Mnoho ľudí v priebehu storočí tvrdilo, že sú Ježišom Kristom. Pravdou však je, že príbehy, ktoré sa s týmito ľuďmi spájajú, sú väčšinou ťažko uveriteľné a vždy dosť zvláštne. Prípad „sibírskeho Ježiša“ je však jedným z najzaujímavejších za posledné roky.
Sergej Anatoljevič Torop je známym najmä ako Vissarion, čo v preklade znamená „ten, kto dáva nový život“. Tento dlhovlasý bývalý dopravný policajt je vodcom sekty, ktorú mnohí označujú za kult s názvom Cirkev posledného zákona.
Vissarion založil cirkev pred viac ako 30 rokmi po tom, čo sa vyhlásil za Božieho Syna na základe toho, čo on sám nazýva zjavením. Podľa informácií na Toropovej webovej stránke sa narodil 14. januára 1961 v Rusku. K duchovnému prebudeniu v jeho živote došlo, keď mal 29 rokov, konkrétne v auguste 1990.
„Nie som Boh. A je chybou vidieť Ježiša ako Boha. Ale ja som živé slovo Boha Otca. Všetko, čo Boh chce povedať, hovorí cezo mňa,“ povedal o sebe Vissarion pre denník The Guardian v roku 2002.
Svoje prvé verejné vystúpenie absolvoval o rok neskôr po tomto zjavení v Minusinsku a založil spoločenstvo s názvom Cirkev posledného zákona, ktoré je tiež známe aj ako Spoločenstvo zjednotenej viery. Táto komunita má aj svoj hlavný chrám, ktorý sa nachádza hlboko v sibírskej tajge.
Práve deň Vissarionovho narodenia sa považuje za prvý deň kalendára, ktorý Cirkev posledného zákona používa. Vissarion vraj zrušil aj Vianoce a namiesto nich sa oslavuje 18. august ako výročie jeho prvej verejnej kázne.
Prísne pravidlá
V osade, v ktorej sa Cirkev posledného zákona nachádza, žije okolo 4 000 nasledovníkov tejto sekty. Komunita dodržiava prísne ekologické zásady a podľa článku v magazíne Forbes z roku 2020 tvrdia, že ide o najväčšiu náboženskú rezerváciu na svete.
Vissarianovo náboženské presvedčenie je zvláštnou zmesou učenia ruskej pravoslávnej cirkvi v kombinácii s budhizmom, kolektivizmom, apokalyptizmom a ekologickým princípom. Vissarion varuje svojich nasledovníkov, že koniec sveta je blízko a že len tí, ktorí ho budú nasledovať, nájdu spásu.
Podľa denníka The Guardian musia nasledovníci Cirkvi posledného zákona žijúci v komunite dodržiavať súbor pravidiel vrátane prísnej vegánskej stravy, jednoduchého obliekania a zdržania sa alkoholu, fajčenia, nadávania a používania peňazí.
Ženy majú svoje pevné miesto
V komunite, v ktorej žijú Vissarionovi stúpenci, existuje aj tzv. škola vznešených panien, v ktorej sa mladé dievčatá pripravujú na to, ako sa stať správnymi nevestami a manželkami. Vissarion britským médiám povedal, že ženy z komunity sa musia naučiť „pochopiť, aby sa nepovyšovali nad muža, neboli hrdé na svoju nezávislosť, ale aby boli plaché, nenápadné a slabé“.
Sám Vissarion má vraj dve manželky a najmenej šesť detí, pričom jedna z nich s ním vraj žila od svojich siedmich rokov a oženil sa s ňou, keď mala 19.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane