Jednoduché dobré skutky, ktorými môžeš urobiť svet krajším

Nebudú ťa stáť veľa času a ani energie.

Zdroj: Shutterstock.com

Dobré skutky nemusia byť iba tie obrovské, ktoré vidí celý svet. Dobré skutky sa dejú aj tak, že si ich možno niekto nevšimne, no niekomu urobia radosť. A možno neurobia radosť ani niekomu konkrétnemu, no prispeješ maličkým kúskom k tomu, aby bol svet krajším a lepším miestom.

Ak si už dlho chcel robiť nejaké dobré skutky, tak sme si pre teba pripravili hneď niekoľko spôsobov, ktorými sa môžeš inšpirovať a začať už dnes. 

Zober si opustený banán z obchodu

Ktovie prečo, ale ľudia veľmi radi nechávajú napospas osudu jeden odtrhnutý banán z celého trsu a potom sa tam nazbiera celkom dosť opustených banánov. Pomaly tam chradnú a nik ich nechce. Každý jeden single banán má právo nájsť si svojho majiteľa. Ak vieš, že ho spotrebuješ, prípadne jeden je pre teba tak akurát, tak si ho vezmi domov a zachrániš ho pred tým, aby skončil v odpade. Alebo ho môžeš kúpiť a niekomu podarovať.

Kúp si NOTA BENE

Chceš pomôcť niekomu bez domova? Kúpiť si časopis NOTA BENE je tá najjednoduchšia cesta. Predajcov stretneš naozaj na každom rohu v mnohých mestách. Ty niekomu pomôžeš a vieš, že peniaze neminie na alkohol alebo drogy, čoho sa obáva väčšia ľudí, ktorá chce ľuďom bez domova pomôcť. Navyše máš okrem dobrého skutku aj pridanú hodnotu vo forme časopisu, ktorý je plný skvelého obsahu.

Profimedia

Podrž susedovi dvere

Alebo komukoľvek inému, kto ide práve za tebou, prípadne má plné ruky a hodí sa mu tvoja pomoc. Stačí priložiť prívetivý úsmev a pozdrav a hneď niekomu zlepšíš deň. Dotyčný potom zlepší deň niekomu inému.

Pomôž pani s ťažkými taškami

Môže to byť zas raz tvoja suseda, pani v MHD, ktorá potrebuje nastúpiť či vystúpiť, alebo aj pani, ktorá potrebuje pomôcť s kočíkom. Keď vidíš, že sa niekto borí s nejakým problémom a ty mu môžeš pomôcť, tak neváhaj. Nepozeraj na človeka ako všetci ostatní a pomôž, určite sa potom k tebe niekto pridá.

Shuttersrock

Uvoľni miesto niekomu v MHD

Síce by to malo byť samozrejmosťou, no, žiaľ, nie je. Snáď netreba pripomínať, prečo je dobré niekomu uvoľniť miesto v mestskej doprave a komu by si ho mal uvoľniť. Dobrý skutok tiež urobíš, ak sa rozhodneš používať dezodorant, nielen pred nástupom do MHD, ale aj počas celého leta, teda roka.

Staň sa dobrovoľníkom

Existuje veľmi veľa možností, ako sa stať dobrovoľníkom. Môžeš ísť niekomu pomôcť na jednorazovú akciu, festival, alebo sa môžeš stať dobrovoľníkom v rámci nejakej organizácie. Pomôcť môžeš ľuďom bez domova, deťom v detskom domove, organizácii, ktorá sa venuje zvieratkám, možností je mnoho, stačí si len vybrať takú, ktorá je tebe blízka. To, čo sa ti za tvoju dobrovoľnícku prácu vráti, naozaj stojí za to.

Shutterstock.com

Pusti niekoho pred seba v rade pri pokladni

Vidíš, že niekto má v ruke dve veci a ty máš toho podstatne viac? Tak toho človeka pusti pred seba. Tých tvojich pár minút, ktoré obetuješ, môže dotyčnému výrazne zlepšiť deň. Nabudúce sa ti to určite vráti – keď to budeš potrebovať ty, tak ťa niekto pustí pred seba.

Daruj veci, ktoré nepotrebuješ

Môže to byť oblečenie, ktoré už nenosíš, topánky, ale aj potraviny alebo čokoľvek iné, čo si myslíš, že by niekomu bodlo. Viaceré útulky pre ľudí bez domova zvyknú mať na svojich weboch vypísané, čo aktuálne potrebujú a čo nie, takže pred návštevou ti odporúčame si to obzrieť. Ty niekomu pomôžeš a materiálne odľahčíš seba, ale aj plné skládky odpadu.

Neplytvaj vodou ani jedlom

Zastav si vodu, keď si umývaš zuby alebo mydlíš telo, aj toto málo dokáže pomôcť. Možno ti to príde zbytočné a triviálne, ale naozaj treba šetriť aj bez toho, aby ti na krk dýchala kríza. Dobrý skutok robíš už len tým, že neplytváš jedlom. Lebo to jedlo, ktoré ty možno vyhodíš, by niekomu zlepšilo deň a bolo by jeho jedlom po veľmi dlhom čase.

Climate Change Animation GIF - Find & Share on GIPHY

Recykluj odpad

Vykašli sa na tie reči typu: „Aj tak to zmiešavajú a neodvážajú dobre. Čo tomu pomôže, keď ostatní na to kašlú?“ Keď si toto isté povie ďalšia stovka ľudí, tak tu už máme obrovské množstvo odpadu, ktorý mohol dostať druhú šancu a nemuseli sa z neho tvoriť nové najvyššie pohoria na skládkach. Informuj sa o tom, ako sa odváža a recykluje odpad v tvojej obci či meste, a prispej jednoduchým činom k tomu, aby bol svet krajším miestom.

Buď viac všímavý

Chodíme po svete pozerajúc do mobilov a vôbec nesledujeme, čo sa okolo nás deje. Mnohokrát sa v našej prítomnosti ocitne niekto, kto len potrebuje vedieť, koľko je hodín, chce poradiť s cestou alebo čokoľvek iné, s čím mu môžeš ty jednoducho pomôcť a nezaberie ti to veľa času ani energie.

Niekomu môžeš svojou obyčajnou všímavosťou zachrániť život, lebo občas to nemusí byť opitý človek, čo leží na chodníku, ale niekto, komu ide o život, lebo má nízky cukor a diabetes… Nikdy nevieš, kedy ty budeš potrebovať pomoc a budeš odkázaný na okoloidúcich, ktorí budú nevšímaví voči svojmu okoliu.

Open Your Heart Heartbreak GIF by Barbara Pozzi - Find & Share on GIPHY

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
32
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
11 konverzácií, ktoré ti budú extrémne povedomé, ak máš brata

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME