Joker, Avengers či Chernobyl. Vybrali sme najlepšie filmy a seriály roku 2019

Filmová a seriálová úroda bola tento rok bohatá.

Zdroj: Warner Bros., HBO / moviestillsdb.com

Máme tu koniec roku 2019, čo znamená, že by sme mali pomaly začať bilancovať. Aké najlepšie seriály či filmy nám tento rok priniesol? Na to sa spolu pozrieme práve v tomto článku. Tentoraz ti predstavíme 10 najzaujímavejších filmov a pristavíme sa aj pri 5 najlepších seriálových novinkách.

TOP 10 najlepších filmov roku 2019

1. Favoritka

Výborná historická čierna komédia od Yorgosa Lanthimosa to dotiahla až na udeľovanie Oscarov. Z 10 nominácií si sošku odniesla Olivia Colman za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe. Herečka vo filme stvárnila britskú kráľovnú Annu, ktorá na začiatku 18. storočia sa stáva obeťou manipulátorov vládnuceho dvora.

Na divákov v kinách čakal absurdný a čierny humor, skvelí herci (okrem Olivie Colman aj Rachel Weisz či Emma Stone, obe si odniesli nomináciu na Oscara) a fantastická vizuálna stránka.

2. Green Book

Kvalitná oscarovka Green Book od režiséra Petera Farrellyho nám rozpovedala skutočný príbeh podvodníka Tonyho, ktorý sa rozhodol vziať prácu osobného šoféra pre černošského muzikanta Dr. Dona Shirleyho. Má ho sprevádzať na turné po americkom juhu, kde však stále vládnu tvrdé rasistické zákony.

Farrelly predstavil príjemnú a pohodovú road movie, ktorá si divákov získala humorom, emóciami a skvelými hercami (Viggo Mortensen a Mahershala Ali). Snímka si odniesla troch Oscarov (vrátane sošky za najlepší film) z piatich nominácií.

3. My

Režisér Jordan Peele patrí k najzaujímavejším hororovým tvorcom súčasnosti. Už jeho celovečerný debut Uteč si odniesol nadšené reakcie (a dokonca aj Oscara za najoriginálnejší scenár), takže jeho novinka bola mimoriadne očakávaná. Horor My je príbehom mladej Adelaidy, ktorá s manželom a dvoma deťmi prichádza na prázdniny na kalifornské pobrežie, kde ako malá často trávila leto. Idylka sa však zmení, keď na ňu a jej rodinu zaútočia tajomní útočníci, ktorí vyzerajú presne ako Adelaide a jej rodina.

Aj v tomto prípade sme sa od Peeleho dočkali skvelého hororového remesla, ako aj nezanedbateľnej myšlienkovej hĺbky. Po scenáristickej stránke sa síce mohlo ešte čo-to dotiahnuť, ale ako celok je My parádny filmový kúsok. A famózna Lupita Nyong’o v hlavnej úlohe ťa úplne uchváti.

4. Avengers: Endgame

Komiksoví fanúšikovia si tento rok tiež prišli na svoje. Marvel nám totiž doručil veľkolepé vyvrcholenie svojej snímky Avengers: Nekonečná vojna. V Endgame sa naši starí známi hrdinovia, ako Iron Man, Black Widow či Captain America, postavili vo finálnom súboji proti démonickému Thanosovi. Asi nikto nečakal, že by Marvel práve pri Endgame sklamal, a ani sa tak nestalo.

Dostali sme výbornú, strhujúcu a po všetkých stránkach perfektne fungujúcu komiksovku, ktorá sa bude v rámci marvelovského univerza ťažko prekonávať.

5. John Wick 3

Svojím tretím dielom nás v kinách poctil aj akčný John Wick. Dejovo nadväzuje priamo na koniec dvojky, keď je Wick vylúčený z hotelov Continental a na jeho hlavu je vypísaná tučná odmena. Keanu Reeves si rolu nájomného zabijaka zahral s veľkou chuťou a celkovo sa dá povedať, že séria si drží až neuveriteľne vysokú kvalitu.

Opäť sme sa dočkali strhujúcej akcie, ako aj zaujímavého rozvíjania celého sveta zabijakov. John Wick 3 rozhodne naplnil očakávania a sme zvedaví, kam sa tvorcovia vyberú v ďalších dieloch.

6. Šprtky to chcú tiež

Tento rok sme sa v kinách dočkali aj ohromne kvalitnej coming-of-age komédie. O tú sa postarala známa herečka Olivia Wilde, pre ktorú to bol režisérsky debut. Napriek tomu je film veľmi vyzretý a sebavedomo natočený. Hlavnými postavami sú najlepšie kamarátky Amy a Molly, ktoré celú strednú školu strávili poctivým štúdiom, aby sa dostali na tie najlepšie vysoké školy.

Potom si však uvedomia, že to rovnako zvládli aj ich spolužiaci, ktorí si ale navyše stihli popri štúdiu aj užívať. Amy a Molly sa preto rozhodnú, že poslednú noc pred koncom štúdia sa konečne poriadne odviažu. Šprtky to chcú tiež je nápaditá, milá a úprimná komédia, ktorá spoľahlivo pobaví. Kaitlyn Dever a Beanie Feldstein v hlavných úlohách sú navyše úplne dokonalé.

7. Slnovrat

Fanúšikovia hororov sa tento rok okrem už spomínaného My dočkali aj ďalšej lahôdky, a to Slnovratu od talentovaného Ariho Astera. Ten nám minulý rok predstavil parádne Prekliate dedičstvo a Slnovratom len potvrdil svoje obrovské kvality. Snímka je o mladej Dani, ktorú zastihne hrozná rodinná tragédia. Jej vzťah s priateľom Christianom je navyše veľmi zlý.

Prijme však jeho pozvanie, aby sa spolu s ďalšími priateľmi zúčastnila študentského pobytu v izolovanej švédskej komunite. Veľmi rýchlo ale zistí, že tu nie je všetko v poriadku. Slnovrat je mrazivá, čiernohumorná a surreálna nočná mora, ktorá si berie na paškál vnútorné traumy, zármutok a rozpad partnerského vzťahu. To všetko medzi pôsobivými kulisami folk hororu. Je to silná káva, ale rozhodne stojí za to!

8. Vtedy v Hollywoode

Očakávaná novinka Quentina Tarantina Vtedy v Hollywoode sa tak trochu vymyká z doterajšej tvorby tohto originálneho tvorcu. Tentoraz chce Tarantino divákovi sprostredkovať unikátnu dobovú atmosféru Hollywoodu konca 60. rokov. Snaha herca Ricka Daltona a jeho kaskadéra Cliffa Bootha o presadenie sa vo filmovom biznise prebieha na pozadí konca éry hippies a obávanej aktivity sekty Charlesa Mansona.

Snímka možno niektorým Tarantinovým fanúšikom nesadla, ale rozhodne ide o kvalitnú a nesmierne zábavnú jazdu, ktorá ťa počas 160 minút nebude nudiť. Herci na čele s Leonardom DiCapriom, Bradom Pittom a Margot Robbie navyše predvádzajú famózne herecké výkony. Atmosféra je dokonalá, humor tiež a záver je absolútna lahôdka. Skvelé.

9. Joker

Okrem Marvelu nám svoju komiksovku predstavilo aj konkurenčné DC. Samozrejme, hovoríme o Jokerovi, ktorý však nepatrí do DC univerza. Tvorcovia sa rozhodli priniesť nám samostatne stojaci príbeh o zrode najväčšieho a najobávanejšieho Batmanovho protivníka. Inšpirovali sa pri tom klasickými kriminálkami Martina Scorseseho, a vďaka tomu má tento film absolútne famóznu a jedinečnú atmosféru.

Joker je temným, mrazivým a herecky dokonalým portrétom psychického rozpadu jedného človeka, ktorý sa čoraz viac prepadá do hlbín šialenstva a zločinu. Joaquin Phoenix v hlavnej úlohe predvádza jeden z najlepších výkonov kariéry a nezaostáva ani Robert De Niro či Zazie Beetz vo vedľajších úlohách. Snímka si odniesla Zlatého leva z Benátok, rozporuplné americké kritiky a stala sa najúspešnejším R-kovým filmom všetkých čias. Niet pochýb, že Joker rozvíri vody aj v oscarovej súťaži.

10. Parazit

Satirický thriller Bong Joon-hoa sa stal miláčikom kritikov aj divákov. Odniesol si Zlatú palmu z Cannes a mnoho ďalších cien. Celkom iste zasiahne aj do udeľovania Oscarov a bude to absolútne zaslúžené. V centre príbehu stojí štvorčlenná chudobná rodina. Tá však jedného dňa príde na skvelý spôsob, ako prísť k peniazom. Jej členovia sa postupne infiltrujú do rodiny bohatého biznismena Parka.

Režisér drží svoj film pevne v rukách a ani na sekundu nedovolí divákovi nudiť sa. Príbeh sa navyše uberá pomerne neočakávanými cestičkami a s každou minútou dokáže znova a znova prekvapovať. Vtipné, napínavé aj emotívne. Paráda.

TOP 5 najlepších seriálov roku 2019

1. Watchmen

Seriál Watchmen sa síce stretol s rozporuplným diváckym prijatím, ale kritici nešetrili chválou. My s nimi v tomto prípade musíme súhlasiť. Damon Lindelof doručil zaujímavý titul, ktorý nie je adaptáciou kultového rovnomenného komiksu Alana Moora, ale jeho pokračovaním.

A je to pokračovanie svieže, nápadité, napínavé, so skvelými hercami (Regina King či Jeremy Irons), ktoré sa odohráva medzi veľmi zaujímavými kulisami alternatívnej Ameriky.

2. His Dark Materials

Po skončení Game of Thrones skúša HBO zaplniť dieru na trhu ďalším fantasy seriálom. Voľba tentoraz padla na adaptáciu populárnej knižnej série His Dark Materials od Philipa Pullmana. A nedopadlo to vôbec zle! Zaujímavý svet, v ktorom má každý človek svojho zvieracieho démona, uchvátil divákov skvelou atmosférou, hereckými výkonmi a veľkou nápaditosťou.

Dafne Keen v hlavnej úlohe mladej Lyry je navyše perfektná a nijako nezaostávajú ani Ruth Wilson či James McAvoy. Zdá sa, že His Dark Materials by skutočne mohol byť dôstojným nástupcom Game of Thrones. Už teraz sa tešíme na ďalšie série.

3. The Mandalorian

Seriál zo sveta Star Wars prekonal všetky očakávania. Zrejme ani najzarytejší fanúšikovia totiž nepredpokladali, že projekt vypáli až tak dobre. Ale podarilo sa. Príbeh sa odohráva medzi Epizódami VI a VII a sleduje život osamelého Dyn Jarrena, obávaného lovca odmien.

Mandalorian si medzi fanúšikmi rýchlo získal popularitu a reakcie kritikov boli tiež viac než pozitívne. Pedro Pascal v hlavnej úlohe je výborný a štylizácia celého seriálu do podoby vesmírneho westernu mu len pridáva na atraktívnosti. Samozrejme, je tu aj Baby Yoda, ktorý si získal srdcia fanúšikov a stal sa novou meme ikonou.

4. Euphoria

Vydarený seriál o tínedžeroch zo stajne HBO. Euphoria nám ponúkla pohľad na životy niekoľkých študentov jednej obyčajnej strednej školy. Tvorcovia pomerne realisticky zobrazili najrôznejšie problémy mladých: kyberšikanovanie, vplyv sociálnych sietí, drogy, prvé vážnejšie vzťahy či sex.

V seriáli sa môžete spoľahnúť hlavne na vynikajúce herecké výkony všetkých účinkujúcich, z ktorých vyniká najmä Zendaya, ale aj nemenej skvelá Hunter Schafer. HBO už stihlo oznámiť, že sa dočkáme aj druhej série.

5. Chernobyl

Miniséria z dielne HBO, ktorá sa (možno trochu prekvapivo) stala obrovským hitom. Rekonštrukcia jadrovej havárie v Černobyle z roku 1986 si dokázala získať potlesk kritikov, ako aj zástupy oddaných fanúšikov. Zaslúžene. Diváci totiž dostali poriadne strhujúcu lekciu z pomerne nedávnych dejín, v ktorej nebola núdza o napätie a silné emócie.

Tomu všetkému pomohla aj hodnoverne navodená dobová atmosféra a geniálni herci na čele s Jaredom Harrison, Stellanom Skarsgårdom a Emily Watson. Chernobyl sa tak s prehľadom zaradil k špičke tohtoročnej seriálovej tvorby.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
8
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
10 ľudí, ktorí by si za svoje vtipné a trefné komentáre zaslúžili Nobelovku

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME