Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Jej vražda mala 38 svedkov, no nepomohol nik. Prípad Kitty Genovese odhalil znepokojivý fenomén

Vražda mladej barmanky šokovala Ameriku.


Znásilnenie a vražda mladej barmanky Kitty Genovese svojho času šokovala celú Ameriku. Nebolo to len kvôli brutalite samotného zločinu, ale aj faktu, že zúfalá žena kričala o pomoc, ale nikto jej nepomohol. Jej znásilnenie a vraždu malo pritom sledovať až 38 susedov. Podľa dobovej tlače sa ale nikto ani nepohol, nikto nezavolal políciu. Ako je niečo také možné? Psychológovia neskôr tento prípad skúmali a dospeli k skutočne znepokojivým výsledkom.

Vražda, pri ktorej nikto nezasiahol

Catherine Susan Genovese, prezývaná Kitty, sa narodila v roku 1935 v newyorskom Brooklyne. Po vyštudovaní na strednej škole pracovala na niekoľkých pozíciách v administratíve. Vydala sa, ale jej manželstvo bolo veľmi rýchlo anulované. Napokon získala prácu ako barmanka, neskôr pracovala ako manažérka baru. V čase svojej smrti žila so svojou partnerkou Mary Ann Zielonko.

Útok na Kitty Genovese sa odohral 13. marca 1964 o pol tretej v noci. Kitty skončila šichta v bare a ona sa vo svojom aute odviezla až na parkovisko Kew Gardens Long Island Rail Road Station v blízkosti jej bytu. Netušila však, že ju celú cestu sledoval istý Winston Moseley. Keď Genovese vystúpila z auta, Moseley k nej pristúpil s nožom v ruke.

Profimedia

Genovese sa pokúsila o útek, ale Moseley ju dobehol a zasadil jej dve bodnutia do chrbta. V tej chvíli začala Kitty volať o pomoc. Neskôr sa ukázalo, že krik počulo viacero susedov v bytoch, ale nikto nereagoval, pretože si mysleli, že ide len o hádku medzi partnermi. Niektorí z nich navyše počuli len nezrozumiteľný krik a nevyložili si ho ako volanie o pomoc.

Moseley Genovese ešte niekoľkokrát bodol, znásilnil ju, ukradol jej 49 dolárov a utiekol. Mladú ženu objavila jej susedka Sophia Farrar, ktorá zavolala záchranku. Genovese previezli do nemocnice, kde ale svojim zraneniam podľahla.

Mohlo by ťa zaujímať:

Študent na vyše roka zmizol, potom sa záhadne objavil. Steven Kubacki tvrdí, že netuší, kde bol

Apatia susedov všetkých šokovala

Hoci spočiatku sa nezdalo, že by táto vražda spôsobila nejaký obzvlášť veľký rozruch, napokon sa o to postarali novinári. V novinách The New York Times totiž vyšiel článok s nadpisom: „38 ľudí videlo vraždu a nikto nezavolal políciu!“

Jeho autor Martin Gansberg v článku priniesol výpovede susedov, ktorí povedali, že krik Genovese počuli, ale do situácie sa proste nechceli miešať. Jeden z nich si dokonca pustil hlasnejšie rádio, aby jej krik zvonka nepočul. Ich nečinnosť a apatia čitateľov šokovali. Priamo pod ich oknami im zavraždili a znásilnili mladú ženu a oni ani len prstom nepohli. Nezavolali dokonca ani políciu. Ako si niečo také vôbec vysvetliť?

Shutterstock

Psychologické vysvetlenie

Netrvalo dlho a o prípad sa začali zaujímať aj psychológovia. Na základe experimentov popísali znepokojivý jav, ktorý nazvali efekt prihliadajúceho (bystander effect) či Genoveseovej syndróm. Charakterizovali ho ako fenomén, ku ktorému dochádza v prípade rôznych mimoriadnych situácií (často násilného charakteru, ale aj iných), pri ktorých je prítomných viacero svedkov. Experimenty a štúdie potvrdili, že ľudia sú v takejto situácii náchylnejší nerobiť nič a neposkytnúť obeti pomoc.

Podľa odborníkov dochádza k akejsi všeobecnej apatii, keď sa nikto nedokáže odhodlať zasiahnuť. Prečo to tak je? Psychológovia uviedli, že človek je v takomto prípade motivovaný egoisticky a proste sa bojí na seba prevziať zodpovednosť. Môže mať tiež pocit, že ak sa do situácie vloží, stane sa terčom agresora aj on sám.

FilmRise

Ďalší jav, ku ktorému v takýchto prípadoch dochádza, je takzvané rozptýlenie zodpovednosti. Ak je človek súčasťou väčšej skupiny, má tendenciu nezasahovať s tým, že sa spolieha na to, že to urobí niekto iný. K tomu sa ale nikto neodhodlá, pretože by tým pádom musel prevziať zodpovednosť za danú situáciu. Pokiaľ človek ale neurobí nič, zodpovednosť sa rozptýli medzi všetkých členov skupiny. Pritom experimenty odhalili, že keď je človek svedkom podobnej situácie sám, tak v drvivej väčšine prípadov zareaguje.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť