Už tento štvrtok si na Slovensku odbije premiéru tretí diel série Jurský svet s podtitulom Nadvláda. Snímka Colina Trevorrowa nadväzuje nielen na dve predchádzajúce časti, ale aj na známu sériu Jurský park.
Napokon, v Nadvláde uvidíme aj jeho hlavných hrdinov v podaní Sama Neilla, Jeffa Goldbluma a Laury Dern. Poď si s nami pred premiérou ešte zaspomínať na začiatky dinosaurov na veľkom plátne a vrátiť sa do dôb, keď sa táto legendárna séria zrodila.
Dinosaury ožívajú
Prvý Jurský park sa do kín dostal v roku 1993. O réžiu sa postaral hviezdny Steven Spielberg a film samotný sa stal obrovským hitom. Ešte predtým, než dinosaury ožili na plátne, mnohí fanúšikovia ich poznali z rovnomenného románu Michaela Crichtona z roku 1990.
Veľmi rýchlo sa zaradil medzi bestsellery a čoskoro padol aj do hľadáčika filmárov. To vyústilo v spomínaný blockbuster, ktorý sa stretol so spokojnými recenziami a zarobil obrovské peniaze. Oproti rozpočtu 63 miliónov dokázal na box office trhnúť viac ako miliardu.
Príbeh sa točil okolo boháča Johna Hammonda (Richard Attenborough), ktorému sa podarilo naklonovať dinosaury. Tie následne umiestnil do takzvaného Jurského parku na ostrove Isla Nublar. A ako správny podnikateľ ho plánuje otvoriť pre verejnosť ako lákavú turistickú atrakciu. Potrebuje však získať certifikát o bezpečnosti, takže na ostrov vyráža trojica vedcov: matematik Ian Malcolm (Jeff Goldblum) a paleontológovia Alan Grant (Sam Neill) a Ellie Sattler (Laura Dern), ktorí ho majú preskúmať.
Ako to už však býva, dôjde k problémom, bezpečnostné opatrenia zlyhajú a hlavní hrdinovia sa ocitnú dinosaurom zoči-voči. Jurský park si okrem pozitívneho ohlasu a nadšených diváckych reakcií odniesol aj mnoho cien. Obdržal tri nominácie na Oscara, konkrétne za strih zvuku, zvuk a vizuálne efekty. Neprekvapí, že premenil všetky tri, keďže po audiovizuálnej stránke išlo o parádny zážitok.
Iste nebudeme preháňať, že hlavne špeciálne efekty boli na svoju dobu revolučné a posunuli film a jeho možnosti o poriadny kus ďalej. Jurský park navyše zostarol len minimálne a dodnes predstavuje dokonalú blockbusterovú zábavu. Skrátka išlo o obrovský úspech na všetkých frontoch, čo znamenalo, že sequel je neodvratný.
Dvojka dopadla horšie
Autor knižnej predlohy Michael Crichton k svojim románom nikdy žiadne pokračovanie zo zásady nenapísal, ale pri Jurskom parku urobil výnimku. Čiastočne za to mohol tlak fanúšikov, ale aj obrovský úspech Spielbergovej adaptácie. Odrazu od neho všetci chceli sequel, ktorý by mohli obratom sfilmovať.
Crichton teda po určitom váhaní napísal pokračovanie Stratený svet (názvom vzdal poctu rovnomennej novele od Arthura Conana Doyla), ktoré vyšlo v roku 1995. Filmári po ňom okamžite skočili, hoci knižného príbehu sa napokon držali len voľne. O réžiu snímky Stratený svet: Jurský park sa opäť postaral Steven Spielberg, pričom z hlavných starých známych sa vrátili len Jeff Goldblum a v menšej úlohe Richard Attenborough. Premiéra sa uskutočnila v roku 1997.
Príbeh sa odohrával štyri roky po udalostiach jednotky. Matematik Ian Malcolm (Jeff Goldblum) zisťuje, že v blízkosti ostrova Isla Nublar leží ďalší ostrov Isla Sorna. Na ňom bola základňa, ktorá sa zaoberala klonovaním dinosaurov. Keď sa Malcolm dozvie, že na ostrove pôsobí aj jeho priateľka, paleontologička Sarah Harding (Julianne Moore), vyrazí za ňou.
Okrem nich ale na ostrov prichádza aj expedícia pod vedením Hammondovho synovca Ludlowa (Arliss Howard), ktorý chce dinosaury pochytať a vystaviť ich v novom Jurskom parku v San Diegu. Takže problémy na seba opäť nenechajú čakať…
Tržby nesklamali
Rozpočet sequelu sa zvýšil o desať miliónov, dosahoval teda 73 miliónov dolárov. Hoci finančne išlo stále o veľký úspech (tržby sa vyšplhali na viac ako 618 miliónov dolárov) a film sa stal druhým najvýnosnejším roku 1997, kritické prijatie bolo oveľa chladnejšie.
Recenzenti sa zhodli, že Stratený svet má oveľa slabší príbeh, menej zaujímavé postavy, a hoci je po technickej stránke stále špičkový, už to skrátka nie je ono. Z filmu podľa nich navyše trčal fakt, že vznikol hlavne preto, aby z divákov vytiahol prachy. Stratený svet: Jurský park si odniesol nomináciu na Oscara za najlepšie vizuálne efekty, sošku mu však vyfúkol Titanic Jamesa Camerona.
Najslabší tretí diel?
Bolo však jasné, že tretieho dielu sa skôr či neskôr dočkáme. Napokon sa tak stalo v roku 2001. Keďže filmári nemali k dispozícii žiadnu predlohu, vymysleli si vlastný príbeh. Chvíľu sa uvažovalo, že by sa réžie opäť chopil Spielberg, ale napokon sa tak nestalo a na režisérsku stoličku sa posadil Joe Johnston a Spielberg sa na filme podieľal ako výkonný producent.
Vrátil sa aj Sam Neill ako paleontológ Alan Grant a v menšej úlohe sa objavila aj Laura Dern ako jeho bývalá priateľka Ellie Sattler. Príbeh sa točil okolo 14-ročného Erica Kirbyho (Trevor Morgan), ktorý sa vydal na Isla Sorna a teraz je nezvestný.
Jeho rodičia (William H. Macy a Téa Leoni) vyhľadajú Alana Granta so žiadosťou, aby im syna pomohol nájsť. Ten by to síce najradšej odmietol, ale napokon sa rozhodne, že manželov nemôže nechať napospas osudu. Okrem toho mu aj dobre zaplatia.
Tretí diel Jurského parku je všeobecne považovaný za ten najhorší. Recenzie boli skôr negatívne a film si odniesol aj nomináciu na Zlatú malinu v kategórii najhorší remake alebo sequel. Diváci však naň boli stále zvedaví, o čom svedčia tržby vo výške takmer 369 miliónov (oproti rozpočtu 93 miliónov). Klesajúca tendencia v kvalite bola očividná, hoci peniaze sa na tom ryžovali viac než dobre (aj keď aj tu bola zaznamenaná klesajúca tendencia).
V štúdiu sa nejaký čas pohrávali s možnosťou natočiť štvorku. Plánovali do nej opäť zapojiť Spielberga, pričom hlavnú úlohu si mala strihnúť Laura Dern. Napokon z toho ale nič nebolo a fanúšikovia si museli počkať až do roku 2015.
Parádny návrat
Práve vtedy totiž uzrel svetlo sveta Jurský svet od Colina Trevorrowa. Ten bol koncipovaný ako prvý diel novej trilógie, ktorá sa odohrávala v rovnakom univerze. Jurský park sa stal známou a vyhľadávanou atrakciou a na Isla Nublar prúdia davy nadšených turistov. Vedenie parku sa zároveň snaží dinosaury „vylepšiť“ a vykonáva na nich rôzne experimenty.
Manažérka parku Claire Dearing (Bryce Dallas Howard) ich podporuje, ale biológ Owen Grady (Chris Pratt) upozorňuje na ich nebezpečenstvo. Jeho obavy sa potvrdia, keď jeden z „vylepšených“ dinosaurov utečie a začne útočiť na ľudí.
Jurskému svetu pred premiérou analytici nedávali príliš veľké šance. Trailery totiž nevyzerali dvakrát presvedčivo a bola tu obava, že ľudí už dinosaury na plátne príliš zaujímať nebudú. Z očakávaného prepadáku sa ale stal prekvapivý hit. A to nielen finančný, ale aj kvalitatívny.
Trevorrow totiž doručil prvotriednu popcornovú zábavu so sympatickými postavami a výbornými efektmi. Okrem pozitívnych recenzií sa Jurskému svetu podarilo trhnúť viac ako 1,6 miliardy dolárov (rozpočet bol 150 miliónov). Pokiaľ nebolo pred premiérou isté, či sa novej trilógie naozaj dočkáme (keďže sa čakalo na to, ako sa bude dariť jednotke), teraz už bolo všetko jasné.
Ďalší úspech
Druhý diel Jurský svet: Zánik ríše dofrčal do kín v roku 2018 a režisérsky ho zaštítil J. A. Bayona. Príbeh sa odohrával štyri roky po dramatických udalostiach jednotky. Ostrov Isla Nublar ovládli dinosaury a ľudia z neho nadobro odišli. K životu sa ale prebudí sopka, ktorá pre jaštery predstavuje smrteľné nebezpečenstvo. Aby zabránili ich vyhynutiu, na ostrov sa vráti biológ Owen (Chris Pratt) a jeho priateľka Claire (Bryce Dallas Howard).
V dvojke sa nakrátko objavil aj nám už dobre známy matematik Ian Malcolm v podaní Jeffa Goldbluma (išlo však len o cameo). Ako dopadol ale samotný film? Čo sa týka recenzií, bolo to o dosť horšie. Stále išlo o vcelku zábavný letný blockbuster, ale kritici sa sťažovali na nevyužitý potenciál.
Absentovalo v ňom vraj napätie, emócie a lepšia práca s postavami. Divákom sa ale snímka stále páčila a štúdio Universal si mohlo odškrtnúť ďalší ohromný hit. Oproti rozpočtu 187 miliónov dokázal Zánik ríše do kasičky prisypať viac ako 1,3 miliardy dolárov. A to už bola slušná náplasť aj na rozpačitejšie recenzie.
Dôležité hlavne bolo, že im nič nebránilo doviesť trilógiu do (verme, že úspešného) konca.
Do tretice všetkého dobré?
Jurský svet: Nadvláda dorazí do kín už o pár dní. Režisérskeho žezla sa opäť chopil overený Colin Trevorrow a do hlavných úloh sa vrátili Chris Pratt a Bryce Dallas Howard. Okrem nich ale pre fanúšikov bude solídnym lákadlom aj trio z pôvodného Jurského parku: Sam Neill, Jeff Goldblum a Laura Dern. Príbehovo sa presunieme o štyri roky dopredu. Ostrov Isla Nublar bol zničený a dinosaury začali žiť medzi ľuďmi na rôznych miestach planéty. To so sebou, pravdaže, prináša veľa problémov.
Owen (Chris Pratt), Claire (Bryce Dallas Howard), ako aj starí známi Alan Grant (Sam Neill), Ian Malcolm (Jeff Goldblum) a Ellie Sattler (Laura Dern) sa snažia medzi obrovskými jaštermi a ľuďmi udržať akú-takú rovnováhu, ale existujú aj nebezpeční ľudia, ktorí majú oveľa hrozivejšie plány. A práve im sa naši hrdinovia budú musieť postaviť.
Vo vedľajších úlohách uvidíme aj DeWandu Wise, Mamoudoua Athieho, BD Wonga, Dichena Lachmana, Daniellu Pineda, Scotta Hazea, Omara Sy či Justicea Smitha. Bude sa úspechu tešiť aj záverečný diel trilógie? Analytici o tom nepochybujú. Za pravdu im dáva aj dobrý štart v krajinách, kde už premiéra prebehla (na týchto trhoch Nadvláda utŕžila 55,7 milióna dolárov).
Očakáva sa, že snímka v Spojených štátoch amerických a Kanade trhne okolo 160 až 210 miliónov. Vzhľadom na to, že predchádzajúce diely sa držali v kinách poriadne dlho, sa dá čakať, že aj z Nadvlády bude slušná letná trvalka. Slovenská premiéra je stanovená na 9. júna.
Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt