Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Jeffrey Dahmer zavraždil 17 ľudí. Ich telá rozrezával a jedol, do lebiek im vstrekoval kyselinu

Dahmer patrí k najhorším sériovým vrahom histórie.


18+

POZOR, OBSAH URČENÝ
PRE DOSPELÝCH!

Ak si ešte dieťa, nemôžeš si čítať článok, kde sú nahé tety a ujovia, zbrane,
drogy, násilie či iné veci, ktoré sú NSFW.

Patrí k tým najhorším a najzvrátenejším sériovým vrahom histórie. Prezývali ho Kanibal z Milwaukee či Milwaukeeské monštrum. Z jeho činov tuhne krv v žilách a vyvolávajú šok nad tým, akých zverstiev je človek schopný.

Jeffrey Dahmer a jeho činy sa stali námetom aj pre hitový seriál Monster: The Jeffrey Dahmer Story od Netflixu. Základné fakty jeho prípadu si priblížime aj v tomto článku.

Fascinácia mŕtvolami

Jeffrey Lionel Dahmer sa narodil 21. mája 1960 v meste Milwaukee v americkom štáte Wisconsin. Mal jedného brata. Rodina bola na prvý pohľad úplne normálna, ale Dahmer neskôr spomínal, že v nej vládlo napätie. Matka sa trápila s psychickými problémami a so svojím manželom sa často hádala.

Otec zase kvôli štúdiám na univerzite nebol často doma. Malý Dahmer bol spočiatku pomerne živým dieťaťom, neskôr sa ale utiahol do seba.

krimi, fakty a zaujímavosti, sériový vrah, Jeffrey Dahmer, kanibalizmus, kanibal, desivé, nekrofil
Profimedia

Učitelia naňho spomínali ako na tichého chlapca, ktorý nemal príliš veľa kamarátov. Od útleho veku sa zaujímal o chémiu, ale aj o mŕtve zvieratá. Mŕtvoly ho fascinovali. Na bicykli jazdil po okolí a hľadal zrazené či uhynuté zvieratá (najčastejšie mačky či psy).

Okrem samotných tiel bol fixovaný aj na ich kosti. Hoci sérioví vrahovia zvyknú ako deti zvieratá aj zabíjať, nie je známe, či sa podobných činov dopustil aj Dahmer. Zdroje sa v tomto rozchádzajú. Niektoré tvrdia, že zvieratá zabíjal, iné, že sa uspokojil len s ich nájdenými mŕtvolami.

Násilné sexuálne fantázie prerástli do reality

Po nástupe na strednú školu sa ešte viac prehĺbilo jeho samotárstvo. Na základnej škole síce nemal veľa kamarátov, ale úplne na okraji nebol. To sa ale s príchodom na strednú zmenilo. Už ako 14-ročný začal piť alkohol, od ktorého sa stal závislý. Učitelia ho však stále vnímali ako utiahnutého a bezproblémového mladíka.

Približne v tomto období sa Dahmer začal opájať fantáziami o tom, ako manipuluje úplne poddajného mužského partnera. Neskôr sa tieto predstavy spojili s jeho záujmom o pitvanie a rezanie, ktoré si osvojil ako dieťa pri zvieracích mŕtvolách. Jeho prospech sa postupne zhoršoval a on svoje frustrácie zapíjal alkoholom.

krimi, fakty a zaujímavosti, sériový vrah, Jeffrey Dahmer, kanibalizmus, kanibal, desivé, nekrofil
Profimedia

Svoju prvú vraždu podľa vlastných slov spáchal len tri týždne po maturite v roku 1978. Zastavil autom stopárovi Stevenovi Hicksovi, ktorého nalákal do svojho domu. Tam vypili niekoľko pív, počúvali hudbu a rozprávali sa. Keď sa Hicks zdvihol k odchodu, Dahmer ho dvakrát udrel ťažkou činkou. Následne ho uškrtil, vyzliekol a nad jeho mŕtvym telom masturboval. Telo rozrezal, kosti rozdrvil kladivom a rozhádzal na záhrade za domom.

V roku 1979 sa Dahmer pridal k armáde, odkiaľ bol v roku 1981 prepustený kvôli alkoholizmu. Od vraždy Stevena Hicksa dokázal Dahmer svoju túžbu po ďalších vraždách držať na uzde deväť rokov. Začal sa pohybovať v okolí rôznych gay barov a mal aj opletačky so zákonom. Obvinili ho, že masturboval pred dvoma 12-ročnými chlapcami. Dostal rok podmienky a bolo mu tiež nariadené psychiatrické liečenie.

krimi, fakty a zaujímavosti, sériový vrah, Jeffrey Dahmer, kanibalizmus, kanibal, desivé, nekrofil
Profimedia
Seriál o brutálnom vrahovi a kanibalovi Jeffreym Dahmerovi je na Netflixe hitom

Mohlo by ťa zaujímať:

Seriál o brutálnom vrahovi a kanibalovi Jeffreym Dahmerovi je na Netflixe hitom. Niektoré ženy ho považujú za príťažlivého

Sedemnásť mŕtvych

V roku 1987 sa ubytoval v hoteli v Milwaukee, kde zabil Stevena Tuomiho. Ako neskôr povedal, nemal v pláne ho zavraždiť, chcel ho len nadrogovať, aby sa pri pohlavnom styku nebránil. Keď sa ale ráno Dahmer prebudil, Tuomi bol mŕtvy. Keďže Dahmer noc predtým veľa pil, nespomínal si, ako Tuomi zomrel, bolo však isté, že ho zabil. Jeho telo rozrezal a uložil do veľkého cestovného kufra. Neskôr ho proste vyhodil do odpadu.

Dahmer v tom čase žil u svojej starej mamy, od ktorej sa však v roku 1987 odsťahoval a prenajal si byt v hoteli Ambassador. Sem vodil všetky svoje obete. Zavraždil celkovo 17 mladých mužov, s ktorými sa zoznamoval hlavne v gay baroch.

Buď sa ich snažil zbaliť, prípadne im sľúbil peniaze a nalákal ich tak do svojho bytu. Tam ich zdrogoval a ich telá aranžoval do rôznych polôh, ktoré si fotil. Svoje obete najčastejšie uškrtil a s mŕtvolami mal pohlavný styk. Ich telá rozrezával, niektoré kusy si nechal, iných sa zbavil a ďalšie (pečeň, stehná či pohlavné orgány) si opekal a konzumoval.

krimi, fakty a zaujímavosti, sériový vrah, Jeffrey Dahmer, kanibalizmus, kanibal, desivé, nekrofil
Profimedia

Susedia sa začali sťažovať na podozrivý hluk, ktorý z jeho bytu vychádzal, ako aj odporný zápach. Dahmer však ich obavy vždy dokázal upokojiť a nikto nič nepodnikol. Postupne sa odhodlal k ešte zvrátenejším činom.

Zdrogovaným, ale stále živým obetiam vŕtal do hlavy dieru a vstrekoval do nej kyselinu. Dúfal, že týmto spôsobom vytvorí akéhosi „sexuálneho zombie“, teda človeka, ktorý nebude úplne živý, ale zároveň ani mŕtvy a bude skrátka jeho sexuálnym otrokom.

Vrah v putách

V máji sa jednej jeho obeti, 14-ročnému Konerakovi Sinthasomphonemu, podarilo z Dahmerovho bytu utiecť. Na ulici mu svedkovia privolali políciu, ale Dahmer ich presvedčil, že Konerak je jeho 20-ročný priateľ John Hmong, s ktorým sa pohádal a on pod vplyvom alkoholu vybehol na ulicu. Hoci to znie bizarne, policajti mu uverili. Neskôr Koneraka zabil tým, že mu do diery v lebke vstrekol ďalšiu dávku kyseliny.

Dahmer plánoval vytvoriť aj morbídny oltár, ktorý by pozostával z lebiek a kostí jeho obetí. Toto miesto chcel podľa vlastných slov využívať na „meditáciu“. Uskutočniť to však už nestihol, pretože bol odhalený. V roku 1991 vlákal do svojho bytu Tracyho Edwardsa, tomu sa však podarilo utiecť a zalarmovať políciu. Dvaja policajti sa hneď vydali do Dahmerovho bytu. Našli tam stopy po krvi, kusy tiel, kosti či fotky nahých mužov. Dahmer nič nezapieral a rovno sa ku všetkému priznal.

Svoje činy oľutoval

Keďže sa k svojim zločinom priznal, súd musel rozhodnúť len o jednej kľúčovej veci: či je Dahmer duševne chorý. Pokiaľ by sa preukázalo, že áno, v takom prípade by nebol právne spôsobilý za svoje činy. Dahmer teda absolvoval viacero rozhovorov s forenznými psychiatrami.

Tí uňho diagnostikovali hraničnú poruchu osobnosti, schizotypovú poruchu osobnosti a prvky antisociálnej poruchy osobnosti (sociopatie). Podľa nich však nebol duševne chorý. Dokázal rozoznať dobro od zla a nekonal pod vplyvom halucinácií. Napokon ho odsúdili na pätnásťnásobný doživotný trest odňatia slobody.

Dahmer pred súdom vyjadril ľútosť a ospravedlnil sa príbuzným obetí. „Vaša ctihodnosť, je koniec. Toto nikdy nebol proces, ktorý ma mal oslobodiť. Nikdy som nechcel slobodu. Úprimne, pre seba si žiadam len smrť,“ povedal. „Mal som zostať verný Bohu…“

krimi, fakty a zaujímavosti, sériový vrah, Jeffrey Dahmer, kanibalizmus, kanibal, desivé, nekrofil
Profimedia

Neskôr kriminalistom popísal, že po vraždách sa cítil „euforicky“, hoci ako dodal, vraždenie bolo „tou najnepríjemnešou časťou“. To, čo v skutočnosti chcel, bolo ovládať druhých. To bolo, nakoniec, aj dôvodom, prečo jedol mäso svojich obetí.

Kanibalizmus vnímal ako kompletné ovládnutie človeka. „Mal som pocit, že sú mojou súčasťou,“ vyjadril sa. Vraždenie si podľa vlastných slov nijako neužíval. „Je pre mňa ťažké uveriť, že ľudská bytosť dokáže urobiť to, čo som urobil ja,“ povedal.

Vrah Jeffreyho Dahmera novinárom prezradil, prečo ho zabil

Mohlo by ťa zaujímať:

Vrah Jeffreyho Dahmera novinárom prezradil, prečo ho zabil

Smrť vo väzení

Vo väzení konvertoval na kresťanstvo a prijal aj krst. Svojich spoluväzňov však dráždil, a to nielen svojimi zločinmi, ale aj bizarným správaním. Niekoľkokrát bol napadnutý, ale vyhlásil, že je mu jedno, čo sa s ním stane. 28. novembra 1994 ho na smrť ubil väzeň Christopher Scarver.

Okrem Dahmera zabil aj ďalšieho väzňa Jesseho Andersona. Scarver tvrdil, že bol znechutený Dahmerovými činmi, ako aj jeho odporným správaním. „Boh mi povedal, aby som to urobil,“ vyhlásil.

Počas toho, ako trojica väzňov čistila kúpeľne, ho Scarver napadol železnou tyčou a rozdrvil mu lebku. Previezli ho síce do nemocnice, ale lekárom sa ho už nepodarilo zachrániť. Jeffrey Dahmer zomrel vo veku 34 rokov. Príbuzní jeho obetí na jeho skon reagovali rôzne. Väčšina ale prijala pozitívne, že už nie je medzi živými.

krimi, fakty a zaujímavosti, sériový vrah, Jeffrey Dahmer, kanibalizmus, kanibal, desivé, nekrofil
Wikipedia

Dahmer vo filmoch a seriáloch

Dahmer a jeho zločiny sa stali námetom pre mnohé články, knihy, dokumenty či filmy. Zmieniť môžeme dokumenty The Trial of Jeffrey Dahmer (1992) či Dahmer: Myster of a Serial Killer (1993) či celovečerné tituly Dahmer (2002), Raising Jeffrey Dahmer (2006) či Môj priateľ Dahmer (2017).

V novom seriáli Monster: The Jeffrey Dahmer Story od Netflixu si obávaného vraha zahral Evan Peters.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť