Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 27.11.2022
sk
Milan
cz
Xenie

John Allen Chau chcel rozšíriť kresťanstvo medzi domorodcov. Stálo ho to život

Aj napriek zákazu sa vydal k ostrovu s domorodcami, ktorí odmietajú kontakt s civilizáciou.


Môže sa to zdať neuveriteľné, ale aj v dnešnej dobe by sme na svete našli pomerne dosť domorodých kmeňov, ktoré nikdy neprišli do kontaktu s modernou civilizáciou. Patria sem napríklad kmene žijúce v hĺbkach amazonského pralesa, v Bolívii či v Peru. Známy je aj takzvaný Muž z diery, ktorý žije v Amazone úplne sám, pretože jeho kmeň bol pravdepodobne vyvraždený farmármi či drevorubačmi pri klčovaní pralesa. Dovedna takýchto kmeňov existuje približne sto.

Je pravdou, že k určitým pokusom o kontakt došlo, ale domorodci ich neraz veľmi násilne odmietajú. Aktivisti zdôrazňujú, že je dôležité rešpektovať rozhodnutie týchto kmeňov a do kontaktu s civilizáciou ich nenútiť. Mohlo by to totiž byť aj veľmi nebezpečné, a to nielen pre tých, ktorí sa o kontakt pokúšajú. Domorodci totiž nemajú vypestovanú imunitu a mohla by ich zabiť aj obyčajná chrípka. 

Profimedia

V úplnej izolácii

Medzi tieto kmene patria aj takzvaní Sentinelci z ostrova Severný Sentinel, ktorý sa nachádza v oblasti Andamanských ostrovov v Indickom oceáne. Sentinelci žijú v dobrovoľnej izolácii zrejme už neuveriteľných 60-tisíc rokov. V 18. či 19. storočí boli podniknuté pokusy kontaktovať ich, ale skončili neúspešne (na rozdiel od iných blízkych ostrovov, kde sa domorodcov kontaktovať podarilo).

O kontakt so Sentinelcami sa vedci pokúšali aj v 20. storočí, ale rovnako bez väčšieho úspechu. Indická vláda napokon v roku 1956 vyhlásila ostrov za chránenú rezerváciu a zakázala sa k nemu priblížiť na viac ako 4,8 kilometra. Vzhľadom na to, že Sentinelci radikálne a násilne odmietajú akýkoľvek kontakt, nemáme o ich živote príliš veľa informácií.

Profimedia

Odhaduje sa, že ich populácia sa pohybuje medzi 50 až 200 ľuďmi. Žijú ako lovci a zberači, ako zbrane používajú luky a šípy. Lovia ryby a divoké zvieratá. Pravdepodobne nepoznajú techniky pestovania plodín. Istú dobu nebolo jasné ani to, či poznajú oheň, neskoršími pozorovaniami sa ale ukázalo, že ho používajú.

Ako sme sa už zmienili, Sentinelci akýkoľvek kontakt odmietajú a priblížiť sa k ich ostrovu je životu nebezpečné. Osudným sa to stalo aj dvom rybárom, ktorí sa v roku 2006 po zotmení nechtiac dostali až príliš blízko Severného Sentinelu a jeho obyvatelia ich zastrelili šípmi. Indická vláda aj po tomto incidente apelovala na ľudí, aby Sentinelcov nechali na pokoji a dávali si pozor, aby sa k ich ostrovu nepriblížili.

Odporúčame prečítať:

Otestuj sa: Uhádneš, z ktorej slovenskej reality šou je táto hláška?

Američan ich chcel obrátiť na kresťanstvo

To však úplne ignoroval istý John Allen Chau. 26-ročný Američan bol horlivým kresťanom a túžil na vieru obrátiť aj obyvateľov Severného Sentinelu. Zúčastnil sa niekoľkých kresťanských táborov, ktoré organizovala evanjelikálna organizácia All Nations.

Chau veľa cestoval a v októbri 2018 sa vydal do oblasti Andamanských ostrovov. V jeho denníku sa dočítame, že Severný Sentinel považoval za „Satanovu poslednú pevnosť na Zemi“. 15. novembra 2018 uskutočnil prvý pokus o kontakt. Keďže k ostrovu bolo zákonom zakázané sa približovať, Chau podplatil niekoľko rybárov, aby ho k nemu dopravili. Tí Johna síce na miesto odviezli, ale k samotnému ostrovu sa odmietali priblížiť. John tak musel k jeho brehu doraziť v kajaku.

Profimedia

Všimol si, že na brehu sa začalo objavovať niekoľko Sentinelcov. Tváre mali pomaľované žltou farbou, dorozumievali sa zvláštnymi piskľavými zvukmi a uprene Johna sledovali. „Moje meno je John,“ zakričal na nich misionár zo svojho kajaku. „Milujem vás, a aj Ježiš vás miluje!“ Sentinelci mu však pohrozili a začali do svojich lukov zasadzovať šípy.

Chau im teda na zemi nechal niekoľko rýb, ktoré priniesol ako darčeky, a rýchlo odpádloval preč. Tento nevydarený pokus ho neodradil, a ešte v ten istý deň sa znovu priblížil k ostrovu. Tentokrát sa mu podarilo dostať sa priamo na breh. Domorodcom priniesol ďalšie dary a zdalo sa, že Sentinelci mu niečo hovorili. Keď sa Chau pokúšal ich reč napodobniť, rozosmiali sa.

Misionár im začal spievať náboženské piesne a predčítať z Biblie. Sentinelci sa naňho len dívali a nijako nereagovali. Potom ale jeden z nich vystrelil šíp priamo k Chauovi a zasiahol jeho Bibliu. John sa opäť v strachu stiahol.

Profimedia

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť