Jedlá, ktoré sme ako malí milovali, a teraz nám tečú slinky, akonáhle si na ne spomenieme

Kečup bola najdôležitejšia prísada každého jedla.

Väčšina z nás, keď bola ešte malým špuntom, patrila k tým deťom, ktoré sú vyberavé v jedle. Všetko, čo malo zelenú farbu, bolo automaticky otrávené a ani sme to nedali pre istotu do úst. Naše mamky boli neskutočne vďačné za kečup a granko, lebo tieto dve veci dokázali zachrániť väčšinu sporov pri jedálenskom stole.

Mnoho vecí, ktoré nám vtedy chutili a milovali sme ich, by sme teraz veľmi rýchlo odmietli. Naopak, niektoré z nich si ešte stále veľmi radi raz za čas dáme na obed či večeru.

Rovnako, ako sme rástli my, vyvíjali sa s nami aj naše chuťové bunky. Avšak, možno sa nájde niekoľko výnimiek, ktoré by sme si radi pripomenuli nielen slovne, ale aj na tanieri. Poď si s nami zaspomínať na detstvo.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/90s-eSQKNSmg07dHq)

Krupicová kaša

Jeden ju mal rád s hrudkami a druhý zas výlučne bez. Roztopené jazierka masla v nej nesmeli chýbať. Dotvárali sme si ju škoricou, medom, grankom a kakaom, alebo kadečím iným, čo nám práve prišlo pod ruku.

Špagety s kečupom

Vrchol našej detskej gastronómie, uvarené špagety s poriadnou dávkou kečupu a kopou syra na vrchu. Mmmm… Stačili len tri ingrediencie, aby boli naše hladné brušká spokojné. Neskôr sme si toto jedlo obľúbili vo vylepšenej verzii s Morca-Dellou. Sprevádzalo nás to ešte niekoľko rokov počas študentských čias.

Písmenková polievka (zo sáčku)

Poriadny vývar bol vždy fuj, ale písmenková alebo mušličková polievka bol kľúč k detskému srdiečku. Plná glutamánov a iných neznámych -ánov, no nám to bolo jedno. Ofarbená voda s abecedou v tanieri chutila perfektne. Ak by nám teraz niekto ponúkal na zahnanie opice písmenkovú polievku, asi by sme ho poslali kade ľahšie.

Parené buchty

Tieto obláčiky pareného cesta milovalo snáď každé jedno dieťa. Poriadne preliate roztopeným maslom, s grankom, lahodným džemom vo vnútri… Parené buchty sú jednou z vecí, ktoré si dáme stále veľmi radi a nepohrdneme jednou buchtou pre chuť. Inak by stánok Buchtárne na festivaloch a food festivaloch nemal význam.

Rezance / cestoviny s grankom

Akékoľvek cestoviny, ktoré boli spravené na sladko boli pre nás pochúťkou. Teraz by sme si k nim dali radšej nejakú hríbovú omáčku, ktorej sme sa vtedy báli ako čert kríža.

Dukátové buchtičky

Spojenie pudingu s chrumkavými nadýchanými buchtičkami nás vždy na obede v školskej jedálni potešilo. Jedno z jedál, ktoré sme mali povolené jesť lyžicou a vždy sme po ňom vylízali tanier.

mariomjankov (https://www.instagram.com/p/Bk-pkjQBfop/?tagged=dukatovebuchticky)

Knedľa s džemom a grankom

Mamky sú skvelé v tom, ako sa dokážu vynájsť a okamžite nájsť náhradné riešenia. Sviečková na obed, no decko na ňu nemá chuť, lebo je to oranžové. Stačilo schytiť knedľu, potrieť ju džemom, preliať roztopeným maslom a fejkové parené buchty boli na svete.

Rybie prsty

Pomleté ryby do tvaru úzkych hranolov vyprážané na oleji. Mmmm, teraz by sme po nich asi tak rýchlo neskočili ako vtedy. Avšak naše mamky boli rady, že do nás dostali aspoň nejaké to percento rýb. Nech zdvihne ruku ten, komu sa rodičia nevyhrážali rybím tukom.

Šúľance s makom

Zásadne sa museli zapíjať pohárom mlieka. To, že sme mali mak aj za ušami nám absolútne nevadilo. Tieto nevábne vyzerajúce červy, sťaby vytiahnuté z kopy hliny, patrili k našim pochúťkam.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/91ZWDiiGwCeE8)

Vtáčie mlieko

Bola jedna z pochúťok, ktorá vždy zachránila situáciu, ak sme mali náhlu chuť na niečo sladké.

Puding s piškótami

Hneď za vtáčím mliekom bol jeho najväčší konkurent, puding. Naaranžovaný v krištáľových pohároch na stopkách, to bolo to pravé orechové. S piškótami a rôznym zaváraným ovocím, najčastejšie boli na vrchu čokoládového pudingu naukladané zavárané mandarínky. Explózia chutí.

Žemľovka

Keď si to človek povie nahlas, že žemľovka je vlastne len guča postarších rožkov, namočených v mlieku, spojená s tvarohom, nastrúhanými jablkami a zaliata vajcami, tak to neznie až tak chutne. Vždy, keď ti teta kuchárka naložila na tanier kúsok, kde bol chrumkavý povrch, vyhral si jackpot.

lifestyle_michaela (https://www.instagram.com/p/Bkftiwmhl_v/?tagged=zemlovka)

Ryžový nákyp

Do ružova sfarbená ryža, ktorej jednoducho nemohol nikto odolať. Doplnená ovocným kompótom, ktorý bol hlavnou ingredienciou viacerých jedál.

Jablká v župane

Neviem ako vám, ale ja na ne len pomyslím a už sa mi zbiehajú slinky. Jablká nakrájané na krúžky, zahalené v cestíčku, ktoré po upečení na panvici spravilo z obyčajného jablka dokonalý dezert.

Postrúhané jablká s mrkvou

Najlepší spôsob, ako dostať do malého vyvrheľa trochu zeleniny. Mrkva v polievke? Fuuj. Mrkva zamaskovaná v nastrúhanom jabĺčku, obalená škoricou a lahodným medom, prípadne tvarohom, bol spôsob maskovania, vďaka ktorému sme prijali aj niečo také, ako bola mrkva.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/reaction-sad-baby-IcTtWab7U12aQ)

Trhanec

Nie úplne estetické jedlo, no dokázalo zasýtiť aj toho najväčšieho hladoša. Stačilo posypať práškovým cukrom alebo namočiť do domáceho džemu od babky…

Piškótovo-banánové jednohubky

Niekto ich volal černoškovia, iní banány v čokláde. Bola to poriadna prplačka dať dokopy tieto detské jednohubky a vždy boli do pár minút zjedené.

Krtkova torta

Zas a znova, kombinácia banánov a čokolády ohromí každé jedno dieťa. A nehovor, že nie. Táto torta dokonca vyzerala na konci procesu ako krtinec. No čo viac si mohlo dieťa priať.

gabivkuchyni (https://www.instagram.com/p/BUcFQUaBwvo/?tagged=krtkovatorta)

Chleba vo vajci

Milované jedlo mnohých z nás, ktoré obľubujeme v rôznych kombináciách. Niekto si naň dá granko, niekto kečup, horčicu alebo cibuľu. Chleba vo vajci je evergreen, ktorý nikdy nezanikne.

Vyprážaný syr s hranolkami

Istota všetkých mám, ktoré zobrali svoje dieťa do reštaurácie. Na vyprážanom syre s hranolkami sa nedá nič pokaziť (ibažeby áno) a decko sa po ňom bude zalizovať, aj keby ho jedáva každý druhý deň.

Pečené buchty

Pamätám si, ako nám triedny učiteľ v piatok pred obedom zahlásil: „Buchty idú jesť buchty, haha.“ Po výdatnej polievke mohlo nasledovať akékoľvek sladké jedlo, no ak to boli buchty, vždy sme sa veľmi tešili. Vždy boli nerovnomerne naplnené, na začiatku a konci všade samé suché cesto, ktoré sme museli akútne zapíjať pohárom mlieka, aby sme to dokázali preglgnúť. Zo stredu sa zas na nás vyvalilo obrovské množstvo džemu, ktoré sme museli rovnako zapíjať mliekom, aby nás okamžite nerozboleli zuby. Aj tak sme ich milovali.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/cheezburger-reaction-water-GCcGAOco0RVfy)

Smotanová torta

Najjednoduchší koláč sveta. Piškóty prekladané smotanovým krémom, v ktorom nesmela chýbať želatína, doplnené o nejaké tie vrstvy ovocia.

Bonus: Tutti frutti zubná pasta

Jediné, čo nás prinútilo umývať si zuby bola ružová Perlička, ktorá výborne chutila. Namiesto toho, aby sme s ňou vykonávali ústnu hygienu, sme ňou nahradili sladkú bodku dňa.

ewickabajgarova (https://www.instagram.com/p/Bf0HvcehC5e/?taken-by=ewickabajgarova)

Titulná fotka: Jordan RowlandUnsplash

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
21
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 1

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Filmové scény, o ktorých sme nemali ani poňatia ako vznikajú

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME