Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.3.2024
sk
Bohumil, Bohumila
cz
Kamil

K štrajku scenáristov sa pridávajú aj herci. Tvrdia, že štúdiá ich chcú oskenovať za pomoci umelej inteligencie

Situácia v Hollywoode sa dramatizuje.


V Hollywoode momentálne prebieha štrajk scenáristov, ku ktorému sa len pred pár dňami pridali aj niektorí herci. Práce na viacerých filmových či seriálových projektoch tak boli pozastavené. Ako pripomína aj server The Verge, scenáristi sa dožadujú lepších platobných podmienok, ako aj záruk, že nebudú nahradení umelou inteligenciou.

Podobné požiadavky majú aj herci. Tvrdia, že filmové štúdiá chcú hercov pomocou AI naskenovať a následne ich využívať vo viacerých projektoch. Samozrejme, bez adekvátnej finančnej kompenzácie. Hoci ti to môže pripadať ako sci-fi, o pár rokov to už možno bude realita.

Vyjednávači sa nedohodli

Zástupcovia hercov rokovali s veľkými štúdiami. Tie sa zaviazali dať im adekvátnu ponuku. Predložené riešenie však herci odmietli a nazvali ho urážkou. Vyjednávač za hercov Duncan Crabtree-Ireland uviedol, že štúdiá chceli za jednodenný plat naskenovať hercov vo vedľajších úlohách či komparzistov a následne ich využívať bez ďalšieho súhlasu či platu v ďalších filmoch a seriáloch.

K štrajku scenáristov sa pridávajú aj herci. Tvrdia, že štúdiá ich chcú oskenovať za pomoci umelej inteligencie
Shutterstock

To sa hercom, samozrejme, vôbec nepáči. Zástupca filmových producentov Scott Rowe ale uviedol, že návrh obsahuje len možnosť vytvorenia jedného skenu herca pre jeden konkrétny projekt. V prípade použitia skenu pre ďalší film či seriál by tak bol potrebný súhlas herca.

Scenáristi zase odmietajú, aby ich práca bola nahradená umelou inteligenciou, nechcú ani poskytnúť svoje diela na to, aby sa od nich umelá inteligencia „učila“. Spoločný štrajk hercov a režisérov podporili viaceré známe mená.

Miluješ pivo? Dokáž, ako dobre poznáš svoj obľúbený nápoj, v našom "pivnom kvíze"

Mohlo by ťa zaujímať:

Miluješ pivo? Dokáž, ako dobre poznáš svoj obľúbený nápoj, v našom „pivnom kvíze“

Napríklad herci Cillian Murphy, Emily Blunt a Matt Damon minulý štvrtok opustili slávnostnú londýnsku premiéru filmu Oppenheimer a pridali sa ku štrajku. Podporil ho aj režisér Christopher Nolan, ktorý vyhlásil, že ďalší film nenatočí, kým sa štrajk neskončí.

K štrajku scenáristov sa pridávajú aj herci. Tvrdia, že štúdiá ich chcú oskenovať za pomoci umelej inteligencie
Profimedia

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.