Pre racionálne uvažujúceho človeka môžu byť nasledujúce riadky zmesou rozčarovania, hnevu a pocitu bezmocnosti. Je totiž ťažké uveriť, že sovietsky vedec Vladimir Demikhov skutočne vytvoril a niekoľko dní držal pri živote dvojhlavého psa. Rozhodne nejde iba o mýtus. O experimente existuje množstvo dôkazov vrátane mnohých fotografií a výpovedí očitých svedkov.
Demikhovova kariéra
Označiť sovietskeho lekára Vladimira Demikhova (1916 – 1998) za šialeného vedca je príznačné. Aj napriek mnohým kontroverzným experimentom bol jeho prínos do sveta medicíny nepopierateľný. Jeho dvojhlavý pes sa môže zdať ako mýtus, propaganda alebo prípad vyretušovanej histórie – čo v dejinách Sovietskeho zväzu a následne Ruska nie je nič výnimočné.
Táto udalosť, ktorá sa odohrala v päťdesiatych rokoch minulého storočia, je však pravdivá. Vedec a lekár Vladimir Demikhov skutočne vytvoril psa, ktorý mal jedno telo a dve hlavy. Ešte predtým, ako stvoril a istú dobu udržal pri živote dvojhlavého psa, bol Demikhov priekopníkom v transplantológii. Dokonca aj keď je to menej známy fakt, tak Demikhov pojem transplantológia ako taký zaviedol.
Po transplantácii niekoľkých životne dôležitých orgánov medzi dvoma psami (psy boli z nejasného dôvodu jeho obľúbenými pokusnými objektmi) sa po čase zameral na to, ako sa vo vede posunúť ďalej. Dospel k odvážnemu plánu. Chcel „naštepiť“ hlavu jedného psa na telo iného psa.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Kto bol Vladimír Demikhov a prečo sa mu hovorí „otec transplantológie“?
- Koľko pokusov potreboval na to, aby sa mu podarilo vytvoriť dvojhlavého psa?
- Ako dlho žil pes s dvoma hlavami?
- Bude transplantácia hlavy možná aj u človeka?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom