Jedlá v školských jedálňach vo svete

Pri pohľade na svoj obed v školskej jedálni si si už určite povedal, že by si radšej žil inde. Nie vždy je to ale výhoda.

Zdroj: foodtank.com (https://foodtank.com/wp-content/uploads/2017/03/Food-Tank-Keri-Glassman-interview.jpg)
Už sme tu mali článok, v ktorom sme porovnávali stravu vojakov v rôznych krajinách, teraz si posvietime na školské jedálne. Samozrejme vychádzame zo zahraničných stránok, aby sme sa pozreli, ako aj naše slovenské obedy vidia v zahraničí. Nechápte to tak, že jedlá, ktoré sú tu vyobrazené sú na dennom poriadku. Takto to samozrejme nie je a nasledujúce fotografie sú len na vytvorenie akej-takej predstavy, ako to v daných štátoch chodí.

Kuba

Hlavným jedlom sú kuracie krokety s ryžou, žltá hrášková polievka a koreňová zelenina, najmä mrkva. Zaujímavosťou sú banány, ktoré sú v grilovanej podobe obľúbeným dezertom v celej oblasti Karibiku.

nypost.com (https://thenypost.files.wordpress.com/2014/05/school_lunches_photo_gallery-12.jpg?quality=90&strip=all&w=915)

Izrael

Typickou možnosťou pre izraelské deti je tanier s falafelom, ako prílohu tu máme pita placky, tzatziky a čerstvú zeleninu.

liberalamerica.com (http://s3.amazonaws.com/liberalamerica/wp-content/uploads/2014/09/enhanced-22163-1410791735-1.jpg)

Slovensko

Podľa kanadskej stránky foodnetwork.ca, sú naše školské obedy porovnateľné s tými severoamerickými. Čerstvé ovocie ako jablko alebo kiwi, nejaká tá čerstvá zelenina, pečivo, grilovaná ryba a čokoládová tyčinka. Nechcem sa hádať – v Kanade ani USA som školský obed nejedol, no nemyslím si, že by na tom naše obedy boli aspoň porovnateľne dobre. Záleží to však aj tiež od jedálne.

 

pinterest.com (https://i.pinimg.com/736x/ea/66/e8/ea66e89c38c10dc0541f58e43fa306c6–milk-cake-tomato-salad.jpg)

Južná Kórea

Možno vás to zaskočí, ale podľa viacerých webov je školské jedlo v južnej Kórei považované za najlepšie. Základom je ryža a dusené mäso v sladkokyslej omáčke a potom „banchan“ – malé jedlá zo širokého výberu. Môže to byť napríklad ryža s rôznymi druhmi semienok, kimchi s tofu alebo dusená fazuľa a fazuľové výhonky.
imgur.com (http://i.imgur.com/USjuA.jpg)

Česká republika

U našich susedných bratov sa za typický školský obed považuje ako predjedlo sýta polievka, hlavným chodom je zvyčajne dusená hovädzina s omáčkou a zemiakovými knedlíkom. Po pravde, je to taký kúsok od nás a s radosťou by som tam chodil na školské obedy aj teraz, ako dospelý.
hubspot.net (http://cdn2.hubspot.net/hub/434266/file-2340359578-jpg/Blog/Jan_2015/school-lunch-czech-republic.jpg)

Ukrajina

Prvým chodom je samozrejme boršč. Nasleduje hlavný chod s mäsom a prílohou, väčšinou je to párok alebo klobása so zemiakovou kašou. Na pitie sa zvykne podávať čaj.
tumblr.com (https://78.media.tumblr.com/7bed5446ee0ec4d931d162eb37c4a738/tumblr_nexkdpMAAo1sc7gnzo8_r1_1280.jpg)

India

Chudoba krajiny sa podpisuje samozrejme aj na jedle, avšak všetky deti majú právo na jedno jedlo zdarma. Taniere si však musia doniesť z domu a dostanú naň najčastej porciu „khichdy“. Je to zmiešaná ryža, šošovica a zelenina. K tomu sa podáva „naan“ čo je druh pečiva.
pri.org (https://www.pri.org/stories/2014-07-16/indias-school-lunch-program-may-be-imperfect-it-deserves-credit-feeding-millions)

Francúzsko

Známa francúzska kuchyňa sa odráža dokonca aj v školskom jedle. Niektorí ho dokonca považujú za gurmánske dielo. Pravidelne majú v škole na výber z troch alebo štyroch jedál denne, rôznych šalátov, polievok založených na vyváženej hodnote proteínu, rôzne druhy pečiva ako sú aj maslové croissanty, niekoľko druhov syra a nakoniec samozrejme dezert. Naozaj si je z čoho vyberať.
simplegoodandtasty.com (http://simplegoodandtasty.com/2010/11/22/what-school-lunch-in-france-can-teach-us-back-home-in-the-us)

Španielsko

Marinované krevety s ryžou, zelenina, rôzne druhy sladkej papriky, čerstvé pomaranče alebo typická studená polievka – „gazpacho“. Tiež by sme si nechali povedať.
tumblr.com (https://78.media.tumblr.com/98bd93a190745b514e86a9e0471c24be/tumblr_nexkdpMAAo1sc7gnzo9_r1_1280.jpg)

Fínsko

Na záver jedna škandinávska krajina. Vo Fínsku by ste na školskom obede mohli dostať hustú hráškovú polievku, cvikľový alebo mrkvový šalát a ako hlavný chod napríklad pannakkau – palacinky. Samozrejme posypané čerstvým lesným ovocím ako sú jahody, čučoriedky alebo maliny.
tumblr.com (https://78.media.tumblr.com/ccb723b1c094df3e050f5e1be7db7197/tumblr_nexkdpMAAo1sc7gnzo5_r1_1280.jpg)
Titulná fotka: foodtank.com
Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!
Reagujte!
Grr Grr
6
Grr
Fuuj Fuuj
6
Fuuj
Fňuk Fňuk
26
Fňuk
Jeej Jeej
104
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
7
Haha
Woow Woow
58
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 1

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
6 dôvodov, ktoré vás presvedčia, aby ste sa už nikdy nehádali s rodičmi

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME