Zhruba jednej miliarde druhov rastlín a živočíchov hrozí vyhynutie. Pre jedného z piatich ľudí sú voľne žijúce druhy zdrojom finančného príjmu a potravy a 2,4 miliardy ľudí využíva palivové drevo určené na prípravu jedla.
Vyplýva to z hodnotiacej správy o trvalo udržateľnom využívaní voľne žijúcich druhov rastlín a živočíchov OSN, ktorú zverejnil medzivládny panel Organizácie spojených národov (OSN) pre biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES). Pracovalo na nej 85 expertov a vedeckých kapacít z oblasti prírodných a spoločenských vied a viac ako 200 autorov počas posledných štyroch rokov. Správu schválili 9. júla zástupcovia 139 členských štátov IPBES v nemeckom Bonne. Informoval o tom tlačový odbor envirorezortu v tlačovej správe.
„Hodnotiaca správa musí otvoriť oči politickým predstaviteľom prijímať rozhodnutia a presadzovať opatrenia, ktoré chránia prírodu a životné prostredie a v konečnom dôsledku všetkých ľudí. Zachovanie biodiverzity a ekosystémových služieb je rovnako dôležitá úloha, ako boj s klimatickou krízou,“ uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).
Podľa autorov ľudia, ktorí žijú na vidieku v rozvojových krajinách, sú najviac ohrození neudržateľným využívaním voľne žijúcich druhov. „Až 70 percent chudobných ľudí na svete je priamo závislých od voľne žijúcich druhov,“ píše sa v správe.
Dôležitým problémom je odlesňovanie. Zhruba 12 percent voľne žijúcich druhov stromov je ohrozených neudržateľnou ťažbou. Neudržateľný zber je závažný pre kaktusy, cykasy a orchidey. Neudržateľný lov zase ohrozuje viac ako 1 300 voľne žijúcich druhov cicavcov. Správa spomína aj nezákonné obchodovanie s voľne žijúcimi druhmi. Najväčší objem a hodnotu nelegálneho obchodu tvoria drevo a ryby. Autori správy ďalej uvádzaj, že zmena klímy, rastúci dopyt a technologický pokrok, pre ktoré sú mnohé ťažobné postupy efektívnejšie, budú predstavovať výzvy pre trvalo udržateľné využívanie.
Správa tiež identifikuje päť kategórií takzvaných postupov pri využívaní voľne žijúcich druhov. Ide o rybolov, zber, ťažbu dreva, zber suchozemských zvierat vrátane lovu a neextrakčných praktík, akým je napríklad pozorovanie. Správa poskytuje aj analýzu trendov v každej kategórií a identifikuje opatrenia, ktoré môžu pomôcť problémy riešiť.