Pondelok 15.8.2022
sk
Marcela
cz
Hana
, Hanka, Hannah

„Kamarát sa pýta“ je seriál od EMEFKA, v ktorom ti všeobecná lekárka MUDr. Jana Bendová PhD. odpovie na otázky ohľadom zdravia. Či už ťa trápia zdravotné komplikácie alebo ťa zaujímajú fakty o ľudskom tele, pani doktorka je tu pre teba!

V predchádzajúcej časti sme sa toho dozvedeli naozaj veľa. Dočkali sme sa odpovedí na otázky ako prečo vlastne drkoceme zubami, keď nám je zima alebo prečo sa vlastne ráno muži zobúdzajú s erekciou. Stále platí, že otázky pani doktorke môžeš klásť na tomto odkaze.

V tejto epizóde budeme preberať otázky, ktoré sa týkajú len žien, otázky, ktoré sa týkajú len mužov, ale aj také, ktoré súvisia so zdravím nás všetkých.

1.

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na tehotenstvo u žien. Kedy je najvhodnejší čas u ženy a do akého veku, kedy už býva neskoro…Ďakujem za odpoveď! Vanessa, 20

Jaaaaaj Vanessa, prečo sa radšej netrápiš nad otázkou, prečo musel zomrieť Iron man? Prečo radšej nejdeš na nákupy alebo nepostneš nejakú sexy fotku na Instagrame? V tvojom veku sa trápiť takýmito komplexnými otázkami? Nebudem ti tu hovoriť, že žena zvyčajne cíti, kedy je ten najvhodnejší čas. Je to síce z veľkej časti pravda, ale niekedy jednoducho okolnosti nepustia – nástup v novej práci, hypotéka, alebo manželov mizerný spermiogram dokážu pekne „zamiešať kartami“.

Zbytočne ti tu napíšem, že ideálny čas na prvé dieťa je 25-ka, ak práve vtedy nebudeš mať po ruke vhodného budúceho otecka tvojich detí. Tvoja otázka je čistá teória. Na jednej strane je dobré mať prvé dieťa, keď si mladá, zdravá, pružná a keď máš ešte dosť energie aj nervov na malé dieťa. Na druhej strane skúsenejšia žena, ktorá si už užila kariéru a vybudovala zázemie, môže byť tiež skvelou matkou, hoci staršou. Keď som ešte študovala medicínu, tak sa za „prestárlu“ rodičku považovala už tridsiatnička 😀

2.

Prečo lekári rovno podávajú lieky namiesto toho, aby povedali, prečo vznikla daná choroba? Daniel, 18

Pretože vypísať recept je oveľa jednoduchšie, ako vysvetľovať. Pretože to je to, čo pacient od lekára zvyčajne očakáva – že dostane recept na liek, po ktorom sa mu rýchlo uľaví a choroba čo najrýchlejšie zmizne. Asi by si bol prekvapený, aká malá časť pacientov sa zaujíma o príčiny svojej choroby. Zatvárajú zbabelo oči. Hlavne nechcú počuť, keď si za chorobu môžu sami – tým, že sa nehýbu, prejedajú, fajčia, opíjajú sa alebo berú drogy.

Keby si sa začítal do odborných článkov o chorobách, zistil by si, že súčasná medicína nepozná príčiny mnohých chorôb. Dokáže ich liečiť, ale nie vyliečiť, napríklad aj také bežné choroby ako vysoký tlak alebo cukrovka. Stáva sa, že keď pacientovi vysvetľujem, ako by mal zmeniť stravu, aby mu klesla hladina cholesterolu, tak ma požiada, aby som mu radšej predpísala lieky, len aby smel obľúbenú slaninu či rezne tlačiť naďalej :O

Archív EMEFKA

3.

Dobrý deň, je normálne keď má človek žltý moč, aj keď vypije napríklad 1 liter vody? Ďakujem a pekný deň. Kmeť, 22

Tak, ako existuje 50 odtieňovej sivej, tak existuje aj 50 odtieňov žltej :D. Ale keďže si muž, tak nie je veľká šanca, že to pochopíš… radšej vysvetlím – keď piješ málo, napríklad len pol litra vody, moč má tmavšiu žltú farbu, ale keď vypiješ 4 litre čistej vody, tak je odtieň žltej veľmi svetlý, moč sa môže zdať až bezfarebný.

Zaujímavé je, že farba moču sa môže zmeniť aj po niektorých jedlách, napríklad po cvikle, černiciach, ríbezliach alebo rebarbore môže byť moč ružový alebo červený, po špargli zase zelený. Niektoré potravinové farbivá alebo lieky môžu tiež zmeniť farbu moču. A tak môže byť moč pokojne aj modrý.

4.

Dobrý deň, kamarát sa pýta, či existuje nejaká prírodná cesta, ako možno prekonať predčasnú ejakuláciu. Milan, 21

Pomáha potieranie penisu horčicou 3-krát denne alebo pitie čaju z nastrúhaného kalerábu. Týchto a mnohých ďalších uletených receptov na predčasnú ejakuláciu je plný internet, a čuduj sa svete, môžu byť účinné. Prečo? Jednoducho preto, že naša myseľ dokáže robiť zázraky – keď v niečo silno veríme, vylieči nás to, hoci je to len placebo.

Problém s predčasnou ejakuláciou je zvyčajne v hlave. Preto pomáha návšteva psychológa alebo sexuológa. No najjednoduchší liek v tvojom veku je cvičiť, cvičiť, cvičiť. A nemyslím tým hru na gitare, ani posilňovanie vo fitku, ale naberanie sexuálnych skúseností. Predčasná ejakulácia trápi mnoho mužov, ale pochybujem, že sa s tým pred kamošmi pochvália. Často sa to týka chalanov, ktorí so sexom ešte len začínajú.

Majú vysokú hladinu pohlavných hormónov a veľa sexuálnej energie, ale malú frekvenciu pohlavných stykov. Tento stav má veľkú šancu sa upraviť, keď si nájdeš stálu frajerku a budete sa milovať pravidelnejšie. Predčasnú ejakuláciu môže spôsobiť aj častá masturbácia, lebo pri nej je cieľom dosiahnuť sebauspokojenie čo najskôr. Milan, úprimne, nebude v tom tvoj problém? Vyskúšaj na začiatok masturbovať menej ako 5x za deň 😉

https://www.needpix.com/photo/801084/abs-arms-biceps-body-body-builder-bodybuilding-boy-chest-fit

5.

Niekedy mám aj tri dni vkuse štikútku… je nejaký recept na to, ako to zastaviť? Anna, 29

Hoci je štikútka otravná záležitosť, zvyčajne trvá len pár minút a prejde aj sama bez akéhokoľvek zásahu. Niekedy len stačí zapiť hltom vody alebo zadržať dych na 10 sekúnd. No mať 3 dni v kuse štikútku musí byť veľmi vyčerpávajúce. Štikútka je chvenie bránice, ktoré nie je možné ovplyvniť vôľou. Dlhé trvanie štikútky, žiaľ, môže signalizovať zdravotný problém, napríklad podráždenie blúdivého nervu.

Pri trvaní štikútky viac ako 48 hodín musíš vyhľadať lekára, aby pátral po príčine ako taký investigatívny novinár. Príčinou môže byť napríklad sclerosis multiplex alebo nádor, ale existujú aj bizarné príčiny – napríklad vlas v uchu, ktorý nalieha na ušný bubienok. Takže, keď ťa postihne štikútka nabudúce – šup-šup najprv vyčistiť obe uši.

6.

Dobrý deň prajem, prečo tak veľa chodím na veľkú potrebu? 4x za deň a pritom nejem moc… Ďakujem za odpoveď. Tomáš, 20

Väčší problém by si mal, keby si mal stolicu 4x za noc a hlavne, ak by ťa to nezobudilo :D. Mať 4 stolice za deň síce môže byť u niekoho normálne, ale bežné to určite nie je. Môže byť za tým aj choroba. Ak máš aj niektorý z týchto príznakov – zvýšená teplota, bolesti brucha, prímes hlienov alebo krvi v stolici – mazaj k doktorovi. Už aj hneď.

Mladých mužov v tvojom veku totiž môže postretnúť aj zápalové ochorenie čreva (ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba). Obe sú dobre liečiteľné, ale treba ich diagnostikovať čo najskôr.

Archív EMEFKA

7.

Je v pořádku mít jedno prso o 2 velikosti větší (levé je D a pravé je F)? Dělám si preventivní prohlídky sama a žádnou bulku jsem nenahmatala, prostě je jedno obrovské oproti tomu druhému. Lucka, 20

Dobrá správa je, že to môže byť úplne normálne. Žiadna choroba, žiadna rakovina prsníkov a podobne. Ďalšia dobrá správa je, že ak nemáš prácu, tak ako pornoherečka by si sa určite uživila, pretože kopu mužov takéto odchýlky od normálu nenormálne vzrušujú.

Tak a teraz tie zlé správy – to menšie prsko nedorastie a ani sa to väčšie samo od seba nezmenší, takže ak chceš byť obyčajná priemerná žena so symetrickými prsníkmi, budeš si musieť našetriť a obrátiť sa na plastického chirurga. Také menšie asymetrie sú úplne bežné, ale veľkostný rozdiel ako u teba na sebavedomí nepridá, však?

8.

Dobrý deň, chcela by som radu alebo možno dôvod, prečo sa mi niečo takéto deje. Trvá to už asi 2-3 mesiace, že sa dokážem rozplakať hocikedy a hocikde. Plačem neustále a nechápem prečo, nie je to žiadne PMS, ale je to stále, už mám naozaj toho plné zuby a potrebovala by som pomoc. Nie sú na to nejaké lieky? Alebo čaje, ktoré by ma mohli upokojiť. Myslím si, že by to mohlo byť aj stresom…Lívia, 17

Milá Lívia, dúfam, že moju odpoveď dokážeš prečítať aj s očami plnými sĺz a že ti bude viac ako prd platná. Áno, môže to byť stres. Na stres sa dá zvaliť všetko – od bolestí chrbtice, cez vysoký krvný tlak až po depresiu. Za neodôvodnený plač môže najčastejšie práve depresia, ale môže to byť aj únava alebo úzkosť. A tiež hormonálne výkyvy, nielen PMS, ale aj iné ženské vrtochy.

Napríklad by si mohla byť aj tehotná 🙂 Rovnako to môže byť aj porucha hormónov štítnej žľazy alebo cukrovka. Návštevou lekára nič nepokazíš, práve naopak, pomôže ti vylúčiť telesnú príčinu.

https://pixabay.com/photos/woman-desperate-sad-tears-cry-1006100/

9.

Zdravím, stále mi nejde do hlavy, keď čítam články typu:”Išla na WC, zacítila náhlu bolesť a porodila” alebo netušila, že je tehotná a bla bla. Prosím vás ako môže žena necítiť, že je tehotná? Menštruácia, pohyby v bruchu, zväčšenie brucha, pŕs, zmena chutí atď. Sú fakt také sprosté alebo sú to len hoaxy na upútanie čitateľov? Ďakujem za odpoveď Martina, 25

Nie každá žena má také vysoké IQ ako ty, Martina, aby si spočítala, že meškajúca menštruácia plus rastúce brucho znamenajú tehotenstvo. No nie vždy je to o mentálnej zaostalosti. Niekedy žena jednoducho odignoruje všetky signály tehotenstva, alebo ich síce pociťuje, ale tehotenstvo sa snaží všemožne utajiť pred rodinou a okolím.

Jednu takú, žiaľ, poznám, preto o tom čosi viem. Niektoré ženy môžu mať vaginálne krvácanie, aj keď sú tehotné. Pohyby v bruchu považujú za zvýšené pohyby čriev a rastúce brucho zvaľujú na prejedanie sa. No a divné chute? Tie ja mávam aj bez tehotenstva :D. Skôr ma fascinuje nevšímavosť blízkych takejto tehotnej žienky. Ako to, že si nevšimnú, že sa niečo deje?

10.

Chcela by som sa opýtať, ako je to s tým, ak nie som panna a išla by som ku gynekológovi.. mal by povinnosť to niekam zapísať alebo dať vedieť rodičom? Andrea, 17

Neblázni, kam by to ten gynekológ asi tak hlásil? Naozaj si myslíš, že existuje register sedemnásťročných, ktoré už nemajú panenskú blanu? Gynekológovia síce nález z vyšetrenia musia zapísať do zdravotnej dokumentácie, ale nikam to nehlásia, ani nedávajú vedieť rodičom. Keby to tak bolo, tak by im v súčasnej dobe, keď je 17-ročná panna zriedkavosťou, už nezostal čas na riadnu prácu.

Archív EMEFKA

11.

Je v poriadku, že ešte nemám menštruáciu? Sophia, 14

Sofia, žiadny stres, je to úplne v poriadku. Prvá menštruácia sa zvyčajne dostaví vo veku dvanástich rokov, zvyčajne medzi 10-15 rokmi, ale môže sa objaviť kedykoľvek medzi ôsmym a šestnástym rokom. Viem si predstaviť, že si robíš starosti, ale nie je žiadny dôvod. Pravda je taká, že telo každého z nás je iné a to je práve na tom také krásne, že nie sme všetci rovnakí. Napríklad veľmi chudé dievčatá dostávajú prvú menštruáciu neskôr ako ich rovesníčky s nadváhou.

12.

Prečo máme na tele chlpy? Zuzana, 19

Človeku sú chlpy prirodzené, aj keď sa ich väčšina z nás zbavuje. Chlpy na celom tele nemajú len muži, ale jemnejšie chĺpky majú aj ženy a deti. Chlpy začínajú na našom tele rásť ešte skôr, ako sa narodíme. Ochlpenie však nemáme len tak pre nič za nič. Ochlpenie má totiž významnú funkciu – v chladnom počasí udržuje teplo a v lete, ako sa potíme, pomáha odčerpať vlhkosť z pokožky.

Zaujímavé je, že v lete rastú chlpy o niečo rýchlejšie ako v zime. Vďačíme tomu rýchlejšiemu metabolizmu v teplom počasí. Všetky chlpy sa mi ježia, keď si spomeniem na tie časy pred revolúciou v 1989, keď si nikto z nás chlpy na predkoleniach a v podpazuší neodstraňoval. Vtedy mi to prišlo normálne. A teraz? No fuuuuj 😛

Benreis @wikipedia.org

Tvoje otázky pre pani doktorku môžeš klásť anonymne na tejto adrese!

Archív Jany Bendovej

Blog doktorky Bendovej, ktorý je plný zaujímavostí, nájdeš tu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť