Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 24.12.2024
sk
Štedrý den | Adam, Eva
cz
Štědrý den | Adam, Eva

Juhokórejčania sa vďaka novému zákonu o určovaní veku stali mladšími

Tradičné metódy počítania veku podľa neho spôsobovali "zbytočné sociálne a ekonomické náklady".


V Južnej Kórei vstúpilo v stredu do platnosti počítanie veku podľa dátumu narodenia. Na základe nového zákona sa v krajine zosúladili s medzinárodnými normami dve tradičné metódy počítania veku a Juhokórejčania sa tak stali o rok alebo o dva mladší. TASR správu prevzala zo stanice BBC News.

Zákon ruší tradičný systém, podľa ktorého mali Juhokórejčania už pri narodení jeden rok; zarátaval sa i čas strávený v maternici. Podľa ďalšieho systému každý človek zostarne o rok v prvý januárový deň, a nie až v deň svojich narodenín.

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol túto zmenu dôrazne presadzoval počas svojej vlaňajšej predvolebnej kampane. Tradičné metódy počítania veku podľa neho spôsobovali „zbytočné sociálne a ekonomické náklady“. Išlo napríklad o vyplácanie poistného alebo určovanie nároku na štátne programy pomoci.

Predtým bol v Južnej Kórei najpoužívanejšou metódou výpočtu stáročný systém „kórejského veku“, podľa ktorého človek pri narodení dovŕši jeden rok a 1. januára mu pribudne ďalší. To znamená, že dieťa narodené 31. decembra malo na druhý deň dva roky. Samostatný systém „počítania veku“, ktorý sa v tejto ázijskej krajine tiež tradične používal, považuje osobu pri narodení za „nulovú“ a 1. januára jej pridáva rok.

To znamená, že napríklad 28. júna 2023 má osoba narodená 29. júna 2003 podľa medzinárodného systému 19 rokov, 20 rokov podľa systému „počítania veku“ a 21 rokov podľa systému „kórejského veku“, vysvetľuje BBC News.

Shutterstock

Podľa prieskumu spoločnosti Hankook Research z januára 2022 bolo za štandardizáciu 75 percent Juhokórejčanov. Parlament odhlasoval zrušenie tradičných metód počítania veku v decembri minulého roka.

Napriek tomuto kroku zostanú zachované mnohé existujúce nariadenia, ktoré určujú vek osoby na základe systému „počítania veku“ podľa kalendárneho roka. Juhokórejčania si napríklad môžu kupovať cigarety a alkohol od roku (a nie odo dňa), keď dovŕšia 19 rokov.

Špekulanti si už mydlia ruky. Na bazári predávajú lístky na zápas s Portugalskom za prestrelené sumy

Mohlo by ťa zaujímať:

Špekulanti si už mydlia ruky. Na bazári predávajú lístky na zápas s Portugalskom za prestrelené sumy

Tradičné metódy počítania veku používali aj iné východoázijské krajiny, ale väčšina sa ich už vzdala. Japonsko prešlo na medzinárodný štandard v roku 1950, zatiaľ čo Severná Kórea ho nasledovala v 80. rokoch 20. storočia.


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.