Jeho fotografia hladomoru šokovala svet. Život fotografa Kevina Cartera sa však skončil tragicky

Fotografia Kevina Cartera obletela svet a stala sa symbolom utrpenia nevinných obetí vo vojnových oblastiach.

Zdroj: Wikimedia Commons

Jeho fotografia sa stala symbolom utrpenia, vojny a hladomoru. Fotograf Kevin Carter si za ňu odniesol nielen Pulitzerovu cenu, ale aj množstvo kritiky. Narodil sa 13. septembra roku 1960 v Južnej Afrike.

V mladosti študoval za lekárnika a po nejakom čase strávenom v armáde chcel začať kariéru disc-jockeya. Teroristický bombový útok na Church Street v Pretórii v roku 1983 spôsobil, že Carter sa definitívne rozhodol stať sa novinárskym fotografom.

Začínal ako športový fotograf, ale čoskoro sa zameral na vážnejšie témy. Prostredníctvom svojich fotiek napríklad zobrazoval brutalitu apartheidu, ktorý vládol v jeho domovskej Južnej Afrike.

Carter sa stal členom skupiny žurnalistov, ktorá bola prezývaná ako Bang-Bang Club. Išlo o štvoricu fotografov, ktorí prinášali fotografické svedectvá o režime apartheidu a neskôr aj z vojnových zón po celom svete.

Kevin Carter, a South African, was a photojournalist, winning the Pulizer prize for a harrowing photograph of a starving…

Gepostet von Kevin carter am Montag, 11. Februar 2013

Cesta do Sudánu

Kevin Carter nebol výnimkou. V roku 1993 dostal možnosť vycestovať do Sudánu, ktorý sa zmietal v občianskych nepokojoch a hladomore. Na mieste pracovalo množstvo dobrovoľníkov, ktorí sa snažili miestnym pomáhať, ale bojovali s nedostatkom prostriedkov a nezáujmom verejnosti.

Carter mohol svojimi fotografiami vojnového Sudánu verejnosť patrične vyburcovať. Do Sudánu s Carterom vyrazil aj jeho kolega João Silva.

•SLIDE SHOW: The Bang Bang ClubProduction on the film The Bang Bang Club will begin in areas in and around…

Gepostet von Kevin carter am Freitag, 15. Februar 2013

Obaja pricestovali do humanitárneho tábora v mestečku Ayod a vytvorili mnoho silných fotografií, avšak jedna z nich sa navždy zapísala do histórie. Jej autorom bol práve Kevin Carter a nezabudnuteľná fotka s názvom The Struggling Girl vznikla v marci roku 1993.

Zachytáva malé dievčatko, ktoré sa vyčerpané od hladu skláňa k zemi na ceste do záchranného centra. Carter si podľa vlastných slov kľakol, aby dieťa odfotil, keď vtom sa k zemi zniesol sup, uprene dievčatko pozoroval a trpezlivo čakal, kým zomrie. Fotograf zmenil uhol tak, aby mal v zábere oboch a cvakol spúšť. Potom supa odohnal.

Podľa jeho kolegov sa Carter následne posadil pod strom, zapálil si cigaretu a rozplakal sa. Túžil vraj objať svoju malú dcérku Megan.

Kevin Carter/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/The_vulture_and_the_little_girl#/media/File:Kevin-Carter-Child-Vulture-Sudan.jpg)

Fotka, ktorá obletela svet

Fotografiu uverejnili noviny The New York Times k svojmu článku o Sudáne. Fotka spôsobila senzáciu a novinám sa začalo ozývať plno ľudí, ktorí sa pýtali, či sa dievčatku podarilo prežiť. V tej dobe však o jej ďalšom osude nikto nič nevedel, dokonca ani Carter. Ľudia tiež začali posielať vlastné finančné príspevky na pomoc Sudánu.

Mnohí fotku vyzdvihovali ako mrazivý a krutý obraz vojnových hrôz, ktorý sa zaryje do mysle a už ju neopustí. Našli sa ale aj takí, ktorí Cartera kritizovali za to, že dieťaťu nepomohol. Označovali ho za „druhého supa na scéne“, ktorému išlo len o nafotenie dokonalého záberu.

Gepostet von Kelik Novidwyanto am Montag, 30. September 2019

V skutočnosti však mali vojnoví fotografi často zakázané dotýkať sa miestnych (zo zdravotných a hygienických dôvodov), ich práca navyše spočívala výslovne v dokumentovaní okolitých udalostí (na pomoc tam boli špeciálne tímy lekárov a pomocníkov).

Podľa výpovedí priateľov si Carter veľmi vyčítal, že dieťaťu nepomohol. V roku 2011 sa prišlo na to, že vyfotografovaným dieťaťom bol v skutočnosti malý chlapec (a nie dievča, ako sa predtým predpokladalo) menom Kong Nyong. Podľa chlapcovej rodiny sa mu podarilo dostať do záchranného centra a lekári sa oňho postarali. Chlapec však zomrel na horúčku v roku 2007.

Tragický záver

Kevin Carter v roku 1994 obdržal za svoju fotografiu prestížnu Pulitzerovu cenu. Ani toto ocenenie mu ale neprinieslo vnútorný pokoj. Mal problémy v pracovnom aj osobnom živote, potýkal sa s finančnými ťažkosťami a trpel silnými depresiami.

Veľmi ho tiež zasiahla smrť jeho najlepšieho priateľa Kena Oosterbroeka, ktorý bol zastrelený pri dokumentovaní nepokojov v Južnej Afrike.

Gepostet von Abhishek Dutta am Samstag, 28. Oktober 2017

27. júla 1994, len krátko po tom, ako obdržal Pulitzerovu cenu, zaparkoval Carter svoje auto na predmestí Parkmore v Johannesburgu, kde sa zvykol hrávať ako chlapec. Výfuk z auta zaviedol do okna a udusil sa oxidom uhoľnatým. Mal 33 rokov. Zanechal krátky list na rozlúčku, v ktorom okrem iného stálo:

„Je mi to naozaj veľmi ľúto. Bolesť života prevýšila radosť do takého bodu, že radosť neexistuje. (…) Prenasledujú ma živé spomienky na zabíjanie a mŕtvoly, bolesť a hnev. Spomienky na zranené a hladujúce deti, vražedných šialencov so zbraňami, policajtov-katov. Ak budem mať šťastie, pripojím sa ku Kenovi [Oosterbroekovi].“

Našlo sa viacero ľudí, ktorí tvrdili, že veľký podiel na Carterových depresiách a následnej samovražde mali jeho zdrvujúce fotky z hladomorom a vojnou sužovaných miest sveta. Istú rolu v jeho rozhodnutí vziať si život zrejme mala aj jeho legendárna fotka z roku 1993. Tá napokon vošla do dejín pod názvom The vulture and the little girl (Sup a malé dievčatko).

Na motívy života štvorice fotografov z Bang Bang Clubu, vrátane Cartera, bol v roku 2010 natočený aj film The Bang Bang Club. Kevina Cartera si v ňom zahral Taylor Kitsch.

Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
11
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Vraždy či kanibalizmus. 10 verzií slávnych rozprávok, ktoré sú temné, krvavé a poriadne drsné

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME