Jeden z najlepších súčasných autorov feel-good románov? Jednoznačne Fredrik Backman

6 výnimočných románov od majstra rozprávača.

Zdroj: Mona Rose/EMEFKA, Albin Olsson / commons.wikimedia.org

Sú knihy, ktoré ocení najmä určitý okruh ľudí: knihy pre milovníkov detektívok, knihy pre fantasy nadšencov, pre tých, ktorí obľubujú romantiku…

A potom sú tu feel-good romány, ktoré sa budú páčiť všetkým, bez ohľadu na ich obľúbený žáner. Do tejto kategórie dokonale spadajú knižky od švédskeho spisovateľa Fredrika Backmana. Vo vydavateľstve Ikar vyšlo už šesť jeho výnimočných románov.

Kto je Fredrik Backman?

Fredrik Backman (1981) sa narodil v Štokholme a vyrástol v Helsingborgu. Pôvodne študoval religionistiku, ale štúdium nedokončil a nejaký čas pracoval ako vodič kamióna. Dnes je z neho celosvetovo úspešný spisovateľ a bloger, ktorý okrem skvelých románov píše aj stĺpčeky do švédskych novín a na svoj blog. Jeho romány boli preložené po celom svete do viac ako dvadsiatich piatich jazykov.

View this post on Instagram

Это Фредрик Бакман. Фредрик – автор книги, которая вышибала у меня слезу на протяжении всех 528 страниц (со мной такое впервые), где бы я не находилась. Чаще всего в это время я была в метро. А я не большой любитель плакать в общественных местах. Но "Медвежий угол" беспощаден. С ним трудно "держать лицо". Тот случай, когда каждая маленькая зарисовка в самое сердце. Про дружбу, про любовь, про всё, что случается, и с чем иногда сложно справиться. Немного про хоккей. Много про жизнь. Как и всегда. У Бакмана иначе не бывает. Этого достаточно. "Хоккей – всего лишь пустяковая, нелепая игра. Мы отдаём ей год за годом, не смея надеяться на взаимность. Мы приносим в жертву всё, что у нас есть, горим, кровоточим и плачем, прекрасно понимая, что в лучшем случае, как бы ничтожно и жалко это ни выглядело, дождёмся в ответ максимум несколько прекрасных мгновений. Но разве жизнь – это что-то большее?" #fredrikbackman #фредрикбакман #медвежийугол

A post shared by MKhapilina (@mkhapilina_) on

Na Slovensku sa jeho meno prvýkrát objavilo vďaka vydavateľstvu IKAR, ktoré v roku 2015 preložilo jeho debutový román Muž menom Ove. No a keďže je autor vynikajúci rozprávač s veľmi osobitým humorom, kniha mala na Slovensku veľký úspech.

V krátkej dobe nasledovali tituly Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa, Tu žila Britt-Marie, Medveďovce a jeho voľné pokračovanie My verzus vy, ktoré napísal doteraz najvážnejším tónom, a zatiaľ jeho posledná kniha – novinka Obhliadka bytu, ktorá len nedávno dorazila do kníhkupectiev.

Mona Rose/EMEFKA

O čom sú Backmanove knihy?

Muž menom Ove

Ove je večne nevrlý, zatrpknutý starý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Po smrti svojej ženy sa z neho stal samotár, ktorý pomaly stráca zmysel života. Kedysi bol predsedom spoločenstva vlastníkov domov, dnes vykonáva funkciu strážcu poriadku. Samozvaného.

Jedného dňa sa do domu naproti prisťahujú mladí susedia, ktorým sa podarí len tak mimochodom zacúvať do Oveho poštovej schránky. Tým sa spustí kolotoč nečakaných udalostí. A tak sa začína príbeh o prekvapujúcom priateľstve, sarkastickom kocúrovi a najmä o tom, ako sa ľuďom, ktorí sa s Ovem stretnú, zmení život.

Sfilmovaná verzia v réžii Hannesa Holma s Rolfom Lassgardom v hlavnej úlohe sa stala tretím najnavštevovanejším filmom v dejinách švédskej kinematografie a nominovali ju na Oscara v kategórii najlepších zahraničných filmov.

Mona Rose/EMEFKA
Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa

Sedemročnú Elsu považujú všetci za komplikovanú, a to len preto, že je na svoj vek veľmi vyspelá. Jej najlepšou priateľkou je jej sedemdesiatsedemročná babička, ktorá je tak trošku strelená. Kedysi bola úspešnou chirurgičkou, dnes jazdí bez vodičského preukazu a z balkóna ostreľuje nevítaných návštevníkov paintbalovou puškou.

Babička však ovláda tajný jazyk a má vlastné kráľovstvo, v ktorom všetko funguje inak. Presne tam zaviedla Elsu, keď si prechádzala ťažkými životnými situáciami. Do ich útočiska – kráľovstva Miamas.

Jedného dňa však babička ochorie a dozvie sa, že zomiera. Milovanej Else ale stihne pripraviť posledné dobrodružstvo – zanechá jej sériu listov, v ktorých sa ospravedlňuje susedom. Ich doručovanie zavedie Elsu na výpravu plnú stretnutí, napríklad s fanatickým kávičkárom, s bojovým psom, s monštrom, s ožrankou aj hroznou babizňou.

Pri dobrodružnom putovaní sa Elsa učí akceptovať smrť blízkych a krok za krokom odhaľuje pravdu o kráľovstve Miamas a svojej babičke.

Mona Rose/EMEFKA
Tu žila Britt-Marie

Šesťdesiattriročná Britt-Marie naozaj nie je pasívne agresívna osoba. To len špina, neporiadok, škrabance a nesprávne uložený príbor ju nútia kričať, aj to iba hlboko vo svojom vnútri.

Zo zúfalstva sa rozhodne presťahovať do zapadnutej obce, postihnutej finančnou krízou, a začať odznova. Ukončí tým štyridsaťročné manželstvo a život ženy v domácnosti. V Borgu, jej novom domove, skrachovalo všetko okrem miestnej pizzerie.

Borgu okrem futbalu, ktorý Britt-Marie z duše neznáša, nezostalo nič. Ibaže tunajšie mládežnícke futbalové mužstvo tak zúfalo potrebuje trénera, že je ochotné ponúknuť príležitosť komukoľvek, a tak ich prirodzene neodradí ani taká maličkosť, že Britt-Marie o tento post vôbec nestojí. No a keď ešte dostane pozvanie na rande od miestneho policajta a v soláriu si zlomí ruku, niet pre ňu cesty späť.

Tu žila Britt-Marie je príbehom o láske a vyznaní. O žene, ktorá celý život čakala na jeho skutočný začiatok, o mnohých nenápadných obciach pri hradskej, v ktorých zlyháva všetko – až na futbal a pizzeriu, lebo tie človeka nezradia.

Mona Rose/EMEFKA
Medveďovce

Medveďovce – malé mesto v horách, kde je len zima, tma a nezamestnanosť. Ľudia tu žijú hokejom, pretože to inak ani nejde. Jediný hokejový zápas má pre obyvateľov Medveďoviec obrovský význam. Ten najväčší. Vďaka nemu sa môžu zapísať do hokejových dejín krajiny, stačí len, aby juniorský hokejový tím vo finále zahviezdil.

Ak vyhrajú, vybuduje sa tu hokejové gymnázium, zostaví sa skvelý hokejový tím, prídu sponzori a mestečko sa začne budovať. Zamestnanosť stúpne a všetci budú spokojní.

Peter Andersson sa po skončení profesionálnej hokejovej kariéry v Kanade vracia do rodných Medveďoviec a má v úmysle postaviť na nohy svoj materský klub, založený z miestnych juniorov. Spolu s ním prichádza aj jeho manželka Mira a ich dve deti, dvanásťročný hokejový center Leo a o tri roky staršia Maya, ktorá miluje gitaru a nenávidí hokej.

A presne tu sa začína príbeh, ktorý preverí silu priateľstva a odhalí všeličo dovtedy skrývané a zatajované. Okrem iného aj to, čo sme schopní vykonať v záujme úspechu, a ako ďaleko vieme zájsť, keď chránime svoje deti.

„Jedného neskorého večera koncom marca neplnoletá osoba zobrala do rúk dvojhlavňovú brokovnicu, zamierila do lesa, zbraň priložila k čelu iného človeka a stlačila spúšť. Toto je príbeh o tom, ako k tomu došlo.“

Mona Rose/EMEFKA
My verzus vy

Niekedy je ohromne jednoduché vyvolať v ľuďoch vzájomnú nenávisť, až sa zdá nepochopiteľné, že robia aj niečo iné.

Medveďovcami otriasla tragická udalosť a od tých čias tu má každý maslo na hlave. Občas predsa aj čestní ľudia robia hrozné veci v dobrej viere, veď sa iba snažili ochrániť svojich najbližších. Zatiaľ čo sa najlepšie kamarátky Maya a Ana pokúšajú uniknúť z reality, rivalita medzi Medveďovcami a susednou Zubrovkou sa mení na zvrátený boj o peniaze, moc a prežitie.

Vrcholí na hokejovom zápase medzi miestnymi tímami. Zároveň vypláva na povrch najväčšie tajomstvo jedného mladého hráča a spoločnosť je opäť donútená zaujať stanovisko.

Neskôr budú všetci hovoriť, že práve v tom roku do Medveďoviec prišlo násilie, ale to je lož. Násilie tam už jestvovalo.

Mona Rose/EMEFKA
Obhliadka bytu

Pri obhliadke bytu zajme neúspešný bankový lupič omylom rukojemníkov. Tvoria ich neznesiteľná multimilionárka, premotivovaná realitná maklérka, manželský pár obdivovateľov nábytku z Ikea, smutná stará dáma, lesbický pár v očakávaní a otravná králičia hlava. Lupič to nakoniec vzdá a rukojemníkov prepustí, ale keď do bytu vtrhne polícia, byt je prázdny.

V nasledujúcej sérii priam groteskných výsluchov svedkov spoznávame ich vlastné verzie udalosti a pred čitateľom vyvstane klasická detektívna záhada:
Ako sa lupičovi podarilo uniknúť?
Prečo sú všetci rukojemníci uštipační, nevrlí a zlostní?
Čo sa to vlastne deje s ľuďmi?

Mona Rose/EMEFKA

A prečo by mal dať šancu Backmanovým románom každý správny milovník kvalitnej literatúry?

Pretože má dokonalý štýl písania

Dokáže totiž dokonale pracovať s emóciami. Svoje príbehy “rozpráva“ pútavo, citlivo, dojemne a zároveň humorne, a to tak, že sa vám zaryjú pod kožu a budete o nich premýšľať ešte dlho po dočítaní.

Smútok a osamelosť dokáže opísať tak precítene, že sa vám bude občas ťažko dýchať, no vzápätí príde situácia natoľko vtipná a absurdná, že sa začnete nahlas smiať. O hlboké myšlienky, silné vety, humorné situácie a dojemné pasáže v jeho knihách nie je núdza, budete si ich chcieť čítať stále dokola.

Pretože svojim postavám vdýchol život

Je naozaj jednoduché vžiť sa do každej z Backmanových postáv a prežívať s nimi lásku, zradu, traumu aj nádej. Všetky sú totiž ľudia z mäsa a kostí, ľudia ako my. S vlastnými túžbami, s vlastnou životnou cestou, s vlastnými rozhodnutiami.

Nie sú čiernobiele, sú farebné, plné citov, dobrých aj tých nie úplne dobrých . A je jedno, či ide o frfloša Oveho, bláznivú babičku, pasívne agresívnu Britt-Marie, neistú Mayu, nikdy sa nevzdávajúceho Benjiho alebo neúspešného lupiča.

Mona Rose/EMEFKA

Ak ste doteraz príbehom Fredrika Backmana nedali šancu, je najvyšší čas to napraviť. Je len na vás, ktorou knihou začnete, no radšej sa pripravte na to, že ak začnete prvou, skončíte šiestou. Pretože okrem toho, že sú návykové, patria v rámci svojho žánru k tomu najlepšiemu, čo za posledné roky vyšlo. Prajeme vám príjemné čítanie.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
5
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Typy frajeriek, ktoré tvoji kamaráti neznášajú, no nikdy ti to nepovedia

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME