Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.12.2023
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

Joystick vysoký 2,7 metra je oficiálne najväčším na svete

Nejde len o kuriozitu, ale aj o dielo s umeleckým zámerom.


Možno si z dávnych detských čias spomenieš na „ja chodím – ty strieľaš“. V detských časoch sme boli schopní premeniť aj hru pre jedného hráča na kooperatívne úsilie. Podobná myšlienka viedla umelkyňu a profesorku Mary Flanagan k vytvoreniu najväčšieho joysticku na svete.

Je určený aspoň pre dvoch hráčov

Obor medzi joystickmi je vymodelovaný podľa klasickej páčky Atari CX40 zo 70. rokov, akurát je takmer štrnásťkrát väčší ako jeho predloha, uvádza CNN. Kvôli svojim gigantickým rozmerom je potrebné na ovládanie hry zapojenie minimálne dvoch ľudí. Niekto totiž musí obsluhovať aj akčné tlačidlo.

Giant video game joystick earns Guinness World Records achievement A 9-foot-tall video game joystick made of wood,…

Posted by of today on Saturday, November 6, 2021

Autorka diela hovorí, že jej cieľom bolo nielen oživiť jej vlastné spomienky na hranie Atari hier v detstve, ale zároveň ľuďom ponúknuť možnosť zažiť niečo dobre známe v nezvyčajnom svetle. Sledovať ľudí, ako spoločnými silami zápasia s klasickými hrami, je veľká zábava!

Detaily obrieho joysticku

Joystick je vyrobený z dreva, železa a gumy a meria 2,74 metra. Rovnako ako jeho drobná predloha umožňuje pohyb do ôsmich strán a nechýba mu ikonické veľké červené tlačidlo. Pôvodne vznikol ako exponát pre hernú výstavu v London’s HTTP [House of Technologically Termed Praxis] Gallery.

Obrovský joystick debutoval už v roku 2006

Od roku 2006 s ním Mary precestovala viaceré krajiny. V súčasnosti je stálym exponátom v ZKM centre pre umenie a médiá v nemeckom Karlsruhe. Po pätnástich rokoch sa jedinečný popkultúrny artefakt dočkal veľkej pocty a bol uvedený v Guinnessovej knihe rekordov 2022 ako „najväčší joystick“.

Profimedia
YouTube video

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.