Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav

Ako si si určite všimol, sychravé decembrové dni dokážu zmeniť tvoju náladu na nepoznanie. Si bez energie, nechce sa ti chodiť von a najradšej by si sa uložil na zimný spánok – ale, bohužiaľ, nie si medveď…

Tak si namiesto toho aspoň prichystaj „pelech“ a siahni po dobrej knihe. Ideálne takej mrazivej, aké je vonku počasie. Sebastian Fitzek ti takých kníh ponúka hneď niekoľko.

Kto je Sebastian Fitzek?

Sebastian Fitzek je nemecký autor, ktorý píše psychotrilery. Vo svete je známy, odkedy mu v roku 2006 vyšiel debut Terapia (Die Therapie) a razom sa stal bestsellerom. Jeho tituly boli medzičasom preložené do dvadsiatich piatich jazykov a mnohé sa stali predlohou filmových a divadelných spracovaní.

https://www.instagram.com/p/BvuZ_JYHNO_/?utm_source=ig_web_copy_link

Na Slovensku sa jeho meno prvýkrát objavilo vďaka vydavateľstvu Tatran, ktoré ako prvé v roku 2017 preložilo knihu Balík a týmto činom spustilo u čitateľov ošiaľ.

V krátkej dobe nasledovali tituly Terapia, Pasažier 23, Strach z lietania, Pacient, Izolovaný a zatiaľ posledná kniha – novinka Darček, ktorá len nedávno dorazila do kníhkupectiev.

O čom sú Fitzekove knihy?

Balík

Poštár požiada traumatizovanú a paranojou postihnutú Emmu, aby prevzala balík pre suseda. Jeho meno doteraz nepočula, hoci na tej ulici býva už roky. S pocitom, že sa jej nič nemôže stať, spúšťa nočnú moru.

Terapia

Táto kniha sa venuje posledným piatim dňom z štvorročného pobytu psychiatra Victora Lorenza na ostrove Parkum, kde postupne prichádza na to, čo sa stalo jeho dcére Josy, ktorá zmizla z ambulancie ošetrujúceho lekára.

Archív EMEFKA
Pasažier 23

Policajný psychológ Martin Schwartz na základe telefonátu od zvláštnej stareny prekoná všetok svoj odpor a prísahy a na poslednú chvíľu sa nalodí na výletnú loď, kde pred piatimi rokmi stratil svoju rodinu, za účelom zistiť, čo sa v osudnú noc stalo.

Strach z lietania

Mats Kruger má panický strach z lietania. Kvôli dcére ale potrebuje zvládnuť jeden let. Sotva sa však usadí na svoje miesto, zistí, že strach z lietania nie je to najhoršie, čo ho počas letu čaká. Existuje len jediná zbraň, ktorú dokáže človek prepašovať na palubu každého lietadla. A neodhalí ju žiadna kontrola na svete…

Pacient

Pred rokom zmizol malý Max Berkhoff. Jediný človek, ktorý vie, čo sa s ním stalo, je jeho únosca, ktorý je však hospitalizovaný na uzavretom psychiatrickom oddelení so zvýšenou ochranou a mlčí. Maxov otec je ale odhodlaný dozvedieť sa pravdu.

Archív EMEFKA
Izolovaný

Keď sa ilustrátorka komiksov Linda utiahne na ostrov Helgoland, aby unikla bývalému priateľovi, ktorý ju prenasleduje, netuší, čo všetko ju čaká. Blížiaci sa orkán odrezal ostrov od pevniny a ona sa ocitá na pláži s mŕtvolou a vyzváňajúcim mobilom, cez ktorý sa snaží otec zachrániť život svojej dcéry.

Darček

Milan Berg – funkčný analfabet – stojí pred semaforom, keď vedľa neho zastane auto s dievčaťom na zadnom sedadle, ktoré na okno pritláča list papiera s volaním o pomoc. Keď po ňom Milan začne pátrať, začína pre neho šialená jazda s nemilým poznaním na konci – niekedy je nevedomosť najväčším darom na svete.

Prečo by si mal siahnuť práve po Fitzekových knihách?

Ošiaľ, ktorý Fitzekova tvorba vyvolala, nepochopíš, kým si neprečítaš aspoň jednu z jeho kníh. Môžeš si ale byť istý, že pri jednej nezostaneš. Fitzekove knihy sú ako droga – najprv ťa úplne pohltia, následne ťa psychicky zničia a ty napriek tomu nebudeš mať dosť – budeš chcieť viac a viac.

Toto sú hlavné dôvody, prečo čitatelia považujú autora za jedného z najlepších v danom žánri:

1. Štýl písania

Fitzek píše neuveriteľne pútavo. Vďaka priamym vetám bez zbytočne zdĺhavých opisov sa dej posúva veľmi svižne. Kratšie kapitoly ťa nestihnú nudiť a končia vždy tak, že ťa po celý čas udržia v napätí a knihu nebudeš schopný položiť, kým nebudeš na konci. Ani sa nenazdáš a zrazu zistíš, že si knihu dočítal v priebehu jedného večera.

Archív EMEFKA
2. Nepredvídateľnosť a stupňovanie deja

Kniha je dobrá vtedy, keď do poslednej chvíle nevieš, ako skončí. A Fitzek je génius v tom, že ťa na 300 stranách textu dokáže zmiasť (a zároveň aj naštvať) tak tisíckrát.

Priprav sa na horskú dráhu pocitov – od prvotnej radosti (že si napríklad odhalil vraha), cez zmätenosť (že to asi nebude ten pravý), frustráciu (keď sa to celé začne komplikovať) až po hnev (v momente, keď zistíš, že je to celé úplne inak, než si bol po celý čas presvedčený).

3. Vykresľovanie postáv

Fitzekove knihy by mali byť povinným čítaním pre študentov psychológie. Nielenže si precvičíš sebakontrolu, ale môžeš sa aj mnohým zaujímavým faktom priučiť. Autor v každej zo svojich kníh vytvoril postavy s nejakým psychickým ochorením a zaujímavou spojitosťou, ktoré premyslel do najmenších detailov.

A vôbec sa nemusíš cítiť zle, keď pri čítaní začneš mať pocit, že sám trpíš paranojou – nie je to tebou, iba perfektne odvedenou prácou autora.

Archív EMEFKA
4. Poďakovanie ako „čerešnička na torte“

Už vieš, že konce autorových kníh budeš musieť rozdýchať – s tým nič nespravíš. Určite by si sa ale nemal vykašľať na poďakovanie, ktoré nasleduje po epilógu.

V niektorých knihách tam nájdeš aj mailové správy od fanúšikov a rôzne „fun facts“, ktoré ti môžu zmeniť pohľad na celú knihu (síce je pekné, že autor na konci knihy tvrdí, že sa nič z napísaného nestalo, keď o pár riadkov ďalej napíše, že „každá dobrá lož obsahuje pravdivé jadro“).

V každom prípade, je to časť knihy, v ktorej sa občas schovávajú veľmi cenné informácie.

5. Zmysel pre humor

Sme si istí, že minimálne raz ti počas čítania každej knihy napadne, že autor „nemá v hlave všetkých pokope“, ak píše takéto príbehy. Možno si ho predstavuješ ako nejakého šialeného introverta, ktorý potajomky sníva o zverstvách, ktoré zatiaľ dal na papier.

Pritom je úplne obyčajný, údajne celkom spoločenský chlapík so zmyslom pre humor. A vraj je za každú srandu – o čom svedčí aj video, v ktorom pri príležitosti vydania jeho novinky Darček nachytal pár svojich čitateľov.

Ktorou knihou začneš, je len na tebe. Určite si ale zariaď, aby ťa pri čítaní nikto nerušil – iba tak sa totiž dokážeš úplne vžiť do deja a predídeš tak hádkam s okolím, že „teraz nemôžeš, lebo to musíš dočítať“.

A nezabudni si švihnúť – vydavateľstvo Tatran totiž chystá ďalšie tri preklady Fitzekových kníh, ktoré budú stáť za to.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Vydavateľstvo TATRAN spol. s r.o.


Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.