Jedna z najlepších súčasných autoriek young adult fantasy? Jednoznačne Leigh Bardugo

Nechajte sa strhnúť mágiou vo výnimočných knihách zo sveta Grishaverse.

Zdroj: Tess Slašťanová / EMEFKA, commons.wikimedia.org

Každý z nás už určite zažil pocit, keď mal toho v živote vyše hlavy a najradšej by niekam zaliezol a vykašľal sa na všetky svoje problémy a povinnosti. To naše starosti síce nevyrieši, no niekedy je dobré na pár hodín vypnúť a odreagovať sa. A čo je lepšie, ako začítať sa do knihy, ktorá nás svojím príbehom prenesie niekam ďaleko od reálneho sveta?

V tomto prípade sú skvelou voľbou fantasy romány. Tie vás dokážu tak pohltiť svojou magickou atmosférou, čarovnými postavami a napínavým príbehom, že zabudnete na všetko okolo.

Jednou z najlepších súčasných autoriek, ktorá toto svojimi knihami dokáže, je Leigh Bardugo.

Kto je Leigh Bardugo?

Leigh Bardugo je americká spisovateľka fantasy románov pre mladých dospelých. Narodila sa v Izraeli, no vyrástla v Los Angeles. Vyštudovala angličtinu na Yale a pred svojím prvým knižným debutom pracovala ako copywriterka, novinárka a filmová maskérka.

Už jej debutová kniha Shadow and Bone, ktorá vyšla v roku 2012, zožala obrovský úspech a odštartovala jej spisovateľskú kariéru. Bola nominovaná na ceny, ako Romantic Times Book Award South Carolina Children’s Book Award, a umiestnila sa na ôsmom mieste v prestížnom rebríčku The New York Times Best Seller list.

Ďalšie dve pokračovania, Siege and Storm a Ruin and Rising, vyšli v rokoch 2013 a 2014 a tiež sa dočkali veľkého úspechu zo strany čitateľov.

Leigh začala postupne budovať svoj vlastný magický svet, známy pod názvom Grishaverse. Už v roku 2015 vydala prvý diel novej série – Six of Crows, a rok nato vyšlo pokračovanie Crooked Kingdom, ktoré túto dilógiu ukončilo.

Fanúšikovia však nemuseli čakať dlho. Ich hlad po ďalších príbehoch z tohto sveta Leigh uspokojila vydaním zbierky vymyslených rozprávok a mýtov pod názvom The Language of Thorns v roku 2017. Najnovším prírastkom do jej Grishaverse rodiny sa stala kniha King of Scars, ktorá vyšla začiatkom roka 2019.

O obrovskom úspechu týchto kníh svedčí aj to, že mnoho čitateľov zatúžilo vidieť svoje obľúbené postavy na filmovom plátne. Napokon sa toho chytil Netflix, a tak by sme sa už koncom roka mali dočkať seriálového spracovania.

Vďaka vydavateľstvu Slovart máme možnosť prečítať si niektoré jej knihy aj v slovenčine. Úžasné ohlasy získala najmä už spomínaná dilógia, ktorá u nás vyšla pod názvami Vrania šestka a Kráľovstvo podvodníkov v rokoch 2017 a 2018.

Prekladu sa dočkala aj jej debutová kniha, ktorú Slovart vydal koncom roka 2019 pod názvom Tieň kostí, a na druhý diel (Zajatie búrky) sa môžeme tešiť už čoskoro. Ak už však máte trilógiu prečítanú v inom jazyku a chcete sa pustiť do jej najnovšej knihy, v preklade nájdete už aj Zjazveného kráľa.

O čom sú jednotlivé knihy zo sveta Grishaverse?

Tieň kostí

Ravka bola kedysi jednou z najmocnejších krajín na kontinente, no to sa zmenilo, keď ju preťala na dve časti Tieňová trhlina, pásmo takmer nepreniknuteľnej temnoty plné krvilačných príšer. Ľudia ju už roky musia prekračovať, aby sa dostali k pobrežiu, no tieto výpravy sa často končia obrovskými stratami na životoch.

Rovnaký osud takmer postihne aj Alinu Starkovú, vojačku ravkanskej armády. V nebezpečnom zajatí temnoty sa v nej však prebudí skrytá sila, ktorá mnoho ľudí zachráni a ktorá by mohla byť aj kľúčom k záchrane vojnou zničenej Ravky.

Alina sa tak ocitá na kráľovskom dvore, kde sa z nej má po výcviku stať jedna z gríš – príslušníčok čarodejníckej elity pod vedením záhadného Temnana. Vo svete plnom intríg však nie je nič také, aké sa zdá. Temnota číha všade a osud kráľovstva spočíva na jej neskrotenej sile. Podarí sa jej zachrániť svet?

Tess Slašťanová / EMEFKA
Vrania šestka

Vrania šestka – to je šesť zúfalých a pokútnych indivíduí: trestanec (čo prahne po pomste), ostrostrelec (ktorý neodolá žiadnej stávke), zbeh (čo zutekal pred životom v luxuse jednej z najbohatších rodín), špiónka (známa ako Prízrak), lámačka (čo sa pretĺka spodinou sveta pomocou mágie) a zlodej (s darom vyviaznuť živý zovšadiaľ).

Najali ich na pochybnú lúpež storočia. Ich úloha je celkom jednoduchá. Vlámať sa na Ľadový dvor a oslobodiť jedného väzňa. Až na to, že Ľadový dvor je nedobytná vojenská pevnosť, ktorú zatiaľ nikto, ale naozaj nikto nezdolal. Väzňom je známy vedec, ktorý dokáže šmahom ruky rozpútať magickú spúšť v celom známom svete.

A členovia Vranej šestky musia prežiť dosť dlho, aby si vyzdvihli (a potom aj minuli) svoju nepredstaviteľnú finančnú odmenu. Vrania šestka je nezastaviteľná, ak sa len Kaz, Inej, Jesper, Nina, Matthias a Wylan nepozabíjajú navzájom skôr, než vstanú od stola.

Tess Slašťanová / EMEFKA
Kráľovstvo podvodníkov

Kaz Brekker síce zvládol zdanlivo nesplniteľnú misiu, no doplatil na svoju achilovku a nenahraditeľný člen Zberby padol do pazúrov jeho protivníka. Podarí sa prefíkanému vodcovi bandy zosnovať ďalší diabolský plán? A najmä, dokáže táto nevyspytateľná partia vyvrheľov prekonať samých seba, aby odvrátili katastrofu, čo hrozí svetu, ktorý ich odvrhol?

Pokračovanie dobrodružstiev Vranej šestky prináša poriadnu dávku akcie a napätia v príbehu plnom nepredvídateľných zvratov, zamotaných vzťahov a výnimočných osobností týchto sympatických antihrdinov.

Tess Slašťanová / EMEFKA
Zjazvený kráľ

Nikolai Lantsov mal odjakživa dar dokázať nemožné. Nikto nevie, čo si počas krvavej občianskej vojny vytrpel – a chce, aby to tak aj ostalo.

Teraz sa však na oslabených hraniciach zbiehajú nepriatelia a mladý kráľ musí nájsť spôsob, ako znova naplniť ravkanské pokladnice, nadviazať nové spojenectvá a zastaviť hrozbu, ktorej čelí kedysi veľkolepá grišská armáda. Temná mágia v jeho vnútri však každý deň mocnie a hrozí, že zničí všetko jeho úsilie.

Nikolai sa v sprievode mladého mnícha a legendárnej grišskej búrničky vydá s cieľom poraziť svoje prekliatie na tie miesta v Ravke, kde prežíva staroveká mágia. Dá do stávky všetko, aby zachránil seba a svoju krajinu. Niektoré tajomstvá však nemajú ostať tajomstvami – a niektoré rany sa nemajú zahojiť.

Tess Slašťanová / EMEFKA

Prečo sa oplatí tieto knihy čítať?

Svet

O neuveriteľnej autorkinej fantázii svedčí to, ako dopodrobna má premyslený celý svet, do ktorého vsádza svoje príbehy. Vymyslela rôzne krajiny, ich politické zriadenie, jazyky a dokonca aj mytológiu a folklór jednotlivých krajín.

Najzaujímavejšie je, že každá z krajín je akoby magickým ekvivalentom niektorej európskej krajiny alebo mesta – Ravka zastupuje cárske Rusko, Ketterdam sa veľmi ponáša na spletité uličky Amsterdamu a Fjerda je silne inšpirovaná Škandinávskymi krajinami.

Postavy

Okrem prepracovaného sveta vás v knihách od Bardugo čakajú aj komplexné a komplikované postavy. Každá jedna z nich je niečím zaujímavá a charakteristická. Nikdy sa vám nestane, že by ste si ich medzi sebou pomýlili. Tak ako v reálnom svete, každá z nich si niečo prežila a autorka s ich minulosťou skvele pracuje.

Žiadna z postáv nekoná nelogicky len v prospech príbehu, ale ich činy vychádzajú z prežitého, čo im dodáva na reálnosti. Psychológia postáv zohráva veľmi dôležitú úlohu najmä v jej dilógii Vrania šestka a Kráľovstvo podvodníkov, kde celý príbeh stojí na vzťahoch a interakcii medzi postavami.

Tess Slašťanová / EMEFKA
Mágia

Fantasy žáner sa začal formovať už v prvej polovici dvadsiateho storočia, a tak je prirodzené, že za ten čas sa v knihách vystriedalo množstvo magických bytostí, ktoré už všetci dobre poznáme – ako napríklad čarodejnice, upíri, vlkolaci, trpaslíci či elfovia. Bardugo však prichádza s originálnym poňatím magických schopností, a to prostredníctvom gríš.

Griše sú ľudia ovládajúci rôzne druhy mágie, od základných prírodných živlov, cez schopnosť mysľou tvarovať kovy, až po ovplyvňovanie ľudských telesných funkcií. Zaujímavé je aj to, ako je grišská mágia braná v rôznych krajinách. V Ravke sú griše uznávanými členmi armády, vo Fjerde ich lovia ako čarodejnice a v Ketterdame ich predávajú do otroctva.

Zápletky

Každá dobrá kniha musí mať zaujímavý príbeh, ktorý čitateľa strhne a až do konca nepustí. Príbehy zo sveta gríš sú plné nečakaných zvratov, podrazov a odhalení, ktoré vás zaskočia a šokujú. Postavy si veľa vecí nechávajú pre seba, a tak je ťažké odhadnúť, ako budú reagovať a čo plánujú.

Vďaka tomu sa v každej knihe stretnete s nejakým tajomstvom alebo záhadou, ktoré vás nenechajú spať, a nezastavíte sa, kým nedočítate poslednú kapitolu.

Tess Slašťanová / EMEFKA

Ak milujete fantasy knihy (nielen pre mladých dospelých) a knihy od Leigh Bardugo vás zaujali, týmto výberom určite nešliapnete vedľa. Je to jedna z najlepších súčasných young adult autoriek a jej knihy si obľúbili čitatelia z celého sveta. Ponorte sa do sveta gríš a užite si príjemné čítanie plné mágie.

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
24
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
PornHub sa opäť činil. Prišiel s paródiou vlastného webu, ktorá ťa naučí umývať si ruky

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME