Už tento týždeň dorazí do slovenských kín celovečerná adaptácia kultovej videohernej série s tým najrýchlejším ježkom na svete. Komédiu Ježko Sonic zrežíroval Jeff Fowler a uvidíme v nej napríklad Jima Carreyho či Jamesa Marsdena.
Aká je však história tejto známej značky a ako dopadli predchádzajúce pokusy o jej televízne či filmové stvárnenie? Na to sa spoločne pozrieme práve v tomto článku.
Videohry
Sonica vytvorila dvojica Yuji Naka (programátor) a Naoto Ohshima (dizajnér) na začiatku 90. rokov. V tej dobe herný svet šalel vďaka hyper úspešnej hre Super Mario Bros. od konkurenčného Nintenda a šéf Segy Hajao Nakajama chcel vytvoriť postavu, ktorá by sa stala maskotom firmy a dokázala konkurovať Super Mariovi.
Modrý ježko Sonic vynikal svojou rýchlosťou a celkovou pohodovosťou. Jeho charakter je popisovaný ako veľký milovník slobody. Nechýba mu zmysel pre humor, hoci sa občas vie poriadne vytočiť. Je tiež verný svojim priateľom a je zapálený pre spravodlivosť a úprimnosť.
2D
Tou postavičkou sa napokon stal Sonic. Úplne prvýkrát sa objavil vo videohre Sonic the Hedgehog z roku 1991, kde sa Sonic postavil proti obávanému nepriateľovi, Dr. Ivovi Robotnikovi. Tá sa stretla s obrovským úspechom a dodnes je považovaná za nesmrteľnú kultovku.
Túto povesť si hra vyslúžila svojou príjemnou grafikou a vizuálnym štýlom, ako aj celkovou dynamikou. Táto hra zároveň odštartovala celú sériu pokračovaní so Sonicom v hlavnej úlohe. Sonic the Hedgehog 2 dorazil o rok neskôr, teda v roku 1992, a opäť sa stretol s nadšenými recenziami. Hra zároveň predstavila Sonicovho sidekicka Milesa „Tails“ Prowera, ktorého mohol ovládať druhý hráč.
Videohra Sonic CD z roku 1993 predstavila nové postavy, konkrétne Amy Rose (Sonicovu priateľku) a Metal Sonica. Zaujímavým prvkom bolo, že postavičky v Sonic CD mohli cestovať v čase, čo bolo vtedajšou kritikou veľmi vyzdvihované. Nasledovalo ešte neuveriteľných 16 2D videohier, ktoré sa väčšinou tešili veľkej priazni hráčov aj recenzentov.
Postupne boli predstavení aj ďalší hrdinovia zo Sonicovho univerza, ako Knuckles, Espio, Vector či Charmy.
3D
Sonic sa však nestratil ani pri prechode na 3D platformu.
Prvým trojrozmerným dobrodružstvom bol titul Sonic 3D Blast z roku 1996. Hodnotenia už neboli také hviezdne, kritikom sa nepozdávalo najmä ovládanie. Nasledovala videohra Sonic Adventure. Tá bola uvedená v roku 1998 a reputáciu prvého nedokonalého kúsku výrazne napravila. Sonic sa celkom dočkal 11 3D hier, posledná z nich vyšla v roku 2017.
Okrem toho bol Sonic a jeho kamoši hlavnými postavami aj v rôznych pretekárskych hrách (zatiaľ poslednou je Team Sonic Racing z roku 2019), arkádových hier (poslednou je Sonic Athletics z roku 2013) či rôznych spin-offov, ako napríklad Sonic Boom: Fire & Ice z roku 2016.
Seriály a komiksy
Sonicovu popularitu v hráčskych kruhoch sa, pravdaže, rozhodli zúročiť aj filmári. Modrému ježkovi sa najviac darilo v seriálových vodách. Vôbec prvým seriálom s ním bol titul Adventures of Sonic the Hedgehog z roku 1993. Celkom 65 epizód si vyslúžilo zmiešané recenzie.
Seriál bol síce dostatočne bláznivý a šialený, ale niektorí ho nazvali zúfalo nevtipným a otravným. Nasledoval seriál Sonic the Hedgehog, ktorý sa vysielal v rokoch 1993-1994 (mal dve série). Seriál sa dočkal diváckeho úspechu.
Následne dorazili tituly Sonic Underground (1999), Sonic X (2003-2006) a Sonic Boom (2014-2017). Okrem toho sa fanúšikovia dočkali aj jedného televízneho špeciálu Sonic‘s Christmas Blast z roku 1996. Na celovečerný film (hraný či animovaný) však nedošlo až do roku 2020. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že seriálové verzie Sonica oslovili viac divákov než kritikov.
Okrem toho sa Sonic objavil aj vo viacerých komiksoch, najčerstvejším kúskom je titul Sonic the Hedgehog, ktorý začal vychádzať v roku 2018 a vychádza dodnes.
Film
Aj do našich kín v týchto dňoch prichádza vôbec prvé celovečerné spracovanie Sonicových dobrodružstiev. Modrý ježko sa aj na strieborných plátnach postaví svojmu odvekému nepriateľovi Dr. Robotnikovi. Film má iste potenciál byť slušnou a dynamickou rodinnou zábavou.
Sonicovi v originálnom znení prepožičal hlas Ben Schwartz. Vo vedľajších úlohách uvidíme aj Jima Carreyho, Jamesa Marsdena, Tiku Sumpter, Leeho Majdouba, Natashu Rothwell či Adama Pallyho.
Do slovenských kín Ježko Sonic zamieri už 20. februára 2020.
Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt