Obľúbené turistické destinácie z celého sveta sa búria proti masovému turizmu. Každú sezónu do nich prichádzajú stále väčšie masy, ktoré za sebou zanechávajú len hluk a špinu. Pôvodní obyvatelia týchto destinácií kvôli nim musia prežívať neustále rastúce ceny, nedostatok bytov a výstavbu nových hotelových komplexov. Ako informuje web Tvnoviny, aj toto sú dôvody motivujúce Kanárske ostrovy k tomu, aby zaviedli zmeny.
Obyvatelia tejto rozprávkovej destinácie sa jasne postavili proti nekontrolovateľnému turizmu. Všetko sa to začalo koordinovanými protestami, ktoré paralyzovali najväčšie mestá naprieč súostrovím. Úrady protestujúcim vyhoveli a teraz nastáva čas na zostrené pravidlá pre dovolenkárov. Kanárske ostrovy sa tak pridávajú k Taliansku, Španielsku a ďalším vyťaženým destináciám.
Kanárske ostrovy poriadne pritvrdzujú
Sprísnené pravidlá znamenajú, že turisti môžu dostať pokutu aj za absolútnu banalitu. Bežná súčasť dovolenkového života sa teraz stáva zločinom. Ako príklad si môžeme napríklad zobrať mestečko Agaete, ktoré patrí medzi najnavštevovanejšie destinácie na ostrove Gran Canaria.
Mesto sprísnilo predpisy týkajúce sa správania na plážach a v pobrežných oblastiach. Na dosť rozsiahlom zozname zakázaných činností sa nachádza napríklad fajčenie elektronických cigariet v oddychových zónach, zapaľovanie ohňa, púšťanie hlasnej hudby v oddychových zónach, stavanie stanov, rezervovanie uterákov alebo používanie tradičných slnečníkov.
Treba však podotknúť, že zakázaným sa stáva aj zbieranie mušlí, rybárčenie v okolí bazénov či plytvanie vodou. Jestvujú tri druhy priestupkov, ktoré ti môžu tvoju dovolenku skaziť. Za menší priestupok môžeš zaplatiť od 30 do 750 eur, zatiaľ čo za tie závažnejšie 750 až 1 500 eur. Tie najzávažnejšie ťa vyjdú omnoho drahšie – až 3 000 eur.
Napätie medzi turistami a obyvateľmi graduje
Kto by to bol povedal, že jedného dňa sa bude schyľovať k vojne medzi turistami a obyvateľmi turistických destinácií? Samozrejme, k ničomu takému hádam nedôjde, no rôzne protesty istý konflikt naznačujú. Práve obyvatelia Kanárskych ostrovov si všetky vyššie spomenuté zmeny vyžiadali. Na protestoch sa zúčastnilo približne 30-tisíc ľudí.
Organizátori vyznačili, že neprotestujú proti cestovnému ruchu, ale proti jeho nekontrolovateľnej podobe. Protestujúci žiadajú nastolenie turistickej dane, prísnejšiu ochranu životného prostredia, zákaz vypúšťania odpadových vôd do mora a zákon o trvalom pobyte. Konflikt sa pritom len stupňuje, keďže sa Kanárske ostrovy stávajú stále viac a viac žiadanou destináciou.
