Sobota 29.1.2022
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Je naozaj najvyšší čas sa zamyslieť nad správaním sa nás ľudí k tejto planéte. Jej zdroje nie sú nevyčerpateľné a žiadnu inú planétu nemáme. A pritom by stačilo tak málo. Jednoduché každodenné činnosti sa dajú vykonávať aj bez toho, aby to malo negatívny dopad na prírodu.

Dnešný článok je určený všetkým, nielen tým, ktorí sa aktívne snažia o zachovanie čistej prírody. Všetci sme na jednej lodi. Na tejto planéte žijeme spolu a konanie jedného človeka ovplyvňuje aj milióny ľudí na druhej strane sveta. Aj ty môžeš svojou troškou prispieť k zlepšeniu podmienok života na Zemi, aby naši potomkovia po nás zdedili rovnako krásny svet, aký sme my kedysi zdedili po našich predkoch.

1. Nakupuj menej

Naozaj potrebuješ ďalšie nové tričko? Nie, určite nie. Priemerný Slovák ročne vyhodí 4 až 12 kg oblečenia! Predtým, než si opäť kúpiš niečo nové, sa radšej pozri do vlastného šatníka, či tam skutočne nie je nič, čo by si si mohol obliecť. Ak nie, spýtaj sa príbuzných alebo kamarátov, či doma nemajú niečo, čo by si ty potreboval. Tvoja peňaženka a naša planéta sa ti poďakujú.

2. Nos si so sebou vlastnú fľašu na vodu

Piť vodu priamo z kohútika nie je samozrejmosťou vo všetkých krajinách sveta. Kvalita vody na Slovensku je jednou z najlepších na svete. Je preto nielen zbytočné, ale aj neekonomické kupovať si vodu balenú v plaste. Ty totiž neplatíš za tú vodu, ale za jej fľašu. Mnohé firmy plnia fľaše vodou z vodovodu. Neuveriteľné, však?!

Patty / EMEFKA

3. Nahraď tekuté mydlo klasickým tuhým

Tekuté mydlá si kupujeme v plastových obaloch, ktoré idú hneď po spotrebe do koša. Ak si teda nechodíš opakovane do jednej nádobky čapovať tekuté mydlo, z takýchto nádobiek máme viac odpadu ako úžitku. Klasické tuhé mydlá sa väčšinou balia do papierových obalov a mnohé firmy ich dokonca začali predávať len tak, bez akéhokoľvek papiera. A podobne je to aj s inými výrobkami z drogérie.

4. Na nákupy si zober vlastnú tašku a iné nádoby, ktoré budeš potrebovať

Niektorí ľudia si už zvykli brávať na nákupy vlastné plátenné tašky. Ale čo keby si nabudúce podporil miestny trh s domácou lokálnou zeleninou a ovocím a priniesol si si naň aj vlastné taštičky, zaváraninové fľaše či obedáre? Nielenže tým znížiš vlastnú uhlíkovú stopu, ale aj tetuške na trhu znížiš náklady na mikroténové tašky, takže nakoniec aj jej tovar si nakúpiš nabudúce lacnejšie.

Patty / EMEFKA

5. Byť ženou je drahé

Každý mesiac potrebujeme my dámy isté hygienické produkty. Okrem toho, že byť ženou nie je lacná záležitosť, kvôli našej menštruácii končia na skládkach tisícky ton použitých vložiek a tampónov. Našťastie, múdre hlavy našli riešenie. Látkové vložky či menštruačné kalíšky ti vydržia celé roky a vytvorený odpad bude minimálny. To isté platí aj pre detské plienky.

6. Nakupuj v second-handoch či v bazároch

Oblečenie, ale aj nábytok, elektronika, kvety, knihy, hračky. Nákup z druhej ruky nie je hanbou, naopak, pomáhaš tým našej planéte a mal by si byť na to aj patrične hrdý. Bazár by mal byť tvojou prvou zastávkou pri nákupoch. Kúpou obyčajného trička z druhej ruky ušetríš našej planéte 2700 litrov vody, 150 gramov pesticídov a 200 gramov iných chemikálií, ktoré sa používajú napríklad pri farbení trička.

Patty / EMEFKA

7. Odmietaj reklamné predmety

Odmietnuť niečo zadarmo nie je jednoduché. Trblietavé kľúčenky, farebné perá či balóny naplnené héliom sú na prvý pohľad skvelým reklamným prostriedkom pre firmy. Nie je nič zlé si veci zadarmo vziať, ak vieš, že ich skutočne využiješ. Ale priznaj sa, kde po pár dňoch skončí škaredá kľúčenka s logom nejakého auta? Presne tak, v koši.

8. Kompostuj kuchynské zvyšky

Organický odpad sa v prírode sám rozloží, na skládke však nie. Naše babky a dedkovia na dedinách v minulosti dávali zvyšky z kuchyne domácim zvieratám a do kompostu. Ak bývaš v dome, môžeš si kompostér kdesi v kúte záhrady vytvoriť. Takýto kompost potom využiješ ako prírodné hnojivo. Ak bývaš v byte, menší kompostér si zriadiš aj v kuchyni, alebo sa môžeš spýtať správcu paneláka, kde v okolí by bolo možné založiť spoločný kompostér pre všetkých obyvateľov.

Patty / EMEFKA

9. Nahraď jednorazové produkty za produkty šetrnejšie k prírode

Plastové hubky na riad a sprchovacie špongie nahradíš morskou špongiou alebo lufou. Kozmetiku z drogérie jednoducho nahradíš prírodnou, alebo si ju dokonca môžeš aj sám vyrobiť. Kupuj si len sypané čaje, tie balené vytvárajú odpad navyše a do vody vypúšťajú mikroplasty.

Plastové holiace strojčeky nahraď kovovým, ktorý ti vydrží roky rokúce. Staré tričko si nastrihaj na menšie kúsky a používaj ich namiesto papierových kuchynských utierok. Dnes už takmer na všetko existuje aj rovnaký alternatívny produkt šetrný k životnému prostrediu.

10. Nakupuj zmysluplne

Nakupovanie nie je zlé, to nechceme tvrdiť. Dôležité je však uvedomiť si, koľko toho kupuješ, či to naozaj potrebuješ, od koho to kupuješ, kde a ako to bolo vyrobené, komu idú peniaze zo zisku, čo obsahuje kúpená vec atď. Nenakupuj, keď si smutný, hladný alebo nahnevaný. Tvoj momentálny duševný stav dokáže negatívne ovplyvniť tvoje úsudky.

Patty / EMEFKA

11. Nevyhadzuj to, čo už máš doma

Nemusíš okamžite vyhodiť všetky plastové vrecká, ktoré máš v šuplíku, a nakúpiť si textilné tašky. Práve naopak. Ak danú vec máš už doma, využi ju do jej zničenia. Nikdy nevieš, kedy by sa ti obyčajné plastové vrecko mohlo znova zísť.

12. Staraj sa o svoje veci

Ak si kúpiš nohavice za 5 eur vo výpredaji, budeš sa k nim aj chovať ako k nejakej lacnej handre. To, že ich cena bola 5 eur, neznamená, že aj ich hodnota je 5 eur. Správaj sa k nim rovnako ako k nohaviciam za 150 eur. Prečítaj si etiketu a per ich podľa odporúčaní na nej a následne skladuj svoje oblečenie v čistých a suchých skriniach. A táto rada, samozrejme, platí pre všetky veci, nielen pre oblečenie.

Patty / EMEFKA

13. Uprednostni kvalitu pred kvantitou

Ak si kúpiš zimný kabát za 10 eur v nákupnom centre, ver mi, že čosi nie je v poriadku. Z tých tvojich 10 eur ide časť sumy na prenájom obchodných priestorov, na platy predavačiek, na dovoz z ďalekej krajiny, na plat kamionistu, ktorý ho priviezol, a na látku, z ktorej je kabát vyrobený. Ale ten, kto ho ušije, nedostane takmer nič. A vieš, komu pôjde väčšina tvojich peňazí? Majiteľovi firmy, ktorý nevie a nechce vedieť kto, ako a kde vyrába tvoj kabát za 10 eur.

Skutočne si nepotrebuješ každý rok kupovať nový kabát, ktorý sa ti za pár mesiacov doslova rozpadne. A o rok sa ti už ani nebude páčiť . Investuj do kvalitného oblečenia šitého na Slovensku alebo v Čechách. Jeden kvalitný nadčasový kabát ti vydrží celý život. A možno ho po tebe zdedia ešte aj tvoje deti.

Patty / EMEFKA

14. Pokús sa obmedziť vlastnú spotrebu mäsa

Nemusíš sa stať vegánom alebo vegetariánom. Našej planéte pomôže aj to, že obmedzíš príjem mäsa. Sladké piatkové obedy v školskej jedálni neboli len takým výmyslom pani kuchárky. Skutočne nepotrebujeme toľko mäsa, koľko ho spotrebujeme. Jesť mäso nie je zlé, obmedziť ho a nejesť ho každý deň je však lepšie. Pre tvoje telo aj pre našu prírodu.

15. Aj malá zmena môže viesť k veľkým veciam

Netráp sa, ak nie si schopný žiť bez vytvárania odpadu na 100 %. Nikto nie je dokonalý, všetci robíme chyby a všetci sa učíme. Tento svet nepotrebuje 8 ľudí, ktorí robia všetko dokonale, ale 8 miliárd ľudí, ktorí sa skutočne snažia v rámci svojich možností a schopností o lepšie zajtrajšky. Menej je viac. Doslova.

Patty / EMEFKA

Ako hodnotíš tento článok?

Patty

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť