Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 26.12.2024
sk
Druhý sviatok vianočný | Štefan
cz
2.svátek vánoční | Štepán
, Štěpán

Južnou Európou sa šíri smrtiace ochorenie. V ohrození môžu byť aj Slováci

Počet nakazených stúpa.


Južnou Európou sa šíri nebezpečné ochorenie. V Španielsku si už vyžiadalo životy dvoch žien a počet nakazených stúpa. Ide o západonílsku horúčku, ktorú prenášajú premnožené komáre.

Miestni obyvatelia sa sťažujú, že vláda nerobí dosť, aby zabránila šíreniu chorobu. Keďže ide o turistami vyhľadávanú destináciu, v nebezpečí sú aj cudzinci, medzi nimi aj Slováci, ktorí navštívia túto oblasť.

Stovky obyvateľov žijúcich na brehu rieky Guadalquivir v španielskej provincii Sevilla sa minulý pondelok zhromaždili na protest proti údajnej nečinnosti vlády v súvislosti so smrtiacim vírusom západonílskej horúčky, informuje agentúra Anadolu.

Vírus prenášaný komármi si už v provincii vyžiadal životy dvoch žien – jednej v hlavnom meste a druhej v La Puebla del Rio, kde sa pondelkový protest konal. „La Puebla del Rio je po ôsmej večer mestom duchov,“ povedala protestujúca Raquel Herrera miestnemu denníku Diario de Sevilla. „Cez deň nemôžeme ísť von, pretože je príliš horúco. Teraz nemôžeme ísť von ani za súmraku kvôli komárom.“

Mohlo by ťa zaujímať:

Nenechaj si ujsť zľavu, aká tu ešte nebola. S naším PREMIUM sa počas leta nudiť nebudeš

Ako sa prejavuje ochorenie?

Protestujúci novinám povedali, že podľa ich názoru je v súčasnosti v oblasti kvôli chorobe hospitalizovaných približne 20 ľudí, ale naznačili, že mnohí ďalší mali miernejšie príznaky. „Som veľmi vystrašený,“ povedal organizátor protestov Juan Jose Sanchez Silva. „Situácia sa zhoršuje a v najbližších rokoch by sme sa mohli dočkať žltej zimnice, horúčky dengue, ziky alebo niečoho ešte horšieho.“

V júni Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) upozornilo, že choroby prenášané komármi sa šíria po celej Európe a že podmienky v Španielsku sú tento rok zrelé na vypuknutie epidémie. Komáre druhu Culex pipiens šíria západonílsku horúčku, ale obdobie ich aktivity sa v dôsledku zmeny klímy predlžuje.

Shutterstock

U ľudí je približne 80 percent západonílskych infekcií asymptomatických, väčšina ostatných vyvoláva horúčku, bolesti hlavy, vracanie, únavu a bolesť svalov.

Podľa Centra pre kontrolu chorôb sa však približne u jedného zo 150 infikovaných ľudí vyvinú vážne a niekedy aj smrteľné ochorenia. V súčasnosti neexistujú žiadne vakcíny ani lieky na prevenciu západonílskej horúčky u ľudí.

V júni ECDC tiež varovalo Európu, aby sa pripravila na nárast výskytu horúčky dengue v lete tohto roka, pretože cestujúci dovážajú toto ochorenie z prebiehajúcej epidémie v Južnej Amerike a spôsobujú jeho lokálny prenos.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.