Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 18.6.2024
sk
Vratislav
cz
Milan, Milana

Jiří Procházka prehráva v titulovom zápase po tvrdom knockoute od brazílskeho Alexa Pereiru

Jiří Procházka prehráva zápas o titul UFC v poloťažkej váhe, po tvrdom KO od Brazílčana.


Očakávané a ostro sledované športové podujatie UFC 295 je za nami. Celý turnaj sa niesol v duchu nečakaných zvratov, tvrdých zápasov, ale aj taktických ukončení. Na turnaji v New Yorku, v slávnej Madison Square Garden, sa mal pôvodne v hlavnom zápase o titul ťažkej váhy predstaviť fanúšikmi vysnívaný duel dvoch šampiónov Jona Jonesa a Stipe Miočiča.

Po nedávnom zranení Jona Jonesa sa tak zápas zrušil, a do popredia sa dostal zápas nášho českého bojovníka Jirku BJP Procházku a Alexa Poatana Pereiru o titul v poloťažkej váhe. V hlavnom predzápase o dočasný titul v ťažkej váhe sa objavil náhradník za pôvodný zápas Tom Aspinall zo Spojeného kráľovstva, ktorý zdolal svojho ruského protivníka Sergeia Pavlovicha už v 1. kole na KO.

Jiří Procházka už tento týždeň zabojuje o svetový titul UFC. Aká náročná bola jeho cesta?

Mohlo by ťa zaujímať:

Jiří Procházka už tento týždeň zabojuje o svetový titul UFC. Aká náročná bola jeho cesta?

Vo váhe, kde momentálne drží dočasný titul spomínaný Tom Aspinall, bojuje aj náš slovenský rodák, obľúbený Martin Badys Buday, ktorého čaká zápas už budúci mesiac na podujatí UFC 296 (16.12.2023) proti Rusovi Shamilovi Gazievovi. Ide o protivníka, ktorý je vo svetovom rebríčku o 3 miesta vyššie ako náš Martin, ktorého skóre činí 11 výhier a žiadna prehra.

V hlavnom zápase celého turnaja sa predstavil bojovník zo susednej Českej republiky Jiří Procházka, ktorý opäť zabojoval o zisk titulu v poloťažkej váhe (do 93 kg). Proti nemu sa postavil brazílsky zápasník Alex Pereira, ktorý sa len prednedávnom presunul zo strednej váhy (do 84 kg) do poloťažkej, kde si už po prvom strete s poľským Janom Blachowiczom stihol vybojovať lístok do zápasu o titul.

Profimedia

Ako prebiehal zápas medzi Procházkom a Pereirom?

Obaja namotivovaní zápasníci nezostali svojej povesti nič dlžní, pričom už počas nástupu do klietky bolo cítiť, že každý z nich chce dnes odísť domov s opaskom. Prvé kolo sa nieslo v znamení aktívneho tlaku zo strany Procházku na Pereiru, ktorého niekoľkokrát úspešne triafal. Pereira mu to vzápätí oplácal nepríjemnými calf kickmi na ľavú prednú nohu, no bez väčšieho zranenia.

Počas prvého kola sme mali tiež možnosť vidieť takedown (strh na zem) zo strany Procházku. Pereira, naopak, reagoval protiútokom, prostredníctvom úchopu guillotine, z ktorého sa však Jirka jednoducho dostal. Následne Jirka v pozícii na zemi udiera presne mierené údery, tzv. ground and pound. Pre mnohých bolo po 1. kole rozhodnuté, a v bodom znení po zrátaní signifikantných úderov viedol náš český bojovník.

Začiatok 2. kola sa niesol v podobnom duchu. Jiří na svojho súpera opäť tlačil a presne udieral, na čo mu to Pereira oplácal viacerými calf kickmi do nohy. Osudným sa stal až moment, keď Jirka svojho súpera natlačil na pletivo, ktorý sa potácal po priamych úderoch. V okamihu, keď to bolo najmenej očakávané, skúsený postojár Pereira triafa v divej prestrelke Procházku ľavým hákom, a padá k zemi.

Procházka sa pokúsil vyviaznuť z úderu automatickým zachytením súpera z pozície takedownu, avšak Brazílčan ho niekoľkokrát udiera do tváre. Obaja zápasníci padajú k zemi, a rozhodca zápas ukončuje. Alex Pereira sa stáva novým šampiónom poloťažkej váhy.

Profimedia

Procházka po tvrdom knockoute

Viacerí diváci a najmä českí fanúšikovia však nazývajú zápas totálnou krádežou. Český samuraj Procházka nachádza najviac sily až počas divokej výmeny, keď dochádza k viacerým presne miereným úderom. Procházka bol pri úchope do takedownu stále pri vedomí a aktívny. Pokúšal sa dokončiť spomínaný strh na zem, no vtom zasiahol rozhodca.

Ide o veľmi smutnú porážku. Jirka tak po 8 rokoch a šnúre 13 víťazstiev v rade prvýkrát prehráva. Procházka aj napriek prehre v pozápasovom rozhovore pokorne priznal, že súper bol lepší. Taktiež dodal, že sa vráti späť a omnoho silnejší. My touto cestou Jirkovi opäť ďakujeme za skvelý zápas a pevne držíme palce v ďalšej ceste o zisk titulu.

Jiří Procházka už tento týždeň zabojuje o svetový titul UFC. Aká náročná bola jeho cesta?

Mohlo by ťa zaujímať:

Jiří Procházka už tento týždeň zabojuje o svetový titul UFC. Aká náročná bola jeho cesta?

Profimedia

Martin Krug
Primárne sa venujem tvorbe článkov na tému Marvel a Marvel Cinematic Universe (MCU). Cudzie mi však nie sú ani témy, ktoré spadajú do fantasy pop-kultúry, od najrôznejších kníh, cez vybrané komiksy, až po samotné filmové a seriálové projekty. Denne prispievam k tuzemskému Marvel spravodajstvu prostredníctvom sociálnych sietí.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.