Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.12.2023
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

Fotografovať divoké zvieratá naozaj nie je jednoduché. Veľakrát si ich kvôli skvelej kamufláži ani nevšimneš, a keď si ony všimnú teba, dajú sa na útek. V prírode je človek hosťom a zvieratá nemajú dôvod vyhovieť jeho umeleckým potrebám. Napriek tomu (alebo možno práve preto) je fotenie divočiny veľmi populárne hobby.

Dani Connorová je mladá švédska fotografka, ktorá sa špecializuje na portréty divokých zvierat, píše Laughing Squid. Rozsiahle lesy Škandinávie ukrývajú rozmanitých obyvateľov, takže sa Dani nemôže sťažovať na nedostatok príležitostí vytiahnuť fotoaparát.

View this post on Instagram

Meet Caspian, the best fox I ever got to know ?❤️ . I met Caspian 8 years ago. I saw a fox from my house one November evening and ran to grab my camera and some dog treats. The fox was wary but I managed to get a few rubbish shots with my first camera a Canon 550D. . Over the next few months, I continued to bump into Caspian and attempted to photograph him. Caspian became familiar with a clicking noise I used to make and would often follow me home from school. . In the Winter nights, I’d make a tea before bed and sit on my door step with two digestives, one for me and one for him. I was quite young and I do not recommend this but I would hand feed him and let him nibble my fingers. . He was still wary of people and would sprint every time a stranger walked past. Five months into our friendship, Caspian got mange, a horrible infectious skin disease. I ordered medication for him and treated him every night for weeks. . One sunny afternoon in May, Caspian was sat on my drive, watching my front door. I came out with some sausages and medication and fed him in the front garden. He lay down next to me and lay in the sun. He had lost a lot of his hair and was incredibly thin. That was the last time I saw Caspian. It is incredible getting to know an individual wild animal and he definitely taught me a lot about learning to love nature at a teen. . RIP Casp ❤️ . #wildgeography #wildlifeplanet #lensbible #wildlifephotography #nature_sultans #wildlifeplanet #wideangle #ig_photooftheday #explore #ig_wildplace #nationalanimal #youngnaturephotographers #BBCWildlifePOTD #EarthCapture #LoveTheWorld #YourShotPhotographer #wildlife #thebritishwildlife

A post shared by Dani ? Wildlife Photography ? (@daniconnorwild) on

Dynamické zábery

Vyzerá to tak, že zo všetkých druhov zvierat patria fotky veveričiek k špecialite Daninho portfólia. Zachytiť veveričky priamo počas skoku vôbec nie je hračka, aj keď to vďaka týmto fotkám tak môže vyzerať. Takéto dynamické zábery prírody si naozaj vyžadujú riadnu dávku talentu.

View this post on Instagram

It is a bird? Is if a plane? No it’s a squizzle! . I’m actually SO EXCITED to share this haha. One thing I love about Instagram is the feedback I get, especially when I post behind the scenes stuff on my story. When I started my jumping squirrel project, a few people suggested I put the camera below the squirrels. I tried with a remote sensor and found it very tedious waiting for a squirrel to jump, especially now since they are visiting less – the snow has melted and they can find wild food more easily. . I then attached my camera trap sensor and went back to bed ? A few hours later, I checked whether I had success and I captured 7 jumps! I hope you like it! . #animalelite #wildlifeonearth #wildlifeplanet #wildlife_seekers #wildlife_inspired #wildlifelover #naturephotography #nature #naturalworld #naturephoto #naturelovers #naturettl #bbcwildlifepotd #bbcspringwatch #naturettl #yesbbcearth #ukwildlifeimages #ukwildlifeimages #ukwildlifephotography #canon #cameratrap @wildlife_camtrap @camtraptions @willbl

A post shared by Dani ? Wildlife Photography ? (@daniconnorwild) on

View this post on Instagram

And the little squirrel looked into the distance at the sun as it began to rise through the forest. The golden sun tingled his tenacious ear tufts. The seasons were changing, spring was on its way. He wondered, who would he become, who would he be for his people, what will the changing times bring. But then he was remembered! The nut he lost last week was under the pine tree near the hide! That was the most important thing the little squirrel needed to remember. Because after all he is just a little squirrel that has a terrible memory. So why worry about the future when you’ll probably forget anyway. . #jessopsmoment #nature #wildgeography #cute #rspb_love_nature #thewildlifetrusts #animalelite #featured_wildlife #bbcwildlifepotd #splendid_animals #ourplanetdaily #natgeowild #canon #stayhome #spring #bokeh

A post shared by Dani ? Wildlife Photography ? (@daniconnorwild) on

View this post on Instagram

Little bud in the fresh snow ❄️? . Oh what a morning we had on Thursday! The weather forecast looked good. Finally some fresh snow. @conny_lundstrom and I ventured to the hide before sunrise and on the way Dani slipped and hit her head. And we couldn’t put Humpty together again. I was fine so I thought. . We had great fun photographing this red squirrel burying its little face in the snow. About an hour later, the back of my head started to really hurt. We left the hide a few hours later. And then Conny slipped and potentially broke his lens ☹️ and I got back and wowza my head hasn’t been right since! . It appears I’ve had a slight concussion. I can do everything but walking hurts, talking loud hurts and too much screen time hurts. I’ve been inside a lot though, drinking water and sleeping. Basically in quarantine and I’m bored ? . #scandinavia #squirrel #isolation #wildlife #nature #snow #sweden #swedishlapland #lapland #nordic #cute #animals #explore #bored #stayhome #home

A post shared by Dani ? Wildlife Photography ? (@daniconnorwild) on

Hodujúca veverička

Po tom, ako fotografka niekoľko dní každodenne kŕmila malé veveričky v lese, si získala ich úplnú dôveru. Vďaka tomu si ju zvieratá pustili úplne k telu a umožnili vznik tohto roztomilého videa. Video hodujúcej 7-týždňovej veveričky sa celkom zaslúžene stalo virálnym hitom a máš istotu, že dnes už nič milšie nebudeš vidieť a ani počuť.

YouTube video

Zdroj: laughingsquid.com


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.