Jeden z najlepších súčasných autorov fantasy? Jednoznačne Neil Gaiman

Ak milujete mágiu, mytológiu a humor, tohto autora nesmiete prehliadnuť.

Zdroj: Tess Slašťanová / EMEFKA

Vonku páli slnko a vám sa nechce šantiť vo vode alebo opaľovať? Vždy máte možnosť zaliezť dnu s dobrou knihou a ponoriť sa do príbehu, ktorý vás prenesie niekam ďaleko od reálneho sveta. V tomto prípade sú skvelou voľbou fantasy romány. Tie vás dokážu tak pohltiť svojou magickou atmosférou, čarovnými postavami a napínavým príbehom, že zabudnete na všetko okolo.

Ak chcete naozaj výnimočný čitateľský zážitok, jedným z najlepších súčasných autorov, ktorého príbehy vás nenechajú chladnými, je Neil Gaiman.

Kto je Neil Gaiman?

Neil Gaiman je britský spisovateľ fantasy a sci-fi románov. Začínal ako novinár, no dnes už má na konte desiatky kníh a komiksov. Uplatnil sa aj ako scenárista a režisér, pričom za svoju tvorbu získal mnoho ocenení. Preslávil sa komiksovou sériou Sandman – prvým komiksom v histórii, ktorý získal literárnu cenu. Ďalšie kultové diela ako Stardust či Coraline sa dostali aj na filmové plátna a tiež zožali mnoho úspechov.

Neil Gaiman sa zameriava najmä na žáner urban fantasy, čo je subžáner fantasy literatúry. Dej týchto kníh sa väčšinou odohráva na pozadí skutočného sveta a je popretkávaný magickými a čarovnými prvkami. V spojení s autorovým svojským humorom a osobitým štýlom sa Gaimanove príbehy stávajú pre čitateľa nezabudnuteľným zážitkom.

Profimedia

Ktoré Gaimanove knihy nemôžete prehliadnuť?

Výber kníh je v dnešnej dobe naozaj veľký a každý čitateľ je tak schopný nájsť si niečo, čo presne vyhovuje jeho čitateľským chúťkam. Neil Gaiman je jeden z tých autorov, ktorí svojou tvorbou dokážu zaujať každého, a je tak len na vás, ktorým príbehom sa necháte strhnúť. Vybrali sme niekoľko kníh, ktoré vyšli aj v slovenskom preklade vo vydavateľstve Slovart a ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť!

Seriálový hit

Tie najlepšie a najepickejšie príbehy sa často stávajú predlohou pre seriály a filmy. Toho sa dočkala aj kniha Dobré znamenia, na ktorej Gaiman pracoval spolu s legendárnym britským autorom Terrym Pratchettom. V roku 2019 odvysielala streamovacia služba Amazon Prime minisériu Good Omens, ktorá sa stala okamžitým hitom. Sám Gaiman sa podieľal na réžii tohto seriálu, a zaručil tak kvalitné a verné spracovanie podľa knižnej predlohy. Príbeh o anjelovi a démonovi spolupracujúcich na záchrane sveta je originálnym a vtipným čítaním plným rôznych bizarných situácií.

Tvorcovia seriálu navyše len pred pár dňami vypustili informáciu, že sa chystá druhá séria seriálu. Ak ste sa ku knihe ešte nedostali, teraz je na to ten správny čas.

Čo vás v knihe čaká a neminie?

• skvelá dynamika medzi hlavnými postavami
• suchý britský humor
• plno vtipných a bizarných situácií

Knihu Dobré znamenia si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová / EMEFKA

Príbehy overené časom

Gaiman často čerpá inšpiráciu z dávnych príbehov a mýtov, ktoré čitatelia udržujú pri živote už tisícky rokov. Knihou Severská mytológia sa rozhodol načrieť priamo do zdroja a zostaviť zbierku príbehov o severských bohoch. S precíznosťou mapuje mýtické dejiny od zrodu sveta až po jeho zánik, pričom zostáva verný svojmu typickému humornému a svižnému rozprávačskému štýlu.

Čím je kniha výnimočná?

• staré mýty sú podané svojsky a vtipne
• dozviete sa pikošky o Lokim, Thorovi, Odinovi a ďalších známych bohoch
• ani na chvíľu sa nebudete nudiť

Knihu Severská mytológia si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová / EMEFKA

Z každého rožka troška

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac aj o iných bohoch z rôznych kútov sveta, Americkí bohovia sú skvelou voľbou. Gaiman stvoril komplexné dielo spájajúce desiatky kultúr a mytológií. Príbeh sa zameriava na konflikt medzi starými bohmi, bojujúcimi o prežitie, a novými božstvami, ktoré uctieva moderná spoločnosť. Román sa vyznačuje špecifickou tajomnou atmosférou a perfektne vykreslenými scénami, ktoré ešte dlho nedostanete z hlavy.

Aj tento príbeh sa stal podkladom pre seriál, ktorý vyšiel pod názvom American Gods a medzi fanúšikmi zožal obrovský úspech.

Čo budete na tejto knihe milovať?

• sympatickú hlavnú postavu
• epické scény, ktoré podnietia vašu fantáziu
• nenápadný spôsob, vďaka ktorému sa niečo naučíte

Knihu Americkí bohovia si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová / EMEFKA

Pre nenásytných

Ak sa pustíte do Amerických bohov a zistíte, že potrebujete viac, skvelou voľbou pre vás budú Anansiho chlapci. V tomto príbehu sa opäť stretávame s Anansim, excentrickým bôžikom, ktorý vystupuje pod krycím menom pán Nancy. Osudovo zasiahne do života svojich potomkov, ktorí sa predtým nikdy nevideli. Príbeh sleduje ich komplikovaný vzťah a konflikty, pričom zaujímavým spôsobom rozoberá ľudskú psychiku. Gaiman vytvára atmosféru, pri ktorej sa budete cítiť trochu čudne, no o to uveriteľnejšie a fascinujúcejšie celý príbeh pôsobí.

Prečo sa tento príbeh oplatí čítať?

• niečo podobné ste určite ešte nečítali
• kniha skvele dopĺňa Amerických bohov a vytvára jeden komplexný svet
• je to príbeh, ktorý vo vás svojou reálnosťou vzbudí dojem, že niečo podobné sa môže stať aj vám

Knihu Anansiho chlapci si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová / EMEFKA

Návrat do detstva

Kniha Oceán na konci ulice je jedinečným románom, ktorý vznikol z poviedky, ktorú Gaiman vo voľnom čase začal písať pre svoju ženu. Prostredníctvom hlavného hrdinu, ktorý spomína na svoje detstvo, sa ocitáme v čarovnom, no mierne znepokojivom svete. Hlavná postava spomína na dávne kamarátstva, takmer zabudnuté hry a dávno pochované tajomstvá. Celý príbeh sa nesie v znamení snovosti a čitateľ si sám musí utvoriť názor na to, čo je realita a čo len výplody mysle sedemročného chlapca.

Ako vás tento príbeh ovplyvní?

• pripravte sa na dávku nostalgie, vďaka ktorej sa vrátite do detstva
• prichystajte si zápisníčky na citáty a krásne pasáže
• nájdite si na čítanie vhodnú chvíľu, pretože sa vám nebude chcieť vracať do reality

Knihu Oceán na konci ulice si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová / EMEFKA

Druhá strana mince

Jednou z najväčších kvalít Gaimanovej tvorby je fakt, že jeho príbehy sú napriek ich fantastickej podstate absolútne uveriteľné. To, čo sa stalo Richardovi Mayhewovi, hlavnej postave románu Nikdekoľvek, by sa pokojne mohlo stať aj vám. Veď prečo by pod ulicami Londýna nemohlo existovať druhé mesto plné mágie, netvorov a vyvrheľov? Gaiman vás presvedčí, že to možné je. A vy sa odtiaľ už nebudete chcieť vrátiť.

Čo robí tento príbeh nezabudnuteľným?

• jednoduchý príbeh, no komplikované a detailné prostredie
• tajomná atmosféra Dolného Londýna, ktorý budete chcieť navštíviť
• na pohľad obyčajná hlavná postava, ktorá v sebe nájde nečakanú odvahu

Knihu Nikdekoľvek si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová / EMEFKA

Ak túžite po nezabudnuteľnom čitateľskom zážitku, výberom knihy od Neila Gaimana určite nešliapnete vedľa. Jeho príbehy sú originálne, čarovné a budete na ne myslieť ešte dlho po ich dočítaní. Ponorte sa do výnimočných svetov a užite si príjemné čítanie plné mágie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
6
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Muž zažíva vďaka Photoshopu zábavné dobrodružstvá so známymi disneyovskými postavičkami


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME