O tom, že treba poctivo a pravidelne chodiť na preventívne prehliadky, sa v médiách hovorí a píše neustále. Realita je však taká, že množstvo Slovákov navštívi lekára až vtedy, keď ich niečo bolí, píše magazín Apríl. V nasledujúcom článku sa dozvieš, prečo by si nemal spomenuté „preventívky“ brať na ľahkú váhu, z akých vyšetrení pozostávajú a čo všetko dokážu odhaliť. Čo je však najpodstatnejšie, v niektorých prípadoch ti jedna obyčajná návšteva dokáže doslova zachrániť život.
Dokonca aj štatistiky poukazujú na to, že nepatríme medzi vzorných pacientov. Pozitívom je azda len fakt, že preventívnu prehliadku u zubného lekára absolvovalo o 8,5 percenta viac ľudí, ako to bolo v predošlom roku, informovala TASR. Omnoho horšie je to pri všeobecnom lekárovi či gynekológovi.
Preventívna prehliadka „nebolí“
Bežná preventívna prehliadka je „zadarmo“, hradí sa z verejného zdravotníctva každé dva roky. Ak si pravidelným darcom krvi, tak si ju môžeš zopakovať každý rok. Vykonáva ju všeobecný lekár pre dospelých, do veku 28 rokov však môžeš byť registrovaný u lekára pre deti a dorast.
„Všeobecák“ ťa skontroluje od hlavy po päty. V osobnom rozhovore by mal s tebou prebrať rodinnú, osobnú, alergiologickú, liekovú, sociálnu aj pracovnú anamnézu. Nečuduj sa, keď sa ťa spýta, či fajčíš, piješ alkohol alebo či užívaš nejaké drogy.
Niektoré špeciálne vyšetrenia sa preplácajú, iné zase nie. Záleží to od poisťovne, v ktorej si poistený. Prehliadka dokáže odhaliť ťažkosti, ktoré nebolia a človek ich necíti. Ide napríklad o artériovú hypertenziu (vysoký krvný tlak), dyslipidémiu (vysokú hladinu cholesterolu a tukov) alebo cukrovku.
„Väčšina zistiteľných vecí pri preventívnej prehliadke ľudí nebolí, nemajú komplikácie, ale práve prevencia pomôže toto ochorenie rýchlejšie rozpoznať a začať liečbu, aby nevznikli komplikácie,“ tvrdí všeobecný lekár pre dospelých Juraj Kobyľák.
Nezanedbaj ani svoje intímne partie
Pred týmto druhom preventívnych prehliadok má aj v súčasnosti mnoho žien rešpekt. Možno aj to je jeden z dôvodov, prečo ich zanedbávajú. Poisťovňa ti preplatí jednu ročne. Na prvú prehliadku dievča prichádza väčšinou v čase, keď začne pohlavne žiť.
Medzi najčastejšie problémy žien patria bolesti, nepravidelné krvácanie, výtok či bolesť pri pohlavnom styku. Súčasťou prehliadky je aj vyšetrenie prsníkov a osveta o samovyšetrení. Ako tvrdia lekári, žena by si mala sama vyšetriť prsníky každý mesiac po menštruácii. Skríning rakoviny krčka maternice a prsníkov sa vykonáva len v rámci preventívnej prehliadky.
Zuby bolia, tak sa o ne staraj
Každoročné zubné prehliadky sú pre dospelého človeka nevyhnutnosťou, lebo dokážu odhaliť celý rad problémov v tvojom úsmeve. Medzi tie najčastejšie patrí zubný kaz, zápal ďasien a kosti, v ktorej sú zuby uložené, a s tým súvisiaci úbytok kosti okolo koreňov zubov.
Tvoj zubár si takisto posvieti na úroveň hygieny. Rovnako sleduje anomálie, akými sú nadpočetné zuby či nezaložené zuby a tiež ich postavenie. Niekedy dokáže odhaliť choroby, ktoré so zubami priamo nesúvisia. Hovoríme o nádorových ochoreniach v ústnej dutine a v tvárovej oblasti, prejavy infekčných ochorení, akými sú herpetické ochorenia, syfilis či AIDS. V niektorých prípadoch aj krvné ochorenia a nízke hladiny niektorých vitamínov.
Nemal by si zabudnúť ani na návštevu dentálneho hygienika dvakrát ročne. Ten ťa nielen zbaví zubného kameňa, ale takisto ťa dokáže upozorniť, ak sa mu niečo v tvojich ústach nepozdáva. Práve on dokáže odhaliť problém ešte v počiatočnom štádiu, čím ťa odbremení od horších komplikácií.