ktorých Boyne tak rád píše, spracováva originálne, citlivo a dojemne, no najmä ľudsky. Dokáže autenticky a kruto úprimne spísať a na rovinu pomenovať problémy spoločnosti, vojnové témy či LGBTQ+ tematiku očami naivného dieťaťa a silou dospelého človeka, a to tak, ako sa to zatiaľ nikomu inému nepodarilo.

V jeho príbehoch sa totiž nestratia ani deti, ani dospelí a výpovedná hodnota jeho kníh sa vám zaryje hlboko pod kožu. Jeho podanie aktuálnych a pálčivých tém vás nenechá ľahostajných a budete tak o nich premýšľať ešte dlhé týždne po dočítaní jeho kníh.

Pretože svojim postavám vdýchol život

Je naozaj jednoduché vžiť sa do každej z Boynových postáv a prežívať s nimi lásku, zradu, traumu aj nádej. Všetky sú totiž ľudia z mäsa a kostí, ľudia ako my. S vlastnými túžbami, s vlastnou životnou cestou, s vlastnými rozhodnutiami a vlastným osudom.

Nie sú čiernobiele, sú farebné, plné citov, dobrých aj tých zlých. A je jedno, či ide o Bruna, ktorý iba túžil mať skutočného priateľa, Sama, ktorý nedokáže prijať to, že sa z jeho brata stala sestra, alebo dvoch bratov, rozdielnych ako oheň a voda, ktorých osudy sa nevedomky prelínajú naprieč časom…

Mona Rose/EMEFKA

Ak ste doteraz príbehom Johna Boyna nedali šancu, je najvyšší čas to napraviť. Je len na vás, ktorou knihou začnete, no radšej sa pripravte na to, že ak začnete prvou, skončíte poslednou. Pretože okrem toho, že sú návykové, patria v rámci svojho žánru k tomu najlepšiemu, čo za posledné roky vyšlo. Prajeme vám príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.


Monika Ružová
Som vášnivá knihomoľka, šialená zberateľka kníh, Funko Pop figúriek a nadšená filmová a seriálová fanúšička. Čítam všetko od Young Adult, fantasy cez trilery a horory až po spoločenské romány a detské knihy. V mojich článkoch na EMEFKA sa teda zameriavam práve na literatúru a svet s ňou spojený.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.