Na konci 19. storočia sa železnice stali akýmsi synonymom civilizácie a vyspelé štáty budovali hustú sieť prepojení, ktoré by sa stali životodarnými tepnami pre rýchlo sa rozvíjajúcu priemyselnú výrobu. Celkom prirodzene, ani rozvoj železníc sa nezaobišiel bez vážnych omylov a nehôd.
Dňa 22. októbra 1895 vchádzal do parížskej železničnej stanice Montparnasse vlak. Keďže sa spoj o niečo omeškal, rušňovodič sa snažil stratený čas silou-mocou dohnať vysokou rýchlosťou. Žiaľ, tento krok mal veľmi nešťastné následky – vlak pozostávajúci z parnej lokomotívy a desiatich vozňov vstúpil do stanice príliš rýchlo, na konci trate nestihol zabrzdiť, prekonal zarážadlo na konci koľaje, rozbil presklenú stenu stanice, až skončil v takejto polohe:
O život prišla jedna osoba
Pri hrozivo pôsobiacej nehode to znie takmer neuveriteľne, no nikto zo 131 pasažierov neprišiel o život. Akurát šesť osôb utrpelo ľahké zranenia. Udalosť si však predsa vyžiadala jeden život – padajúci kus múru zabil Marie-Augustine Aguillard, ktorá v novinovom stánku vedľa stanice zaskakovala namiesto svojho manžela. Jednoducho mala tú smolu, že sa nachádzala na nesprávnom mieste v nesprávnom čase.
Vlak visel na ulici niekoľko dní
Vlak nebolo možné odstrániť z hodiny na hodinu, a preto zostal na ulici visieť niekoľko dní. Za ten čas sa z neho stala lákavá atrakcia, ktorú si miestni obyvatelia so záujmom chodili obzerať a fotografovať. Kým vozne sa podarilo odtiahnuť relatívne ľahko, lokomotíva bola ťažkým orieškom, na ktorý musel byť použitý výkonný navijak. Všetky časti vlakovej súpravy boli poškodené len minimálne.
Nešťastie na stanici Montparnasse bolo poriadne vyšetrené úradmi a vinníci boli za svoje zlyhanie potrestaní. Rušňovodič (s devätnásťročnou praxou!) musel zaplatiť pokutu 50 frankov a odsedieť si dva mesiace vo väzení, strážca na stanici, ktorý sa namiesto zatiahnutia ručnej brzdy venoval papierovačkám, platil pokutu 25 frankov. Vlakový dopravca odškodnil rodinu zabitej ženy a zaručil sa, že jej deťom poskytne vzdelanie a prácu.
Fotografie z nešťastia sa stali súčasťou popkultúry
Aj po vyše storočí od svojho vzniku pôsobia fotografie z miesta nešťastia úplne ohromujúco. Zábery neustále kolujú na stránkach o historických zaujímavostiach a objavili sa aj na obaloch viacerých hudobných albumov. V roku 2011 bola nehoda zrekonštruovaná vo filme Hugo. V brazílskom zábavnom parku Mundo a Vapor dokonca môžeme nájsť atrakciu viditeľne inšpirovanú výjavom z Montparnasse.
Zdroj: profimedia.sk, wikipedia.org