Mnoho mladých Slovákov sa rozhodlo pre život v zahraničí, kam odišlo za lepšou prácou či podmienkami. Ako sa možno niektorí domnievajú, ich dôvodom vrátiť sa raz za čas na Slovensko nie je len termín u zubára. Táto krajina má svoje bohatstvo, ktoré je pre nás výnimočné a len zriedka ho nájdeš v iných kútoch sveta.
Nie je to len krásna príroda a hrady, ale sú to aj jedlá. Práve tie mnohým Slovákom žijúcim v zahraničí najviac chýbajú a sú to jedny z mnohých vecí, na ktoré sa vrátane rodiny a svojich blízkych tešia. Ak žiješ alebo si istú dobu žil v zahraničí, tak ti určite niektoré z týchto chutných vecí občas chýbajú.
Rožky
Mäkučké rožky, ktoré sú u nás povinnou výbavou každého regálu s pečivom, by si v niektorých krajinách hľadal len márne. Nemusíš byť človek, ktorý potrebuje dennú dávku rožkov vo svojom jedálničku, ale raz za čas ti chýbajú. Hlavne pri jedlách, ktoré sú s nimi späté. Pri jedlách, ktoré by si si nikdy nedal doma s chlebom alebo maslovým croissantom.
Žilinská treska
Treska. Presne jedno z tých jedál, ku ktorému neodmysliteľne patrí čerstvý rožok. V zahraničí by si však legendárnu žilinskú tresku hľadal len márne. Až na pár výnimiek u našich českých bratov ju skrátka nezoženieš. A hoci mnohé krajiny majú svoje špecifické rybacie delikatesy, my Slováci v tom máme jasno. Treska, ktorá sa rodí v našej metropole severu po 20-tisíc kilometrov dlhej ceste rybích filiet z Tichého oceánu, je skrátka chuť nášho domova.
Jedlo, ktoré majú radi takmer všetci, od študentov cez makačov na stavbe až po ľudí v kanceláriách. Skrátka, všetci bez rozdielu. Aj keby si chcel, tak sa nedá ničím nahradiť. Áno, existuje kopec receptov, ako si ju vyrobiť doma – ale chuti originálu, tradičnej Treske Exklusiv so známou zlatou rybkou na viečku, sa to nevyrovná. Pri každej návšteve tvojej rodnej zeme nesmie chýbať na privítanie v chladničke.
Slovenská pálenka
Okrem vychladenej tresky v chladničke ťa s veľkou pravdepodobnosťou rodina a blízki vítajú doma s naším tradičným páleným. Či už je to borovička, alebo nejaké ovocie v tekutom stave, nemožno spochybniť, že v pálení sme majstri. Tak ako v zahraničí nenájdeme rôzne druhy pečiva, na ktoré sme doma zvyknutí, je to aj s alkoholom.
Slovenské pivo
O pive ani nehovoriac. Väčšina krajín považuje za pivo niečo, nad čím by ohŕňali nos aj štamgasti z dedinskej krčmy. My sme zvyknutí na pivo, ktoré dobre osvieži a zároveň nechutí ako akási limonáda. Raz za čas nájdeš niekde predraženú plechovku s tvojím obľúbeným pivom, ale to nie je ono. Orosené čapované v krígli je to, po čom naozaj túžiš.
Socialistické chrumky
K pivu neodmysliteľne patrí niečo malé pod zub. Tým sú práve chrumky, ktoré pozná nielen celé Slovensko, ale už aj viacerí ľudia zo zahraničia. Charakteristické svojím socialistickým obalom a nezameniteľnou chuťou. Chrumiek možno nájdeš v zahraničí mnoho, ale len jedny sú tie pravé.
Kofola
Ak práve nechrúmeš chrumky pri pití piva, tak je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že si užívaš obľúbenú Kofolu. Je to skrátka niečo, čo inde nenájdeš a každá jej snaha o napodobeninu je krokom vedľa. Nehovoriac o skvelej čapovanej, tak akurát chladnej, ktorá ti spríjemňuje posedenia s kamarátmi.
Korbáčiky, parenica
Naše syrové výrobky sú niečo, čo by sme mnohí dokázali jesť aj na tony. Niet nad takú fajnovú parenicu alebo korbáčiky. A ak sú ešte z nejakého salaša, tak sa po nich len tak zapráši. Hľadať niekde v Anglicku parenicu či korbáčiky by bolo veľmi zúfalé. Viaceré krajiny majú rôzne skvelé syry, ale tieto naše chuťovky sú skrátka klasika.
Bryndzové halušky
Keď už sme pri salašoch, tak nesmieme zabudnúť na bryndzové halušky. Tam chutia vždy najlepšie. Bryndzové halušky sa často označujú za naše národné jedlo a okrem Slovenska ho možno nájdeš len v pár okolitých krajinách.
V nejakom Španielsku, Anglicku či za veľkou mlákou by si hľadal bryndzu v regáloch len márne. Bryndzové halušky sú preto určite jedným z viacerých jedál, ktoré ti v zahraničí neraz príde na chuť.
Slanina, klobásy, spišské párky
Aké by to boli bryndzové halušky bez chutnej slaninky na vrchu? Tvojim chuťovým bunkám chýbajú nielen údené syrové výrobky, ale aj tie mäsové. Pravdaže, ak patríš k mäsožravcom. Niet nad našu poctivú slaninu, klobásky a párky. Nad niektorými kvalitnými údeninami môžeš v zahraničí len snívať. Samozrejme, záleží na tom, kde si sa usadil.
Horalky
Nesmú chýbať pri každom výlete. V každom kufri na ceste do zahraničia. Keksík s arašidovou náplňou si zamilovali aj mnohí cudzinci. Slováci majú skrátka arašidy radi, a to nielen v slanom prevedení na chrumkách, ale aj v sladkom, medzi oblátkami. Existuje veľa keksíkov s arašidovou náplňou, ale Horalkam sa nič nevyrovná.
Tatárska omáčka
Sú ľudia, ktorí chytajú úzkosť, ak náhodou nemajú v chladničke pohár s tatárskou omáčkou. Majonézu síce zoženieš všelikde, ale tatársku by si hľadal v regáloch niektorých obchodov len márne. Dať si na obed klasiku – vyprážaný syr, ktorým si pripomenieš tak trochu domov, bez tatárskej? To skrátka nie je ono. A nájdu sa aj takí, ktorí by si tatársku dali najradšej aj k párkom.
Tento obsah vznikol v spolupráci s Ryba Žilina spol. s r.o.